Zemřela chartistka Dana Němcová. Byla výraznou ženou v protikomunistickém odboji
Psycholožka a disidentka Dana Němcová (†89) stála u vzniku Charty 77 a v ochraně lidských práv pokračovala i po roce 1989. O její smrti informoval ČTK jménem rodiny předseda správní rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Vojtěch Sedláček.
Dana Němcová patřila spolu se svým manželem Jiřím Němcem k nejvýznamnějším odpůrcům československého komunistického režimu. Byla jednou z prvních, kdo podepsal Chartu 77, později se stala i její mluvčí. Rok po Chartě 77 vznikl Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), Dana Němcová patřila k jeho zakladatelům. K účasti ve VONS ji vedla mimo jiné solidarita s méně známými mimopražskými disidenty.
Přečtěte si také: Sjednotitelka Klausová či neviditelná Zemanová. Jakou první dámou bude Eva Pavlová?
Psycholožka a matka sedmi dětí čelila kvůli svým názorům za minulého režimu pronásledování, nevyhnula se ani vězení. Odsouzena byla v roce 1979, a to na dva roky odnětí svobody s podmíněným pětiletým odkladem za podvracení republiky, předtím strávila půl roku ve vazbě. V roce 1979 byl na několik měsíců uvězněn i Jiří Němec, jejich děti pak žily bez rodičů, starší sourozenci pečovali o ty nezletilé. Roku 1983 odešel Jiří Němec do exilu do Vídně a Dana Němcová zůstala s dětmi sama.
Zatčena byla ještě znovu v lednu 1989, když šla jako tehdejší mluvčí Charty 77 položit květiny k pomníku sv. Václava k příležitosti dvacátého výročí sebeupálení Jana Palacha. V ochraně lidských práv pokračovala Dana Němcová i po revoluci. Společně s Olgou Havlovou stála od samého počátku ve Výboru dobré vůle.
Dana Němcová, která po roce 1990 získala postupně mnoho cen a vyznamenání za své zásluhy, nyní zemřela ve věku 89 let.
Podívejte se také na rozhovor s Dagmar Havlovou. Co řekla o roli první dámy?