Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama
Reklama

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže se žaludkem?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.
Vydáno: 07.10.2016
Trápí vás často nadýmání, špatné trávení, pálení žáhy? Zamyslete se nad tím, jak příjímáte sebe i lidi ve svém okolí
Trápí vás často nadýmání, špatné trávení, pálení žáhy? Zamyslete se nad tím, jak příjímáte sebe i lidi ve svém okolí Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

V říjnu přichází podzim a my se loučíme s létem a teplem. Na stromech žloutnou listy a pomalu opadávají. Podzim začíná hýřit všemi barvami a ukazuje celou svoji paletu barev. Příroda se tak pomalu ukládá ke spánku. Zvířata se snaží sehnat zásoby a ptáci odlétají na jih. Je to možná trochu smutnější a nostalgické období, které má však i svoje krásné stránky. Tak jako si zvířata ukládají potraviny na zimu, měli by i lidé respektovat přírodní zákony. Podzimní období s sebou nese stažení a odpočinek. V říjnu máme podle čínské medicíny nejvíce ohrožený žaludek. A ten je spojen se slinivkou a slezinou. V symbolice je žaludek symbolem přijímání. To, jak přijímáme svůj život, životní situace, lidi kolem nás, vztahy a vše, co nás v životě provází, je spojeno s funkcí žaludku. Důležité je, jak jsme otevření vůči světu a svému okolí. Některé situace v životě umíme trávit a jiné nám přinášejí těžkosti – těžký žaludek, špatně je trávíme - špatné trávení. Každý známe situaci, kdy zažíváme stres nebo nějakou vypjatou situaci, a najednou je nám těžko od žaludku, případně se nám udělá nevolno. I tréma přináší rčení, že máme žaludek jako na vodě.

Jaké symboly nám okrývají potíže s žaludkem?

Žaludek je náš receptor toho, jak trávíme všechny situace, které nás v životě provázejí. Pokud zažíváme situace, které jsou pro nás nepříjemné, tak se ozve žaludek bolestí nebo špatným zažíváním. Žaludek je velice citlivým orgánem, který reaguje na všechny naše emoce. V případě silného stresu se nám okamžitě může vytvořit žaludeční neuróza, nebo v horším případě i žaludeční vředy. Tak, jak nedokážeme strávit myšlenky, stejně tak se nám nedaří strávit pozřené jídlo. Přichází pak bolesti a tlak spojený se žaludkem. S bolestí žaludku přichází i nadýmání a také se můžou kazit zuby. Problémy s žaludkem přinášejí i sucho v ústech, nebo pocit, že se nám špatně dýchá.

Důležitou součástí vyléčení žaludečních problémů je naučit se zpracovávat své dojmy. Žaludek musí zpracovávat naše dojmy a konflikty. Překyselení žaludku nám říká, že naše agresivita je kyselá a nakonec vede k žaludečním vředům. Všechny strachy a obavy, které prožíváme, se projevují jako nevolnost.

Okamžiky, kdy neumíme vstřebat negativní emoce, nám přináší pocit na zvracení, protože máme tendence se těchto negativních emocí zbavit.

Položte si následující otázky:

Jak zvládáte život? Trpíte strachem ze života? Srovnáváte se s ostatními? Prožíváte každodenní stres? Máte se rádi? Jak jste na tom se sebehodnocením? Umíte zvládat životní situace? Prožíváte konflikty? Trápíte se minulostí?

Období, kdy mne trápilo zažívání a žaludek, mám už také za sebou. V minulosti jsem pracovala ve státní správě a zažívala jsem každodenní stres. V noci jsem se budila a nemohla spát. Přes den jsem nemohla jíst. Nechala jsem si v restauraci přinést jídlo, na které jsem se těšila, a následně jsem snědla jednu lžíci a už jsem byla plná a bylo mi zle. Nakonec jsem musela dojít na gastroskopii a byly mi diagnostikovány žaludeční vředy. Začala jsem jíst farmaka a za čas i uklidňující léky na žaludek. Bez léků jsem nebyla schopna zvládat denní rituály, protože mi bylo neustále zle od žaludku. Měla jsem 47 kilo a přidaly se další potíže.

Nakonec jsem z práce odešla a začala si léčit především myšlenky a zbavila se stresu. Léky, které jsem užívala pět let, jsem vysadila a od té doby jsem si je nemusela vzít. Dodnes vím, že větší stres mi způsobí problémy, ale už s tím umím pracovat. Místo farmak si udělám čaj, který mi pomůže uklidnit myšlení. Přesto vím, že je nutné na sobě pracovat dlouhodobě, jinak se stavy těžkosti u žaludku, vředy a nevolnost budou zase ozývat.

Jak k nám žaludek promlouvá?

Bolest žaludku, špatné zažívání, nadýmání, zvracení, nevolnost, pálení žáhy, těžkost žaludku, žaludeční neuróza, žaludeční vředy, zánět žaludeční sliznice, překyselení žaludku, zvracení, kinetóza.

 

Trpíte nadýmáním a kila jdou nahoru? Možná máte alergii na lepek

Trpíte nadýmáním a kila jdou nahoru? Možná máte alergii na lepek

Jak vyléčit žaludek a posílit ho?

Důležité je především najít lásku k sobě. Začít mít dobrý vztah se sebou samotnou a situace řešit s nadhledem. Vždy se zaměřit na to, co nemůžeme strávit, co nám vadí a co nám dělá potíže. Sebeláska je však klíčová. S láskou pohlížet na sebe samé nám může přinést lepší vnímání situace a zvládnutí krizových situací. Eliminovat ze svého života stres, který nám velice škodí. Ve svých blízkých lidech a celkově v lidech vidět jen to dobré a co nejméně se rozčilovat. Žijte především v harmonii. Každou negativní emoci se snažte zpracovat, nepohřbívat ji v sobě a neanalyzovat situaci, kterou nelze změnit. Dívejte se na svět z té lepší stránky a vaše trávení bude brzo v pořádku.

Na podzim je vhodné jíst všechny možné kaše, nejvíce ty obilné. Teplé polévky nás zahřejí ve studenějších dnech. Z ovoce volte především to, co se sklízí v oblasti, kde žijete. Pokud budete jíst luštěniny, tak je spojte s kořením pro lepší trávení, jako je třeba kmín nebo majoránka. Ideální zelenina je dýně, kedluben, mrkev, brambory a na trávení si můžete udělat čaj z měsíčku nebo žebříčku.

Afirmace pro léčbu: „ Vysílám a přijímám lásku. S láskou pohlížím na sebe samu a na všechny situace, které provázejí můj život.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Článek je zařazen v: slinivka, řeč těla, slezina
Reklama