Recept na dlouhověkost existuje a je jednoduchý! Odhalte tajemství modrých zón
Přestože elixír mládí zatím ještě nikdo nevynalezl, jsou místa, kde dlouhověkost není pro lidi jen nedosažitelný sen. Říká se jim modré zóny a lidé se tu běžně dožívají sta let, aniž by je trápily závažnější zdravotní potíže. Kde modré zóny najdete a co tam lidé dělají jinak?
Termín modrá zóna zavedl v roce 2005 Dan Buettner svým článkem v National Geographic Magazine a označuje geografickou oblast, kde žije nezvykle vysoký počet obyvatel nad 100 let. Buettner navázal na předchozí výzkumy stoletých lidí v sardinské oblasti Barbagia a dal si za úkol informovat co nejvíce o tom, co dělají lidé v modrých zónách jinak, aby si i ostatní mohli osvojit jejich zvyky, bez ohledu na to, kde žijí. Nás Středoevropany jistě potěší, že dvě modré zóny nejsou až tak vzdálené. Konkrétně jde o těchto pět míst: Okinawa (Japonsko), Sardinie (Itálie), Nicoya (Kostarika), Ikaria (Řecko) a Loma Linda (Kalifornie).
Přestože jsou modré zóny rozptýleny po celém světě a představují různé kultury, některé rysy mají společné. Lidé, kteří tam žijí, minimalizují stres, mají dostatek přirozeného pohybu, nekouří, dávají přednost rostlinné stravě a udržují funkční rodinné a sociální vazby. Každý region je ale také něčím specifický. Buettner spolu s lékařem a odborníkem na léčbu bolesti Robertem Agnellem, který se modrými zónami také zabývá, dal dohromady jedinečné rysy každého regionu, které mohou sloužit jako návod na to, jak žít zdravější (a delší) život.
Okinawa (Japonsko)
Jeden z japonských ostrovů v Tichém oceánu je místem s největší koncentrací stoletých žen na světě. „Je jich tu asi třicetkrát víc než v USA,“ říká Buettner. Klíčovým faktorem je, že mezi okinawskými ženami je mnohem nižší výskyt rakoviny prsu. Jedním z důvodů, proč tomu tak je, je zcela jistě jejich strava, v níž velkou roli hraje tofu. Okinawané ho jedí pravidelně, v mnohem větší míře než maso. V podstatě je součástí téměř každého jídla, včetně snídaně. Jeho hlavní výhodou je, že neobsahuje nasycené mastné kyseliny a cholesterol.
Nejde ale jen o stravu. Japonská společnost chová ke stáří velkou úctu, což je v ostrém kontrastu se západní posedlostí mládím. I opravdu staří lidé tu tedy bývají v mnohem lepší formě než jejich o dvacet let mladší evropští kolegové. Okinawané také udržují v podstatě celý život silné sociální vazby prostřednictvím skupin přátel, které mají poskytovat nejen přátelství, ale také podporu, včetně finanční, je-li to potřeba. Potvrzuje to vyvinutý silný smysl pro účel, rodinné vazby a komunitu, což jsou ostatně velmi důležité piliře všech modrých zón.
Sardinie (Itálie)
I na Sardinii, druhém největším ostrově Itálie, kterému se také říká Karibik Středomoří, žije poměrně velké procento stoletých lidí (asi 10x více než v USA) a co víc, tito lidé jsou i v pokročilém věku zcela soběstační a věnují se rybolovu nebo pěstování zeleniny a ovoce. A ještě k tomu jsou velmi milí. Podstatnou část jídelníčku místních lidí tvoří kromě celozrnných potravin i mléčné výrobky. Vyhlášený je místní sýr vyráběný z plnotučného ovčího nebo kozího mléka. „Výzkumníci zjistili, že stoleté stařenky na Sardinii mají ve svém trávicím systému ve srovnání s jinými populacemi velké množství specifického kmene bakterií, laktobacilů,“ říká dr. Agnello. Zajímavé je, jak se tam tyto bakterie dostaly – z poctivého kvásku, který se používá na výrobu místního chleba a je velmi bohatý na bakterie prospěšné pro střeva.
Kromě jídla přispívá k dlouhověkosti místních obyvatel jistě také krásná příroda, která je velmi hornatá a preferovaným způsobem dopravy tu stále zůstává chůze nebo cyklistika, tedy pohyb, který velmi příznivě ovlivňuje kardiovaskulární systém.
Poloostrov Nicoya, Kostarika
Největší poloostrov Kostariky je známý jako nejšťastnější modrá zóna. Velký podíl na tom má jistě krásná příroda, teplé slunečné počasí, ale také silné komunitní vazby místních lidí. Ti si zachovávají bystrou mysl a pevné zdraví až do vysokého věku.
Strava obyvatel tohoto poloostrova je střídmá a vyvážená a dr. Agnello tvrdí, že by za místní dlouhověkostí mohlo být jedno konkrétní jídlo – kukuříčné tortilly. „Způsob, jakým je v Nicoya vyrábějí, je složitější než v jiných částech světa,“ říká. „Kukuřice je plná vitamínů a vlákniny a v Nicoyi ji předem namáčejí. Díky tomu se z ní uvolňuje niacin, též známý jako vitamín B3, který dokáže snižovat cholesterol a je důležitý pro normální činnost nervové soustavy.
Kukuřičné tortilly si tu téměř vždy dávají společně s další zdravou potravinou, vlákninou nabitými fazolemi, o kterých Dan Buettner tvrdí, že jsou hvězdným jídlem dlouhověkosti. „Pokud jíte šálek fazolí denně, pravděpodobně si tím prodloužíte život o další čtyři roky,“ říká Buettner.
Ikaria, Řecko
Hornatý ostrov v Egejském moři se vyznačuje nízkou mírou kardiovaskulárních onemocnění a také demence. Důvodem je bezpochyby zdravá středomořská strava bohatá na zeleninu, celozrnné výrobky, ryby a olivový olej, ale jak upozorňuje dr. Agnello, není to jen tím, co místní obyvatelé jedí. „Stejně důležité je i to, s kým si jídlo vychutnáte.“ Lidé tu k sobě mají blízko, také zůstávají i do vysokého věku fyzicky aktivní a všeobecně tu panuje respekt vůči starším.
Loma Linda, Kalifornie
Ač to možná zní neuvěřitelně, i USA jsou domovem jedné z modrých zón. Co odlišuje Loma Lindu od zbytku Kalifornie a země jako celku, je to, že většina lidí, kteří tam žijí, jsou členové Církve adventistů sedmého dne. V rámci své interpretace křesťanství se obvykle vyhýbají konzumaci masa, alkoholu a kofeinu. Jejich strava je velmi jednoduchá. „Nevaří s tukem nebo solí a většina jejich jídel se skládá pouze ze zeleniny, ovoce, ořechů a obilí,“ říká dr. Agnello. V jejich dlouhém a zdravém životě bezpochyby hraje roli i jejich hluboce zakořeněná duchovní víra spojená s pocitem smysluplnosti a silnými komunitními vazbami.
Když vezmete v úvahu každý zmíněný region a jeho specifika, není zdravý život vedoucí k dlouhověkosti vlastně nic složitého a už vůbec ne drahého. Jíst minimálně zpracovaná rostlinná jídla, zůstat aktivní i v pokročilém věku a udržovat dobré vztahy s ostatními jsou společné nitky, které spojují všechny výhody dohromady. Stačí je jen uvést do praxe bez ohledu na to, kde na zeměkouli žijete.
Zdroj: wellandgood.com