7 věcí, které možná děláte špatně. Česání vlasů, mytí oken nebo ohřívání jídla
Zvyk je železná košile. Dost často opakujeme to, co nás o práci v domácnosti naučili naši rodiče. Znalosti se ale postupem času prohlubují a některé věci, které děláme často automaticky, vůbec nedávají smysl. Co v našich domovech děláme špatně?
-
Jídlo v mikrovlnné troubě ohříváte v plastové krabičce
Mikrovlnka tak trochu zabila kulturu ve stolování. Lidé si často chtějí ohřívání jídla ještě zkrátit, a tak ho ani nenandávají na talíř. Kromě toho, že se tak jídlo správně nikdy neprohřeje, riskují i to, že se během ohřívání z plastu uvolní ftaláty a ty mohou poškodit naše zdraví.
-
Používáte špatné pilníky a ještě k tomu nevhodným způsobem
Během pilování nehtů nikdy nezačínejte od hrotu nehtu uprostřed, vždy se pilníkem dotkněte nejdřív jednoho rohu nehtu, poté středu nehtu a následně druhého rohu. Kromě nevhodného způsobu pilování nehtů, používáme i špatné typy pilníků. Podle profesionální manikérky jsou většinou příliš hrubé. „Největší problém v domácím ošetřování nehtů je nesprávně vybraný pilník, klientky používají příliš tvrdé, takže si nehtová lůžka rozdělují, nemají je vyhlazená. Na přírodní nehty se používá jemnější granuláž a na gelové ta drsnější,“ vysvětluje Tamara Molnar z Institut Orlane Praha.
Mytí oken - Obrázek 1 Zdroj: iStock
-
Myjete okna papírovou utěrkou
Většina hospodyněk používá speciální hadr nebo takzvanou švédskou utěrku, jsou ale případy, kdy na vysušení čerstvě umytého okna vezmete papírovou utěrku. Nezapomeňte ale na to, že papír není měkký materiál a může sklo nešetrným utíráním i poškrábat.
-
Česání vlasů začínáte od vrcholu hlavy
Vezmete kartáč a česat se začínáte přímo od vrcholu hlavy? Pozor na to, pro vaše vlasy to může být medvědí služba. Takto si můžete vlasy polámat a zničit, kadeřníci upozorňují na to, že se musí vlasy rozčesat nejdříve přibližně v půlce jejich délky, kde mohou být zacuchané. Nejprve tedy rozčešte „dredy“ a konečky, následně můžete začít česat od kořínků vlasů.
Sůl nad zlato? Ani náhodou! Čím škodí a čím ji nahradíte? Zdroj: iStock
-
Solíte si jídlo před ohřátím v mikrovlnné troubě
Když se voda potká se solí, má tendenci se rozpadat. Při ohřevu jídla v mikrovlnné troubě vznikají páry, tedy voda, která dokáže sůl odbourat, proto je vždycky lepší, když si jídlo osolíte až po ohřevu. Jak omezit sůl a přitom si pochutnat? Přečtěte si článek na Prima ŽENY
-
Prkénko na krájení umýváte jen jarem
Speciálně dřevěné prkénko má rýhy od nože, do kterých se mohou dostávat a dlouhodobě přežívat různé bakterie. Proto je nutné ho pravidelně dezinfikovat. Pokud nechcete používat klasické přípravky, stačí prkénko posypat solí a potřít ukrojeným citronem.
Pečlivě omývejte prkénko. Zdroj: iStock
-
Na bublavý hrnec nepokládáte dřevěnou vařečku
Pokud chcete mít jistotu, že vám nepřeteče hrnec, když u něj zrovna nemůžete během vaření být, položte na něj dřevěnou vařečku. To je jistota všech kuchařů a kuchařek, voda z hrnce zkrátka nepřeteče, což vám potvrdí i fyzikové. Když se bublinky vařící vody dotknou dřeva, samy se ochladí, a zase se vrátí tam, kam mají.