Životní styl

21. prosince 2019 13:40

Petra Kloidová

Slavné ženy, které dlouho toužily po dítěti a rodily po čtyřicítce

Hollywoodská herečka Cameron Diaz oznámila, že se ve svých sedmačtyřiceti stala poprvé matkou. Dala tak naději dalším ženám, které se pokoušejí v pozdějším věku o dítě. Hodně (nejen slavných) žen mateřství po čtyřicítce zvládlo bez problémů, ačkoliv před pozdním mateřství lékaři varují.

Cameron Diaz se před pěti lety vdala a prožívá harmonický vztah s americkým rockerem Benjim Maddenem, který je o sedm let mladší než ona. Možná to právě zapříčinilo, že herečka, která vždy tvrdila, že ji děti nechávají chladnou, změnila názor. Média spekulují, že hvězda Masky nebo romantických Prázdnin využila k mateřství náhradní matku.

VÍCE SE O CAMERON DIAZ, JMÉNĚ JEJÍ DCERY A MATEŘSTVÍ DOZVÍTE TADY

Mít dítě po čtyřicítce je radost, ale i risk

V dnešní době se věk rodiček samozřejmě posunuje a věková hranice, kdy se můžete stát matkou tak v podstatě díky medicíně už skoro neexistuje. Stačí se podívat na příklad, kdy žena porodila v 61 letech zdravé miminko. I tak je ale nutné nezapomenout na to, že pozdní mateřství s sebou přináší zdravotní rizika jak pro matku, tak i pro dítě.

Nevýhody pozdního mateřství:

  • U starších prvorodiček dochází častěji k samovolným potratům, a to až z 34 %,
  • Těhotné ženy často bojují s těhotenskou cukrovkou či vysokým tlakem, častý bývá i porod císařským řezem. Dostává-li se dítě ven přirozenou cestou, trvá takový porod zpravidla déle.
  • Dítě se může narodit předčasně anebo s nižší porodní váhou.
  • Existuje zvýšené riziko vrozených vad a vícečetného těhotenství.
  • Vyšší věk prvorodičky s velkou pravděpodobností bude znamenat i to, že se její tělo po porodu zregeneruje pomaleji než u mladších žen.

I přes všechna zdravotní rizika není těhotenství po čtyřicítce v dnešní době nic neobvyklého. To je vidět hlavně na řadě známých žen. Například jednou z nejstarších žen v Hollywoodu, která na toto téma svým vlastním příkladem upozornila, byla oscarová herečka Halle Berry. Herečku její druhé těhotenství zaskočilo, protože už nečekala, že se něco takového může podařit. Syna Macea porodila ve 47 letech.

MATKOU VE DVACETI, TŘICETI A ČTYŘICETI. JAKÉ JSOU ROZDÍLY?

Hollywoodské herečky a jejich bolestivá touha po dítěti

Společnost si často myslí, že pozdní mateřství je pouhým rozmarem single žen, které jsou akorát sobecké. O tom by však mohla vyprávět Australanka Nicole Kidman, která se o děti pokoušela dlouhá léta s manželem Tomem Cruisem, ale nakonec si musela počkat do čtyřicítky na zpěváka Keithe Urbana. Herečce Kelly Preston bylo dokonce o rok víc, když se jí narodil syn Benjamin.

Na své první dítě si počkala i Salma Hayek. Bylo jí 41 let, když se narodila dcera Valentina. O pozdním mateřství a boji o dítě mluví zcela otevřeně.

" Měla jsem dítě pozdě. Často se identifikuji s postavami, které hraji, postavami, které bolestně touží po dítěti a cítí, že bez něj nikdy nebudou kompletní. Zažívala jsem to zoufalé volání a bolest, když se nedařilo. Vždy jsem chtěla hodně dětí a moje tělo nebylo tohoto schopné. Moje štestí je v tom, že můj manžel má z předchozího manželství tři děti, takže já mám teď děti čtyři," otevřela se herečka médiím.

Češky rodící po čtyřicítce

Nemusíme ale být jen ve světě, spoustu českých celebrit pozdní mateřství zažilo na vlastní kůži. Například zpěvačka Bára Basiková, která si ke svým tehdy sedmnáctiletým dcerám pořídila ve 47 letech ještě syna Theodora. Zora Jandová porodila druhou dceru Ester, když jí bylo 43 let. Ve stejném věku měla dceru Kordulu i Veronika Žilková. Sáře Saudková, která tvrdí, že děti člověka úžasně nastartují a dávají mu sílu, bylo 45, když k dětem Sáře a Samovi přibyl ještě syn Oskar.

MÍT DÍTĚ PO ČTYŘICÍTCE MÁ I SVOJE VÝHODY

Těhotenství v pozdním věku si pochvalovala i bývalá ministryně informatiky Dana Bérová, podle níž je dítě elixírem mládí. Druhý syn se jí narodil ve čtyřiačtyřiceti letech. „Dítě jsem chtěla delší dobu, a když jsem pak našla ideálního partnera, nebylo co řešit. Spíš jsem měla strach, jestli se to podaří. Teď všem říkám, že zatím je to bezvadné, ale ať se mě přijdou zeptat za patnáct let – syn bude v pubertě, mně bude šedesát. Těžké časy teprve přijdou," řekla tehdy v rozhovoru pro magazín Ona Dnes.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.