Velikonoční půst: Nemusíte hladovět, zkuste odlehčenou variantu, která neuškodí

S příchodem jara postupně přibývá nabídek nejrůznějších očistných kúr a počet zájemců o hladovění či detox. Jaký přínos má držení půstu pro tělo? A je opravdu pro každého? Nestačilo by jídelníček pouze odlehčit bez nutnosti hladovění?

Půstem k psychické i fyzické obrodě? Jak pro koho

Cílené půsty nejsou nic nového, jsou součástí světových náboženství už po tisíce let. Nicméně to není zárukou jejich fungování. Vliv na to má zejména odlišný životní styl. „Stravovací omezení, či dokonce hladovění má dlouhou tradici v klášterech, kde však mniši, na rozdíl od běžného člověka, nemusejí brzy ráno vypravovat děti do školy, pak jet do práce, postarat se o domácnost – zkrátka zvládnout kolotoč povinností, ke kterému je palivo v podobě kvalitní stravy nezbytné,“ upozorňuje na možné odlišné podmínky a možnosti pro postění Ing. Michaela Ryglová, odborná garantka výživy za společnost Bonavita. Ale nejde pouze o nedostatečný příjem energie z hlediska fyzické aktivity. Přítomné je i riziko, že vás bude půst stresovat, což rozhodně není zdravotně prospěšné.

Místo přísného půstu dejte přednost kvalitním potravinám

Začnete-li se zajímat o možnosti půstu, zjistíte, že existuje několik nejčastěji používaných protokolů pro jeho dodržování. „Tradiční křesťanský půst radí nekonzumovat maso v pátek nebo 42 dní před Velikonocemi a běžně povoluje příjem ryb. Je tedy vhodný pro každého včetně dětí,“ tvrdí odborná garantka výživy. Jinak je tomu u dlouhodobého půstu založeného na příjmu velmi omezeného výčtu potravin, kdy základ tvoří například jen malá porce rýže se zeleninou. Tento typ půstu je pro děti, dospívající, těhotné a kojící ženy nevhodný. Mezi moderní směry patří Leangains, při kterém se příjem stravy soustřeďuje do časového rozmezí 4–12 hodin během dne, nebo třeba Alternate-day fasting. U něj dochází ke střídání dne s úplným či podstatným snížením příjmu energie spolu s dnem příjmu stravy podle chuti. „Z mého pohledu je ideálním řešením celoživotní kvalitní zdravé stravování. V případě půstu jsem pro méně přísná pravidla,“ radí Michaela Ryglová.

Zásadní omezení stravy by měli vždy konzultovat se svým lékařem nemocní a starší lidé, jelikož při nižším příjmu jídla a očistném procesu dochází k úbytku váhy, což může být například pro člověka s nádorovým onemocněním nebezpečné.

Jak jednoduše odlehčit svůj jídelníček?

Pro běžnou populaci, která konzumuje nikterak zdraví prospěšnou stravu, je skvělou volbou i pouhé omezení masa a zařazení větších porcí čerstvé zeleniny ke každému jídlu. Naprosto žádoucí je podle Michaely Ryglové vyloučení všech polotovarů a tím i aditiv. Ostatně nejlepší pro zdraví je jíst základní kvalitní potraviny. „V radikálních půstech založených na konzumaci suché rýže se zeleninou či celodenním stravování pouze na čerstvě připravovaných zeleninových šťávách a čajích nevidím přínos,“ říká Ryglová a dodává, že i v odlehčeném jídelníčku mohou být dobroty, pokud jsou připravované z kvalitních surovin a konzumují se střídmě.

Chcete se postit? Zkuste vždy jeden den v týdnu

Pokud vás striktní postění přece jen láká a chcete vyzkoušet, jaký vliv to na vás bude mít, vyzkoušejte půst jeden den v týdnu. V ideálním případě si zvolte takový den, během kterého vám odpadnou některé povinnosti a budete mít čas relaxovat – třeba neděli. Jestliže jste zdraví, nedělní hladovění vám neublíží a můžete tím ulevit svému trávení.

„Jednodenní hladovkou můžete své tělo nastartovat, avšak poté by měl navazovat dlouhodobě udržitelný stravovací režim. V něm snižte množství energeticky bohaté stravy, tedy sladkých a tučných pokrmů, a zvyšte přísun vlákniny, která živí bakterie v tenkém a tlustém střevě. Kromě čerstvé zeleniny a ovoce zařaďte do jídelníčku ovesné vločky, oříšky, semínka, čočku, fazole, cizrnu či pohanku,“ radí odborná garantka výživy. Jak už však bylo výše zmíněno, jestliže žijete více méně zdravě, upřednostňujete zásadité potraviny, vyhýbáte se klasickému cukru a přemíře rychlých sacharidů, dlouhodobějších půstů není třeba. Jeden postní den v týdnu však může být zajímavým zpestřením.

Během půstu také dodržujte pitný režim. Pijte zejména neperlivou čistou vodu, ale můžete si dopřát i neslazený bylinný čaj či slabou kávu. Pijte průběžně po celý den, ne jen nárazově. Pití vody pomáhá tlumit pocity hladu, zároveň urychluje čisticí proces.

Ani na Velikonoce se nemusíte vzdávat sladkostí. Připravte je ale z kvalitních surovin. Zkusit můžete například tento recept:

Velikonoční cupcakes

Co budete potřebovat na 12 ks:

Na těsto:

 • ¾ hrnku celozrnné špaldové mouky
 • ¾ hrnku hladké špaldové mouky
 • ¾ hrnku plnotučného mléka
 • 60 g vysokoprocentní čokolády
 • 1 prášek do pečiva
 • 1 vejce
 • 1/3 hrnku rozpuštěného másla
 • 4 lžíce javorového sirupu
 • 3 lžíce kakaa

Na krém:

 • 250 g mascarpone
 • 150 g polotučného tvarohu
 • 1 lžíce moučkového cukru
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • křupavé čokoládové kuličky (Choco Balls)

Postup:

1. Nejprve v připravené míse smíchejte hladkou a špaldovou mouku společně s práškem do pečiva a kakaem. Poté přidejte mléko, vejce, rozpuštěné zchladlé máslo a javorový sirup. Vše promíchejte. Pak přidejte nasekanou čokoládu a ještě jednou promíchejte.

2. Připraveným těstem naplňte košíčky na muffiny, dejte je do trouby vyhřáté na 180 °C a pečte asi 20 minut.

3. Mezitím si připravte krém. Vyšlehejte společně mascarpone, polotučný tvaroh, vanilkový extrakt a cukr.

4. Krém naplňte do zdobicího sáčku a ozdobte jím upečené vychladlé košíčky. Nakonec je ozdobte čokoládovými kuličkami.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.