Astročlánky

Aktualizováno 6. června 2022 16:49

Anna Kopečková

Medardova kápě 40 dní kape: Letos prý dlouhé deště nehrozí. Kde se vzala známá pranostika?

Pranostiku o tom, že pokud je 8. června deštivé počasí, bude pršet dalších 40 dnů, známe asi všichni. Ale kdo byl vlastně svatý Medard, jak známá pranostika vznikla a vyplnila se někdy?

Svatý Medard byl na přelomu 5. a 6. století franckým biskupem ve Vermandois, který proslul svou dobrotou, milosrdností a péčí o chudé. Svoje šaty dal slepému žebrákovi a třeba jídlo zapíral, aby ho mohl rozdat těm, co na něj neměli peníze. Pověst o jeho svatosti, řečnickém talentu a hlavně obrovské lásce k chudým se brzy rozšířila po celé severní Francii. Zemřel 8. června roku 560.

Kde se vzala Medardova kápě?

V souvislosti s Medardovou kápí se traduje legenda z jeho dětství. Jako malého chlapce ho v polích zastihla bouře. Před promoknutím ho však ochránil velký orel, který se náhle objevil na obloze a roztáhl nad ním svá široká křídla.

Medardův svátek vychází na období, které bylo vždy zásadní pro další sklizeň. A obdobně jako v květnu na zmrzlé muže, kdy pravidelně přichází studenější počasí, okolo Medarda do Evropy často proniká chladnější a vlhčí oceánský vzduch. Lidé měli po dlouhé generace vysledováno, že tehdy často přicházejí deště, nezřídka prudké a dlouhé. Deště mohly způsobit povodně, ničit zaseté plodiny, ale i znemožnit dosušení sena, první důležitou úrodu v roce. Svatý Medard se tedy stal jedním z významných patronů počasí (podobně jako například svatý Josef v březnu): lidé se k němu obraceli s prosbou o zachování úrody, ochranu úspěšné senoseče a vinic. Je považován za ochránce úrody a patrona sedláků, pastýřů, meteorologů, sládků a vinařů a také toho, kdo chrání před bolestí zubů, protože je často zobrazován s úsměvem na rtech. Lidé se k němu modlili, aby je ochránil také před horečkou a choromyslností.

Nebojte se dešťových pranostik

Kromě asi nejznámější pranostiky Medardova kápě čtyřicet dní kape se k Medardovi váže i řada dalších pranostik týkajících se počasí. Například:

  • Když na Medarda prší, těžko se seno suší.
  • Jaké počasí na Medarda bývá, šest neděl trvání mívá.
  • Jasný den na Medarda tiší rolníkovo naříkání.
  • Tak jak na svatého Medarda bouří, tak se celý měsíc po tom bouřky souží.
  • Když na Medarda prší, nebudou toho roku houby růst.
  • Na jakou notu Medard zahraje, na tu se bude celý měsíc tancovat.
  • Prší-li na Medarda a Prokopa, shnije mandel i kopa.

Tyto většinou veršované věty vytvořili obyčejní lidé během několika staletí. Za celou tu dobu odpozorovali, že se počasí podle určitých pravidel opakuje, mění nebo si zachovává svůj ráz. Pranostiky vycházejí z mnohaletých zkušeností především rolníků a dělníků, jsou tedy rok co rok ověřovány. Počasí a žádné meteorologické jevy ale nejsou z pohledu statistiky stoprocentní. Z tohoto důvodu nemohou ani pranostiky s jistotou tvrdit, jaké bude v danou dobu počasí. Jisté ale je, což potvrzují meteorologové, že v období kolem 8. června často nastává příliv vlhkého oceánského vzduchu a deštivého počasí. Mnohem častěji se ale Medard projevuje mírným ochlazením, které u nás nastává právě koncem první červnové dekády. Navíc se nemusíme moc obávat, že pokud na Medarda bude pršet, vydrží déšť i dalších 40 dnů. Podle meteorologa Vladimíra Vondráčka u nás nejdelší souvislé období, kdy každý den pršelo, nastalo v roce 1954, kdy pršelo 22 dní. Jak uvádí web Meteopress, 40 dní v kuse v České republice ještě nikdy nepršelo.

Vyplní se letos pranostika?

Na Medarda letos zřejmě zaprší, ale podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) budou srážky v příštích týdnech průměrné s úhrny v jednotlivých týdnech 15 až 25 mm, budou se vyskytovat i bouřky, které mohou být intenzivnější, ale čtyřiceti dnů deště se rozhodně obávat nemusíme.

Kolik je u nás Medardů?

Křestní jméno Medard má germánský původ. Vyvinulo se ze staroněmeckého jména Mahtahard, resp. německých slov „macht” s významem „moc”, „síla” a „hardus”, což znamená „tvrdý”. Jméno se tak překládá jako „mocný, „silný”, „udatný”, také „tvrdý” nebo „přísný”. I když se o něm v souvislosti s 8. červnem hodně mluví, nositelů tohoto jména je u nás poskrovnu, v současné době jen 36.

Zdroje: cs.wikipedia.org, Český hydrometeorologický ústav, ceskezvyky.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.