Gesto, které zachránilo unesené dívce život, by měl znát každý. Co vlastně znamená?
Když byla minulý týden unesena šestnáctiletá dívka ze Severní Karolíny, nikoho by nejspíš nenapadlo, že ji nakonec zachrání nenápadný signál vyslaný pomocí ruky, který viděla na TikToku. Co přesně gesto, které dívka použila, znamená, a jak vzniklo?
Vlastně to bylo velké štěstí, že si projíždějící motorkář všiml dívky v okně kamionu, která ukazovala něco rukama. Naštěstí věděl, že jde o gesto označující domácí násilí a je známé na sociální síti TikTok, odkud ho znala i unesená dívka. S pomocí policie se podařilo nakonec jedenašedesátiletého únosce zatknout a byl obviněn z nezákonného věznění a držení nezletilé osoby za účelem sexuálního obtěžování.
Ne každý ale sleduje TikTok a zmíněné gesto zná. Takzvaný Signal for Help (Signál pro pomoc) vytvořila v dubnu loňského roku nezisková organizace Canadian Women´s Foundation pro oběti domácího násilí, jejichž počet celosvětově kvůli pandemii koronaviru výrazně vzrostl. Sociální izolace byla náročná i pro normálně fungující rodiny, natož pro ty, v nichž jeden z partnerů má násilnické sklony. Jak uvádí zpráva Koalice specializovaných center pro ženy zažívající násilí, tam, kde měly vztahy násilný charakter, zafungoval stres z pandemie jako urychlovač. Jednoduché gesto, které lze použít tiše a tak, že si ho agresor vůbec nevšimne, tak zachránilo mnoho žen v situacích, kdy potřebovaly pomoc.
Jak poznat Singal for Help?
Provádí se tak, že zvednete ruku před sebe, aby dlaň směřovala směrem od vás. Pokrčíte palec do dlaně a poté zavřete prsty tak, aby zachytily palec.
Signál byl navržen tak, aby nezanechával žádnou digitální stopu, tedy žádné známky v podobě textových zpráv, e-mailů nebo jiné elektronické komunikace. To je velmi užitečné v případech, kdy násilničtí partneři sledují veškerou komunikaci svých obětí a jakýkoli důkaz volání o pomoc je může ještě víc vyprovokovat.
Původně byl tento signál určen k použití při videohovorech, což byl v raných fázích pandemie oblíbený způsob, jak zůstat ve spojení s ostatními. Jak ale ukázal případ unesené dívky ze Severní Karolíny, může fungovat i v jiných situacích, například během setkání na veřejných místech nebo ho lze ukázat z okna domu někomu, kdo právě prochází kolem.
Díky uživatelům sociální sítě TikTok, kteří ho sdíleli a ukazovali, jak ho používat a rozpoznávat, se signál velmi rychle rozšířil. Hashtag #signalforhelp má na Tiktoku už 24 milionů zhlédnutí.
Jak můžete pomoci?
Pokud nějaká osoba používá Signal for Help, znamená to, že je v nouzi, nemůže to říci nahlas a potřebuje, aby ji někdo kontaktoval. Není-li oběť v ohrožení zdraví nebo života, není vždy nutné hned volat policii, ale je důležité se s danou osobou bezpečně spojit a zjistit, co potřebuje. To může být obtížné v situaci, kdy je agresor poblíž nebo odposlouchává veškerou komunikaci. Proto se doporučuje používat nepřímé otázky, které pochopí jen oběť, ale agresor ne, případně otázky, na které lze odpovídat jen ano nebo ne.