Špatně vám to myslí, nespíte a máte hrozné vlasy? Možná máte nedostatek bílkovin!

Jíte dost bílkovin? Raději se nad tím zamyslete nebo se vaše tělo ozve nepříjemnými příznaky. Jak zjistíte, že vám bílkoviny zásadně chybějí?

Proteiny neboli bílkoviny hrají důležitou roli ve fungování lidského těla. Pokud máte nedostatek bílkovin, je jasné, že to vaše tělo pocítí a vyšle vám patřičné signály se žádostí o doplnění.

Vědecké studie říkají, že přibližně 1 miliarda lidí na celém světě trpí nedostatkem bílkovin. Zejména lidé ve střední Africe a jižní Asii jich nekonzumují dost a z toho trpí nedostatkem bílkovin až 30 % dětí.

Přitom můžete být obyvatelem naší přívětivé středoevropské kotlinky a být na tom úplně stejně. To, že máte s přísunem proteinů problém, vám tělo rázně připomene a ne zrovna příjemnou formou.

Doporučený minimální denní příjem bílkovin pro zdravé dospělé je: u mužů 56 g, u žen 46 g (pokud nejste těhotná) a u dětí se pohybuje od 19 g do 34 g v závislosti na jejich věku.

Zjistěte, jestli se vás tyto problémy také netýkají. Jak se nedostatek bílkovin projeví navenek?

  • Neadekvátní chuť k jídlu

Máte pořád hlad a chutě, ráno i večer vás honí mlsná a o půlnoci bílíte ledničku? Každou pracovní pauzu využijete ke svačince a cestou z práce si dáte také nějakou mlsku? Když před vás někdo postaví bábovku nebo domácí štrúdl, neovládnete se, ani kdybyste chtěli? Poznáváte se?

Tak celá tahle šlamastyka s neovladatelným apetitem může znamenat, že nemáte dost proteinů, zato cukr v krvi vám lítá jako ďas. Možná máte neomezený přístup k vysoce kalorickým potravinám, ve kterých je množství bílkovin nízké. Zkuste vyměnit ranní cereálie za porci vajec, polední špagety za kuře a večerní zapečené brambory za rybu.

  • Ztráta svalové hmoty a bolesti kloubů

Svaly jsou největším zásobníkem bílkovin v těle. Mrkněte se do zrcadla tváří v tvář pravdě, jak jste na tom se svaly. Nemusíte vypadat jako akční hrdina, ale nějaké svaly byste mít prostě měli. Protein je nezbytný pro růst a údržbu svalů. Svalová slabost, bolest a ztráta svalové hmoty jsou známkou právě nedostatku bílkovin. Je běžné, že svalová hmota u starších lidí ubývá, a proto věnujte ve vyšším věku přísunu proteinů a cvičení patřičnou pozornost.

  • Problémy s kůží a nehty

Nedostatek bílkovin může vést k tomu, že nehty budou slabé, křehké a můžete na nich pozorovat bílé pruhy a nahnědlé skvrny. Pokud se vám nehty lámou a moc pěkně nevypadají, možná za to může nevyvážený jídelníček. Nedostatek bílkovin může také ovlivnit kůži, protože protein umožňuje regeneraci buněk, produkuje nové buňky a nahrazuje mrtvé.

Je vaše pokožka suchá, šupinatá a praská? Soustřeďte se na příjem kvalitních bílkovin a radujte se ze změny!

  • Vypadávání vlasů

Tak na tohle jsou citlivé jak ženy, tak muži! Vypadávání vlasů je strašák, který se nelíbí nikomu. Naše vlasy jsou tvořeny z 90 % bílkovinami, které jsou známé jako keratin. Pokud nemáte dostatek živin, mohou se vaše vlasy ztenčit a vyblednout. To se děje proto, že tělo přestane používat protein pro nepodstatné věci, jako je růst vlasů, a soustředí zásoby bílkovin pro nezbytné procesy. Vlasy jsou zkrátka na druhém místě. Když ale budete mít bílkovin dostatek, zbude dost i na krásnou kštici!

  • Tučná játra

Tučná játra jsou jedním z nejčastějších příznaků nedostatku bílkovin, a pokud se neléčí, může způsobit tohle onemocnění jater zásadní problémy. V extrémních případech může dojít i k zjizvení a selhání jater. To je problém pro obézní pacienty a lidi, kteří často holdují alkoholu. Pokud se poznáváte, je nejvyšší čas vyměnit nezdravý životní styl za ten uvědomělejší, včetně konzumace kvalitních bílkovin.

  • Zvýšené riziko zlomenin kostí

Nízký příjem bílkovin může ovlivnit také pevnost kostí, když vede k jejich oslabení a zvyšuje riziko zlomenin. Je to hlavně proto, že protein je nezbytný pro absorpci vápníku a pomáhá při metabolismu kostí. Když nemáte dost bílkovin, tento metabolický proces nefunguje, jak má, a kosti nedostanou, co potřebují.

  • Nedostatek spánku

Špatně spíte? Než sáhnete po prášku, zamyslete se nad svým jídelníčkem. Je totiž dost možné, že je vaše nespavost spojena s nedostatkem bílkovin. Proteiny z jídla působí jako stavební kameny pro tryptofan, aminokyselinu, která způsobuje ospalost. Takže ji pěkně podpořte tím, že si dáte večeři s bohatým přísunem bílkovin. Pokud to bude navíc krůtí maso, bonus pro vás! Obsahuje totiž látky, které pomáhají snadno usnout.

  • Mozková mlha

Připadáte si, že jste přes noc snad zhloupli? Máte nedostatek motivace, špatnou paměť nebo potíže s učením? Nebojte se, vaše IQ se nezmenšilo, jen se hlásí tělo o větší přísun bílkovin. Dopamin a serotonin jsou neurotransmitery, které vaše tělo potřebuje, aby se mohlo soustředit, a když máte málo proteinů, mozek nefunguje, jak má. Dejte mu správnou potravu a všímejte si, jak se vaše soustředění a paměť zlepšují.

-ku-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.