zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Specialistka na volby: Politici často nechtějí slyšet konstruktivní kritiku. Od muže by ji brali

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Anna Kopečková , Vydáno: 09.09.2021
Alžběta Králová je specialistka na politický marketing, což je obor, kde moc žen není. Jak sama říká, když v médiích komentuje volby nebo kampaně politických stran, je tam jako žena jediná. Jaké byly začátky její kariéry, s jakými překážkami se jako žena v tomto oboru musela a musí potýkat? Nejen o tom se rozpovídala v projektu Žena v zenu věnovaném ženám, které se nebály vystoupit z davu.

reklama

Alžběta je politická konzultantka a PR manažerka. Po studiích politologie sbírala zkušenosti ve světě, hlavně v USA a ve Francii, kde později dokonce pomáhala s kampaní Emmanuela Macrona. V době, kdy u nás byl politický marketing v plenkách, založila Institut politického marketingu s cílem profesionalizovat českou politiku i kultivovat voliče, přesvědčit je, aby šli k volbám. Později založila firmu IPM Consulting, která radí politikům na všech úrovních – od místních zastupitelstev až po prezidentské kandidáty. Zároveň pořádá Akademii profesního rozvoje v rámci projektu Ženský byznys, v němž se snaží podporovat sebevědomí žen a pomáhat jim víc se uplatňovat nejen v politice, ale i v byznysu a na všech pozicích, kde mohou mít rozhodující vliv.

Alžběta Králová
Autor: Se svolením projektu Žena v zenu Alžběta Králová
  • Setkala jste se někdy s názory, že vaše práce není pro ženu úplně vhodná?

Ano, s tím se setkávám docela často. Už před několika lety jsme založili konzultační firmu a začali radit politikům se strategiemi, jak vést kampaně. Stávalo se mi, že si mě pozval nějaký politik do Poslanecké sněmovny, protože potřeboval poradit. Dost často pak ale konstruktivní kritiku slyšet nechtěl, i když jsem mu dala argumenty, co lze udělat lépe, aby výsledky byly lepší. A já jsem věděla, že kdyby byl na mém místě muž, reakce by byly naprosto jiné.

  • Vzpomenete si na nějaké situace, komentáře, reakce, které vás vyloženě zasáhly?

Naštěstí nemám moc dobrou dlouhodobou paměť, takže si nevzpomenu na nic konkrétního. Ale vím, že když jsme s naší prací začínali, okolí nám často říkalo, že to nebude fungovat, odrazovali nás. Teď mi ale naopak přijde, že jsme svým způsobem předběhli svou dobu a politický marketing už je nedílnou součástí našeho každodenního života. Každopádně si myslím, že my ženy si bereme kritiku osobněji než muži, může nás hodně zasáhnout a znejistit celý náš projekt...

 

 

  • Mnoho žen tvrdí, že když si začaly věřit, našly své poslání, bylo pro ně jednodušší snášet případné hejty a kritiku. Měla jste to tak také?

Je možné, že ano. I když s nepochopením okolí jsem se také hodně setkávala. Svou roli tam hraje i fakt, že pocházím z vesnice, kde občas vysvětlit to, co dělám, není úplně jednoduché. Velmi mi každopádně pomáhá, že v tom nejsem sama. Mám kolegu, který mě skvěle doplňuje a dokáže mě podpořit, když to potřebuji. Za to jsem nesmírně vděčná. Myslím, že je důležité, abychom my ženy měly takový svůj podpůrný kruh a zároveň abychom se obklopily lidmi, kteří doplní naše slabší stránky a pomohou nám podívat se na věci z trochu jiné perspektivy. 

  • Máte nějaké další tipy, co vás podpoří, když najednou znejistíte?

Určitě je fajn podívat se na to, čím vším už člověk prošel a co všechno překonal, neřešit jen jednotlivosti, ale podívat se na celou situaci z nadhledu. To mi vždycky dodá sílu jít dál. Další tip je psát si třeba každý den nějaký malý úspěch. A když je každý den jeden, za rok jich má člověk 365 a ví, k čemu se vracet. Já si vzpomínám, že když jsme s kolegyní zakládaly projekt Ženský byznys a snažily se nakreslit nějaké logo, nešlo nám to, nemohly jsem přijít na to, jak to má vypadat a byly jsme z toho nešťastné. Teď už projekt běží, do první akademie se nám přihlásilo přes 1 600 žen, píše se o nás v médiích. Takže když máme teď nějakou starost nebo problém, podíváme se na to logo a říkáme si, že před měsícem ten projekt vlastně ještě neexistoval. Je potřeba dívat se na ty dílčí úspěchy, nenechat se ovlivnit jednotlivostmi a jít dál. 

  • Když si vzpomenete na sebe sama v začátcích, jakou radu byste si nyní dala?

Myslím, že ideální je prostě skočit do vody a tam se naučit plavat. Pamatuji si, když jsem poprvé jela do zpráv v televizi, třepaly se mi nervozitou ruce tak, že jsem nebyla schopná si nalakovat nehty. A potom během amerických voleb už jsem byla v médiích i dvakrát či třikrát týdně, takže to už mi pomohlo stres postupně odbourat. Ze zkušenosti tedy vím, že je dobré chodit mimo svou komfortní zónu, protože díky tomu nám daná věc přestane časem vadit a stane se přirozenou součástí našeho života.

 

Připraveno ve spolupráci s projektem Žena v zenu, který představuje české ženy z různých sfér, jejich příběhy o překážkách, odmítání nebo nepřejícnosti. A především to, jak se s takovými jevy, které mají často u žen dost specifickou formu, vyrovnávají. 

Nina Špitálníková

Samoživitelka Nina Špitálníková miluje tetování a japonskou bondáž: Chodí mi stovky hejtů

Magdalena Davis

Politička Magdalena Davis: Oslovení holčičko je tu bohužel stále dost běžné

 

Nora Fridrichová

Novinářka Nora Fridrichová: Útoky na můj vzhled, věk i inteligenci zažívám denně

Terapeutka Barbora Englischová: Když má žena problém, je často za hysterku

Terapeutka Barbora Englischová: Když má žena problém, je často za hysterku

 

Herečka a moderátorka Eva Decastelo: Bojím se, jak jednou děti budou reagovat na mé erotické fotky

Eva Decastelo: Bojím se, jak jednou děti budou reagovat na mé erotické fotky

 

Jarmila Johnová

Jarmila Johnová: Aktivistku ze mě udělal minulý režim. Díky ní mají chodci na přechodech přednost

reklama

Související témata: kritika , Žena v zenu , politický marketing , volby , Alžběta Králová

reklama

Přečtěte si také

reklama