Jak v domácí karanténě nepřibrat? Plánujte, vařte a zkuste HIIT

Česko se ocitlo mezi čtyřmi stěnami svých domovů. Izolujeme se kvůli koronaviru a to není lehké pro nikoho z nás. Jak si udržet i v neobvyklých podmínkách svou kondici a váhu?

Téma štíhlé postavy určitě není na pořadu dne, řeší se mnohem závažnější problémy. Přesto usednout s kyblíkem zmrzliny k televizi, protože dodržujeme izolaci nebo přímo karanténu, také není ideální. Možná nejde v první řadě o to udržet si křivky pevné jako skála, ale nezdravé tloustnutí ještě nikomu k radosti, pohodě a optimismu nepřidalo. Co se dá podniknout, když se nemůžete hnout z domova?

Udržení se fit a na své váze by nás v současnosti mělo také zajímat. Nejen kvůli nám samotným, ale také kvůli dětem, které jsou doma často s námi. Až se život vrátí do normálu, nechcete se udiveně dívat, jak se nevejdete do šatníku nebo že členům domácnosti hrozí nadváha.

Zkuste si udělat plán v boji proti špíčkům a držet se ho!

Pozor na emoční přejídání!

Když jsme vystaveni silnému stresu, mnozí z nás mají tendenci nacházet útěchu v jídle. Jídlo v tomto případě představuje bezpečí, klid a kompenzaci našeho utrpení. Sedět u televize s plným talířem, když nemohu nic jiného podnikat, je lákavé, ale dlouhodobě to fungovat nebude.

Zkuste co nejvíce zachovat vyvážený a zdravý jídelníček, který se nebude vymykat normálnímu stravování. Ba naopak, zkuste se ještě více snažit o přísun zeleniny, ovoce a dobrých bílkovin na úkor sladkostí a nezdravých polotovarů!

Pracujte s racionálními myšlenkami, které vám pomohou zůstat pozitivní a udržet se od přejídání z paniky nebo stresu.

Pozor na apetit z nudy!

I to se může v domácím režimu snadno stát. Budete se prostě nudit, a tak se jídlo stane vaší zábavou a prostředkem, jak se něčemu věnovat. Chodíte uzobávat, ochutnávat, mlsat. Proč ne, stejně jsme v pohodlném domácím oblečení… Tento nedělní režim si rázně zakažte, jinak spláčete nad výsledky! Myslete na to, že jídlo není rozptýlení z nudy, ale výživa pro tělo, a zábavu hledejte jinde. Naplánujte si, co dělat a nejezte zbytečně mezi jídly!

Udělejte si rodinné menu

V době, kdy se nikomu nechce zbytečně utrácet, se bude hodit rozpis jídla a domácí menu. Zapojte do přemýšlení o jídle celou rodinu, je to záležitost všech. Zkuste vymyslet nová oživení jídelníčku, rozplánujte jídla na celý týden. Vědomí, co se bude dít, tedy co se bude také jíst, snižuje míru obav z neznáma. Budete mít také větší přehled o zásobách a nákupech, což znamená i větší kontrolu nad situací. Nechte děti přinést své nápady a výtvarně pojmout jídelníček pro celou rodinu.

Vaření je spojenec

Možná jste vypadli z normálního režimu, který zahrnoval i obědy ve školní jídelně nebo pracovní menze. Prvních pár dní zvládnete, ale pak začne neustálé vaření poněkud obtěžovat. Zkuste se na vaření dívat jako na tmelící prvek rodiny, zábavnou a kreativní práci, do které se můžou zapojit všichni a zahnat nudu. Navíc budete mít kontrolu nad obsahem talíře. Udělat zajímavý salát, výbornou polévku, zdravý dezert nebo dobře ochucené maso si všichni užijí více než si „něco” ulovit v lednici.

Cvičte jógu a dýchejte

Na cvičení jógy je skvělé, že zaměstnáte celé tělo i mysl. Budete cvičit, koncentrovat se i meditovat současně, budete správně dýchat, protahovat svaly, posilovat tělo a to vše doma na kousku koberce. Na internetu i na našem webu najdete spoustu jógových lekcí od těch pro úplné začátečníky až po ty zkušené. Jógou krásně zpevníte postavu a umožníte tělu, aby správně fungovalo a bylo silné a zdravé. Dechovým cvičením navíc zaženete úzkosti a posílíte psychickou odolnost.

HIIT pro perfektní kondici

Pokud vám připadá absurdní běhat kolem obýváku a přesto nutně potřebujete upustit páru, dejte se na HIIT – vysoce intenzivní intervalový trénink. Nepotřebujete k němu mnoho místa, a přesto se zpotíte jako ve fitku. Cvičíte předepsané série cviků, které vám nedají vydechnout, s velmi krátkými pauzami na odpočinek nebo nápoj. Nejefektivnější je HIIT trénink v rozmezí 15–30 minut. Američtí vědci dokonce zjistili, že HIIT trénink, který má přesně 27 minut, provozovaný 3x týdně, je úplně stejně efektivní jako hodinové klasické kardio cvičení opakované 5x za týden! Budete spalovat kalorie nejen při cvičení samotném, ale ještě dlouho po něm.

Spěte do růžova

Asi jeden z mála příjemnějších aspektů domácí izolace je, že se můžeme dosytosti vyspat. Optimálních osm hodin spánku by se vám teď mohlo podařit bez větších komplikací. Možná se budete budit ve stejný čas jako do práce, ale to nevadí. Nelámejte to přes koleno. Nicméně, pokud budete kvalitně spát, udržíte snáze kila navíc na uzdě!

-ku-

Sdílejte článek
Štítky jídlo rodina jak nepřibrat domov karanténa Česko koronavirus COVID-19 domácí karanténa hiit jak si udržet kondici Vysoce intenzivní intervalový trénink

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.