Životní styl

14. září 2019 07:30

redakce Prima Zoom

Chcete být kreativnější, mít rychlejší myšlení a lépe zvládat stres? Pomůže vám neurofeedback

Při čtení tohoto slova se neděste. Neskrývá se pod ním módní drastická dieta ani mučící fitness program. Sice se jedná o trénink, ale o trénink mozku, ne svalů. Pomocí této metody se učíme měnit mozkové vlny s cílem dosáhnout trvalejších změn.

Spíš než neurofeedback je známější pojem EEG feedback. EEG je zkratka pro elektroencefalogram, čili pro vyšetření vln mozku. Feedback označuje zpětnou vazbu. Jednoduše řečeno se tedy snažíme o to, sledovat bioelektrické vlny mozku při jeho činnosti a svým vlastním přičiněním se je pokoušíme měnit.

Tajemství mozkových vln

Vlny při činnosti mozku můžeme pozorovat zapsané na elektroencefalogramu v podobě jakési křivky a s trochou snahy lze do jejích tajů proniknout. Mozkové vlny se liší podle místa vzniku v mozku i v závislosti na jeho činnosti. Přímá souvislost pochopitelně existuje i mezi naším chováním a mozkovými funkcemi. Dokonce i minimální změny ve frekvenci mozkových vln mají důsledky v naší fyziologii. Tolik k teorii.

Trénink mozku v praxi

V praxi to vypadá tak, že terapeut i klient mají k dispozici přístroje, na kterých je možné analyzovat a zkoumat práci mozku i celého těla. Díky tomu pak může klient za použití zpětné vazby funkci mozku měnit.

Před samotným tréninkem je nutné zjistit, na kterých funkcích je třeba zapracovat. Terapeut, lékař či psycholog proto provede diagnostiku pomocí psychologických testů, udělá se EEG a tzv. mapa mozku. Všechna vyšetření jsou neinvazivní, nebolestivá, neškodlivá a poskytují spoustu užitečných informací. Když terapeut ví, na čem pracovat, proces může začít.

Klientovi se na hlavu připevní čidla snímající mozkové vlny. Ty se zapisují do počítače a dál se vyhodnocují. Terapeut na svém monitoru vidí křivku a další údaje, klient má data převedená do jakési videohry, kterou hraje jen tím, jak myslí, bez použité myši, klávesnice či joysticku. Činnost mozku je prezentovaná jako pohyb autíčka, řeky, koule či robota.

Správná činnost mozku je odměňována úspěchem ve hře, vzrůstajícím počtem bodů, zvukovými nebo dotykovými signály. Jestliže autíčko sjíždí vlevo nebo vpravo z vyznačené cesty, úspěch se nedostaví. Mozek nevytvořil očekávaný vzor EEG a dostává o tom jasnou informaci.

Na co je to dobré?

Mozek je velice učenlivý, a proto se naučí díky biofeedbacku vytvářet žádoucí frekvence mozkových vln a brzdit vytváření frekvencí nežádoucích.

Trénink zvyšuje neuroplasticitu mozku a povzbuzuje regulační mechanismy, které se podílejí na aktivaci mozkové kůry, a tím mají vliv i na optimalizaci práce mozku, na zlepšení kognitivních funkcí (myšlení), na soustředění, na paměť, na kreativitu, na rychlost učení, na rychlost rozhodování a dokonce na zvládání stresu.

Seznam diagnóz, při kterých může být užitečný, je téměř nekonečný. Pochopitelně se jedná o oblast psychologickou či psychosomatickou (poruchy učení, chování, poruchy přijmu potravy, obsese, deprese, úzkosti apod.).

Zdroj: Fithall.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 1. 2025

Nejenže chcete žít naplno každou vteřinu, ale také cítíte potřebu zanechat ve světě, ve kterém žijete, svou zvláštní stopu. V životě prostě musíte být kreativní, Berani. Nemůžete si pomoci. Ten skvělý projekt, o kterém už nějakou dobu přemýšlíte, právě začíná nabývat obrysy. Dnes možná najdete některé materiály, které jste potřebovali k tomu, aby se věci skutečně daly do pohybu. Finanční dar nebo dar něčího času? Něčí štědrost by vám mohla opravdu zlepšit den.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.