Zelené jarní bomby: Jezte jako anglická královna, sezonně je to nejlepší!
Komu se nelení, tomu se zelení, říkává se. My bychom to mohli otočit. Zelené jarní bomby vyženou z těla únavu, lenost a připraví tělo na léto.
Britská panovnice nevezme do svých pomazaných úst žádné plodiny, které nejsou sezonní. Jahody jí v červnu, broskve v létě a švestky v září a basta. A něco na tom bude, Veličenstvo!
Můžeme se tímto přístupem inspirovat a dát tělu potraviny, které jsou kompatibilní s jarním obdobím. Zatím toho ale moc neroste, říkáte si. Přesto je jarní zelenina přesně to, co teď potřebujete.
Rajčata a papriky si nechte na léto a zakousněte se do zelených vitamínových bombiček.
Řeřicha posiluje dásně
Věděli jste, že žvýkání syrové řeřichy posiluje dásně a pomáhá zamezovat jejich krvácení? Nebo že při vnějším použití vhodně působí na nečistou pleť a hnisavé vřídky?
Je bohatá na železo, vitamín C a měď. Pomáhá při chudokrevnosti, odstraňuje pocit únavy. Výborně pročišťuje krev a zbavuje tělo toxinů. Stimuluje činnost jater, pankreasu a žlučníku.
Podle lidových léčitelů by však denní dávka řeřichy pro dospělou osobu neměla překročit jednu polévkovou lžíci!
Chřest je elixír mládí
Věděli jste, že chřest patří k nejlepším omlazovacím prostředkům v přírodě? Posiluje imunitní systém a chrání před záněty. A co víc: aktivuje tvorbu hormonu štěstí a pomáhá při poruchách spánku.
Výhonky jsou bohaté na vitamín C a mají mimořádně vysoký obsah vitamínu E, který zlepšuje zrakovou ostrost, potlačuje projevy stárnutí pokožky, problémy se srdcem, zvyšuje libido a účinně chrání buňky před útoky volných radikálů. Podzemní kořenová část vytahuje z půdy množství účinných látek, především provitamín A. Chřest je bohatý i na vitamíny skupiny B a obsahuje velké množství kyseliny listové. Mimo toho obsahuje hodně draslíku a zinku.
Chřest je jako stvořený pro různé diety, neboť obsahuje velmi málo kalorií a hodně vlákniny. Když zkonzumujete jen 250 g, pokryjete celodenní potřebu vitamínu C!
Stačí, když ho budete vařit v páře asi 10–15 minut nebo v osolené vodě asi 3 minuty. Zelený chřest můžete chroupat i syrový, případně ho přidat nakrájený do salátu. Nebo zkuste některý z chutných receptů.
Špenát klidně mražený
Sice nemá tolik železa, jak se tvrdívávalo, ale zato do vašeho těla dostane betakaroten a vitamín E, které zachytávají volné radikály! Kalium neboli draslík snižuje krevní tlak a magnezium, tedy hořčík, působí proti svalovým křečím. Špenát vás také může ochránit před degenerací zraku. Je užitečným zdrojem železa, mimo toho obsahuje vitamíny C, B1 a B2, jód, vápník a kyselinu šťavelovou, která váže vápník, takže při větší spotřebě je třeba dávat pozor, aby se organismus neochudil o tento minerál.
Mražený špenát si překvapivě uchovává více živin než zvadlý čerstvý, takže ho nezavrhujte. Není ale pro pacienty s dnou a ledvinovými kameny, ti by se měli špenátu raději vyhýbat.
Petržel je (nejen) pro kuřáky
Potřebujte splasknout a odvodnit se? Vaším přítelem bude petržel! Je bohatá na vitamín C, provitamín A, železo, vápník, draslík, fosfor, hořčík, síru a křemík. Vysoký obsah železa zabraňuje chudokrevnosti. Vitamín C posiluje imunitní systém a povzbuzuje chuť k jídlu. Povzbuzuje činnost jater a pomáhá při dně a je užitečným zdrojem vápníku. Pomáhá organismu zbavit se nadměrné tekutiny. A dokonce neutralizuje škodliviny z cigaretového dýmu!
-ku-