Všechno, co potřebujete vědět o antikoncepci... a možná ještě nevíte
Metod ochrany proti početí je bezpočet a možnosti jsou nekonečně větší než v minulosti. Co všechno musíte vědět, než se pro jeden z druhů antikoncepce rozhodnete?
Přemýšlejte
Plno žen používá roky a roky tu stejnou antikoncepci. Kdysi jim doktorka předepsala pilulky a od té doby je berou. Jenže v různých etapách života se naše potřeby mění. Co pro nás bylo jako stvořené před deseti lety, nemusí být to nejlepší i dnes. Dobrá zpráva je, že existují tucty možností, je z čeho vybírat. Nicméně i to může být problém – jak vlastně poznáte svou top metodu?
Tělísko se vyplatí vždycky
Nitroděložní tělísko je jako antikoncepční metoda jednou z nejlepších možností. Vydrží dlouho (klidně až 10 let) a je velmi spolehlivé (přes 99 procent). To z něj dělá skvělou volbu, ať už je vám dvacet, nebo čtyřicet. Přesto se počet žen, které se takto chrání, počítá jen na jednotky procent. Důvod? Před lety se totiž tradovalo, že tělísko se hodí jen pro ženy po porodu, protože údajně mohlo způsobovat infekce a vést až k neplodnosti.
Foto: iStock
Nicméně lékaři uklidňují, že na tom není příliš pravdy. Zvýšené riziko infekce podle nich hrozí v období tří týdnů po zavedení tělíska. Jediný rozdíl mezi ženami po porodu a těmi, které dosud nerodily, je v bolesti při zavádění. Oproti matkám může být zavádění pro bezdětné ženy více nepříjemné.
I po čtyřicítce se musíte chránit
Ano, je pravda, že s věkem rapidně klesá šance na spontánní otěhotnění. Nicméně stále tu je. Abyste tak předešly překvapení, nechte si od gynekologa předepsat antikoncepci, která vám současně pomůže zmírnit příznaky přicházející menopauzy.
Na druhou stranu pak ale kvůli hormonální antikoncepci nepoznáte, kdy nastane skutečný přechod. S pilulkami totiž budete každý měsíc zažívat „umělou“ menstruaci, s nitroděložním tělískem naopak nemusíte krvácet vůbec.
Foto: iStock
Pilulka kompletně ovlivní vaše zdraví
Kromě „pouhého“ bránění otěhotnění mají pilulky i celou řadu dalších výhod. Pomohou vám bojovat s:
- akné – Pilulky snižují hladinu hormonů androgenů, které stimulují v pokožce tvorbu mazu. Právě ten pak ucpává póry a způsobuje pupínky.
- cystami na vaječnících – Pokud nemáte ovulaci (a to díky pilulkám nemáte), je riziko vzniku cysty nižší.
- velkým krvácením – Antikoncepční pilulky ovlivňují tloušťku děložní sliznice, takže budete krvácet méně a budete to i méně cítit.
- nedostatkem železa – Vzhledem k mírnějšímu krvácení a menší krevní ztrátě se také zlepší chudokrevnost.
- rakovinou – Prokázalo se, že ženy, které užívaly hormonální antikoncepci, měly o 14 procent nižší riziko rakoviny tlustého střeva a o 43 procent nižší riziko rakoviny dělohy. Pětileté užívání pilulek pak snižuje riziko rakoviny vaječníků o polovinu.
Nezapomínejte na kondomy
Je jasné, že pokud nemáte stoprocentně monogamní vztah, potřebujete se chránit před více věcmi než jen nechtěným těhotenstvím. Pohlavní nemoci hrozí vždycky. Starší ženy jsou podle odborníků navíc k některým nemocem náchylnější než mladší. A nejspolehlivější ochranou jsou prezervativy.
Foto: iStock
Jednou se možná opravdu dočkáme i mužské pilulky
Vědci se snaží objevit hormonální antikoncepci pro muže už přes 40 let, nicméně stále bez úspěchu. Kdysi se testovaly přípravky, které pracovaly na principu blokování testosteronu. Jenže od toho se muselo ustoupit kvůli nežádoucím účinkům. K nim patřily třeba závažné deprese.
Mýty o pilulkách, kterým určitě nevěřte
Hormonální antikoncepci ženy více užívají už přes padesát let, přesto stále koluje plno nesmyslů s ní spojených:
1. Přiberete
Velká studie z roku 2014 znovu dokázala, že užívání hormonální antikoncepce nemá vliv na váhu. Lékaři nicméně přiznávají, že některé pacientky pociťují větší hlad nebo se cítí nadmuté. Po nějaké době si ale všechno sedne a budete se zase cítit jako dřív. A pokud ne, vždy se dají zvolit jiné pilulky.
2. Změní se vám libido
A opět odborníci uklidňují, že podle výzkumů neexistuje spojitost s mírou libida a užíváním různých druhů antikoncepce.
3. Musíte brát prášky na minutu přesně
U většiny pilulek platí, že pár hodin nehraje roli. Jediná výjimka je progestinová antikoncepce. Obsažený gestagen nezůstává v těle tak dlouho, proto pokud si na pilulku vzpomenete o tři hodiny později, než jste ji měla užít, raději se pár dní chraňte i jinak.
Jaké jsou trvalé možnosti ochrany?
Pokud jste si s partnerem jistí, že děti už prostě nechcete, můžete zvolit i některý z trvalých druhů ochrany:
1. Podvázání vejcovodů
Přerušení vejcovodů je prakticky nevratná operace přerušení průchodnosti vejcovodů blízko dělohy. Žádosti o zákrok musí schválit sterilizační komise, jsou vyhrazené ženám po více porodech. Operace se provádí nejčastěji laparoskopicky v celkovém znecitlivění. Pozitivní je, že nezpůsobuje žádné vedlejší změny, například hormonální – nezpůsobuje předčasnou menopauzu, apod.
2. Vazektomie
Jde o chirurgický zákrok, při kterém dojde k přerušení mužských chámovodů a tím ke sterilizaci. Je to nejspolehlivější metoda mužské antikoncepce. Nemá vliv na kvalitu erekce ani nic jiného, zákrok se provádí v lokální anestezii a nebývá nutná hospitalizace.
-ana-