Mléko, nohy v teple a aloe vera. Znáte triky, jak se dobře vyspat?

Pořádně se vyspat je prostě blaho a samozřejmě nutnost pro naše zdraví. Samotný spánek je docela věda a někdy s ním vedeme boj. Co jste o zdravém spaní ještě třeba netušili?

Vědci neustále zkoumají vliv spánku na náš život. Je to opravdu velké téma – od nespavosti přes spánkové poruchy, sny, podmínky ke spaní až po chronickou únavu a spavost. Spánek je prostě důležitá oblast našich životů, kterou stojí za to prozkoumat.

Co jste o spánku ještě možná netušili?

Šlofík po obědě má zelenou!

Není to doména seniorů a malých dětí schrupnout si po obědě. Klidně to zkuste také a uvidíte, že se vám to zalíbí. Navíc zlepšíte produktivitu! Výzkumy ukázaly, že spánek po obědě může viditelně zlepšit pozornost a soustředění na výkon. Pokud si říkáte, že to z časových důvodů není možné, nebojte se. Stačí vám úplně 15 až 20 minut k obnovení mysli a zvýšení energie i bdělosti.

Zhasněte!

Oblíbená jsou noční světýlka, hlavně u dětí a lidí, co se bojí tmy. Jiní zase usínají u zapnuté televize nebo tabletu. Je to bohužel chyba! Všechno světlo, dokonce i modré světlo od televize nebo od domácích spotřebičů vás může rušit. Narušuje to kvalitu spánku. Buď vypněte všechna světla, nebo spěte s hlavou pod dekou!

Mějte správné rostliny

Jsou to takoví tišší přátelé, kteří vám pomohou usnout. Mít v ložnici správné květiny není žádná věda, a přitom to může zlepšit kvalitu spánku i rychlost usínání. Uspí vás třeba levandule, ale nejlepší bude aloe vera. Je to doslova jedna z nejvhodnějších pokojových květin. Uvolňuje dostatek vzduchu a zlepší vám celkovou kvalitu spánku. Navíc se o ni nemusíte skoro starat. Nepotřebuje příliš velké množství slunečního záření a nemusíte ji často zalévat, takže o ní skoro nebudete vědět a přitom vám bude v pokoji lépe.

Skvělý a nenáročný je také břečťan, konkrétně anglický. Ten má tu vlastnost, že báječně čistí vzduch a pomáhá lidem, kteří mají problémy s dýcháním nebo astma.

Moc tepla škodí

I když je příjemná představa teplého pelíšku, v příliš vytopeném pokoji se špatně spí. To je fakt. Optimální teplota na spaní je mezi 15 až 23 °C, ale ne více. Můžete mít i dvě přikrývky, jednu tenčí na usínání a teplejší na přikrytí v noci, kdyby bylo chladněji.

Nespíme dost

Korunované hlavy toho moc nenaspaly, císař František vstával před čtvrtou ranní, ale to nemění nic na faktu, že ještě před sto lety byla průměrná doba spánku poctivých 9 hodin! Jen si to blaho představte! Dnešní obyvatelé západních zemí spí pouze kolem 7 hodin denně. Chtějí produktivně využít den a příliš toho nenaspí. Přitom je dokázáno, že při nedostatku spánku se snižuje výkon, koncentrace a při dlouhodobém nedodržování délky spánku se u nás může rozvinout deprese nebo různé civilizační choroby.

Nechte vyspat děti

Víte, kolik hodin by správně měly spát děti? Předškoláci ve věku 3 až 5 let by měli denně naspat 10 až 13 hodin. Školáci mezi 6 až 13 roky by měli spát 9 až 11 hodin denně a teenageři do 17 let pak 8–10 hodin denně. Nechte je pořádně vyspat, potřebují to!

Před spaním jen jógu

Někdo chodí ještě před spaním běhat nebo posilovat. Může se to zdát jako fajn nápad, padnete do postele unavení. Ale pravdou je, že cvičení stimuluje nervový systém, což je důvodem, proč může být spánek po odchodu z fitka problém. Cvičit byste měli nejpozději 3 hodiny před spaním. Naopak se před spaním doporučuje jemná jóga, zakončená relaxací.

Babiččino mléko funguje!

Dávala vám babička nebo maminka před spaním hrneček teplého mléka? Pak pusu, pohádku a spát. Ne, že by mléko někoho někdy uspalo, ale jako rituál před spaním vůbec není špatné. Tělo na podobné věci dobře funguje, mléko má psychologický efekt. Vzpomeňte si na miminka, jak po kojení vždy usnou. Pocit bezpečí a ospalost jsou prostě v našem mozku spojené s dávkou teplého mléka.

Hořčík a draslík pomohou

Je to možná stokrát otřepané klišé, ale správné jídlo pomůže ke zdravému spaní. Vzpomeňte si, jak se špatně spí s nacpaným břichem nebo po těžkém jídle. Vědci dokázali, že pokud začnete jíst víc ovoce a zeleniny, tak zlepšíte kvalitu svého spánku. Ovoce a zelenina obsahující hodně hořčíku a draslíku jsou úplně nejlepší, tyto prvky totiž vylaďují nervovou soustavu.

Hlavně nohy v teple

Účastníkem tohoto spánkového výzkumu by asi chtěl být každý. Proběhl ve Švýcarsku a měl dokázat (a také dokázal), že teplé nohy a ruce podporují proces rychlého usnutí. Pokud máte na nohách teplé ponožky nebo ohřívací láhev, rozšíří se vám krevní cévy až k povrchu kůže, čímž se zvýší tepelná ztráta. Opět dojde k ochlazení vašeho těla. A právě vyrovnávání teploty vám pomáhá usnout.

Autor: Kamila U.

Sdílejte článek
Štítky teplo Švýcarsko spánek jóga aloe vera mléko jak se dobře vyspat aloe pravá

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.