Specialistka na volby: Politici často nechtějí slyšet konstruktivní kritiku. Od muže by ji brali

Žena v zenu: Alžběta Králová

Alžběta Králová je specialistka na politický marketing, což je obor, kde moc žen není. Jak sama říká, když v médiích komentuje volby nebo kampaně politických stran, je tam jako žena jediná. Jaké byly začátky její kariéry, s jakými překážkami se jako žena v tomto oboru musela a musí potýkat? Nejen o tom se rozpovídala v projektu Žena v zenu věnovaném ženám, které se nebály vystoupit z davu.

Alžběta je politická konzultantka a PR manažerka. Po studiích politologie sbírala zkušenosti ve světě, hlavně v USA a ve Francii, kde později dokonce pomáhala s kampaní Emmanuela Macrona. V době, kdy u nás byl politický marketing v plenkách, založila Institut politického marketingu s cílem profesionalizovat českou politiku i kultivovat voliče, přesvědčit je, aby šli k volbám. Později založila firmu IPM Consulting, která radí politikům na všech úrovních – od místních zastupitelstev až po prezidentské kandidáty. Zároveň pořádá Akademii profesního rozvoje v rámci projektu Ženský byznys, v němž se snaží podporovat sebevědomí žen a pomáhat jim víc se uplatňovat nejen v politice, ale i v byznysu a na všech pozicích, kde mohou mít rozhodující vliv.

  • Setkala jste se někdy s názory, že vaše práce není pro ženu úplně vhodná?

Ano, s tím se setkávám docela často. Už před několika lety jsme založili konzultační firmu a začali radit politikům se strategiemi, jak vést kampaně. Stávalo se mi, že si mě pozval nějaký politik do Poslanecké sněmovny, protože potřeboval poradit. Dost často pak ale konstruktivní kritiku slyšet nechtěl, i když jsem mu dala argumenty, co lze udělat lépe, aby výsledky byly lepší. A já jsem věděla, že kdyby byl na mém místě muž, reakce by byly naprosto jiné.

  • Vzpomenete si na nějaké situace, komentáře, reakce, které vás vyloženě zasáhly?

Naštěstí nemám moc dobrou dlouhodobou paměť, takže si nevzpomenu na nic konkrétního. Ale vím, že když jsme s naší prací začínali, okolí nám často říkalo, že to nebude fungovat, odrazovali nás. Teď mi ale naopak přijde, že jsme svým způsobem předběhli svou dobu a politický marketing už je nedílnou součástí našeho každodenního života. Každopádně si myslím, že my ženy si bereme kritiku osobněji než muži, může nás hodně zasáhnout a znejistit celý náš projekt...

  • Mnoho žen tvrdí, že když si začaly věřit, našly své poslání, bylo pro ně jednodušší snášet případné hejty a kritiku. Měla jste to tak také?

Je možné, že ano. I když s nepochopením okolí jsem se také hodně setkávala. Svou roli tam hraje i fakt, že pocházím z vesnice, kde občas vysvětlit to, co dělám, není úplně jednoduché. Velmi mi každopádně pomáhá, že v tom nejsem sama. Mám kolegu, který mě skvěle doplňuje a dokáže mě podpořit, když to potřebuji. Za to jsem nesmírně vděčná. Myslím, že je důležité, abychom my ženy měly takový svůj podpůrný kruh a zároveň abychom se obklopily lidmi, kteří doplní naše slabší stránky a pomohou nám podívat se na věci z trochu jiné perspektivy.

  • Máte nějaké další tipy, co vás podpoří, když najednou znejistíte?

Určitě je fajn podívat se na to, čím vším už člověk prošel a co všechno překonal, neřešit jen jednotlivosti, ale podívat se na celou situaci z nadhledu. To mi vždycky dodá sílu jít dál. Další tip je psát si třeba každý den nějaký malý úspěch. A když je každý den jeden, za rok jich má člověk 365 a ví, k čemu se vracet. Já si vzpomínám, že když jsme s kolegyní zakládaly projekt Ženský byznys a snažily se nakreslit nějaké logo, nešlo nám to, nemohly jsem přijít na to, jak to má vypadat a byly jsme z toho nešťastné. Teď už projekt běží, do první akademie se nám přihlásilo přes 1 600 žen, píše se o nás v médiích. Takže když máme teď nějakou starost nebo problém, podíváme se na to logo a říkáme si, že před měsícem ten projekt vlastně ještě neexistoval. Je potřeba dívat se na ty dílčí úspěchy, nenechat se ovlivnit jednotlivostmi a jít dál.

  • Když si vzpomenete na sebe sama v začátcích, jakou radu byste si nyní dala?

Myslím, že ideální je prostě skočit do vody a tam se naučit plavat. Pamatuji si, když jsem poprvé jela do zpráv v televizi, třepaly se mi nervozitou ruce tak, že jsem nebyla schopná si nalakovat nehty. A potom během amerických voleb už jsem byla v médiích i dvakrát či třikrát týdně, takže to už mi pomohlo stres postupně odbourat. Ze zkušenosti tedy vím, že je dobré chodit mimo svou komfortní zónu, protože díky tomu nám daná věc přestane časem vadit a stane se přirozenou součástí našeho života.

Připraveno ve spolupráci s projektem Žena v zenu, který představuje české ženy z různých sfér, jejich příběhy o překážkách, odmítání nebo nepřejícnosti. A především to, jak se s takovými jevy, které mají často u žen dost specifickou formu, vyrovnávají.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.