Astročlánky

Aktualizováno 5. května 2022 08:47

Anna Kopečková

Slavíte v květnu narozeniny? Jste šťastnější a zdravější než ostatní lidé

Den narození si člověk nevybere. A přitom nás dokáže v lecčems předurčit. Pokud jste se narodili v máji, máte skutečně důvod připít si na své zdraví. Podle vědců jsou prý lidé narození v květnu v životě šťastnější a také zdravější. A to není zdaleka všechno.

Květen, nebo spíše máj, je pojmenován podle řecké bohyně s krásným jménem Maia. Římský ekvivalent je Bona Dea. Maia byla považována za symbol jara a plodnosti. K čemu vás tedy narození v květnu předurčilo? Co všechno se k tomuto měsíci váže?

Pravděpodobně jste méně náchylní k alergiím

Kdo se narodil na podzim nebo v zimě, nejspíše se potýká s nepříjemnými projevy alergie nebo astmatu. Pokud slavíte narozeniny v květnu, měli byste na tom být o něco lépe. Podle studie realizované v roce 2016 na University of South Hampton vyplynulo, že alergiemi, astmatem, sennou rýmou a ekzémy jsou nejméně ohroženi lidé narození během jarních měsíců, tedy i května.

Jaký je váš kámen a květina?

Pokud slavíte narozeniny v květnu, jedním z vhodných kamenů právě pro vás je smaragd. Z květin je to pak konvalinka, která symbolizuje sladkost, nevinnost a čistotu, smaragd zase lásku a bohatství. Tento minerál by měl odvracet negativní energii a naopak přitahovat hojnost, harmonii a lásku.

Smaragd míváme proto, abychom získali více inspirace a aby nám kamínek poskytl ve vztazích uzdravení, trpělivost, pravdu a moudrost. Pokud se nosí v kombinaci s diamantem, může být jeho síla ještě znásobena. Zastánci alternativní léčby tvrdí, že by měl smaragd pomoci v případě problémů se srdcem a krevním oběhem, během porodu a také detoxikace. Je to kámen, který milovaly starověké kultury po tisíce let.

Mohlo by vás zajímat: Vidíte často stejné symboly? Zjistěte, co znamená srdce, kruh a další obrazce

Co říká astrologie?

Jestliže jste přišli na svět v květnu, musí být vaším slunečním znamením Býk (21. dubna – 21. května) nebo Blíženci (22. května - 21. června).

Býk

Jste zemským znamením, díky čemuž sdílíte její stabilitu. Můžete být velmi konzervativní. Pozitivem této vlastnosti je ovšem věrnost a stálost, což ocení především vaši přátelé. Ve vyhrocených situacích si zachováváte poměrně chladnou hlavu, ale jestliže kalich přeteče, můžete doslova explodovat. Nejspíše jste neměli problémy ve škole a daří se vám i v práci. Zejména tehdy, máte-li kolem sebe stabilní prostředí, které odpovídá vašemu typu osobnosti.

Blíženci

Blíženci mají element vzduch a v mnoha ohledech jsou opakem stabilního Býka. Pokud se řadíte do tohoto slunečního znamení, můžete být energičtí, rychlí a velmi učenliví se zájmem o všechno nové. Dokážete být velmi komunikativní, okouzlující a zábavní. Máte ale sklon nedokončit úkoly, které vás úplně neosloví, nebo vás nudí. Raději upřednostníte nové, vzrušující situace. Kvůli tomu můžete narážet na problémy nejen v práci, ale i ve vztazích.

Osobnostní rysy ověřené vědou

Nevěříte v astrologii? Možná vás budou zajímat vědecké argumenty. Časopis Time zveřejnil výsledky vybraných vědeckých studií, které zkoumaly vzorce osobnostních rysů u lidí narozených v různých ročních obdobích. Následující poznatky se týkají „květňátek“. Jenom jim nepřikládejte až příliš velkou váhu. Osobnostní rysy jsou ovlivněny mnoha dalšími faktory.

Optimismus

U lidí narozených v květnu existuje vyšší předpoklad (než u ostatních měsíců), že budou optimističtí a budou mít pozitivní náhled na život. Tento stav se vyznačuje pojmem hypertymie a vyskytuje se ve zvýšené míře i u těch, co přišli na svět v březnu a v dubnu. Tvrdí to studie realizovaná v roce 2012, která zahrnovala 58 000 respondentů.

Deprese

Na druhou stranu výše zmiňovaný výzkum uvádí, že jsou květnoví jedinci zároveň více ohroženi stavy deprese a temnými a ponurými náladami než lidé narození v jiných měsících.

Slavné osobnosti narozené v květnu:

V květnu se narodila spousta slavných osobností, včetně panovníků, politiků, vědců, hudebních skladatelů nebo umělců. Zde jsou někteří z nich:

Audrey Hepburn: 4. května 1929

Chris Brown: 5. května 1989

George Clooney: 6. května 1961

Sigmund Freud: 6. května 1856

Enrique Iglesias: 8. května 1975

Salvador Dalí: 11. května 1904

Marie Terezie: 13. května 1717

Karel IV.: 14. května 1316

Henry Fonda: 16. května 1905

Jean Gabin: 17. května 1904

Jan Pavel II.: 18. května 1920

Honoré de Balzac: 20. května 1799

Bob Dylan: 24. května 1941

Lenny Kravitz: 26. května 1964

John F. Kennedy: 29. května 1917

Clint Eastwood: 31. května 1930

Zdroj: psychologicalscience.org, journals.plos.org


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.