Pedikúra není jen o kráse. Jakým zdravotním potížím pomůže předejít?

Pro mnohé představuje pedikúra především příjemnou zkrášlující proceduru. To je ale pouze její část, takzvaná wellness pedikúra. Ve skutečnosti je záběr pedikúry mnohem širší a přímo souvisí s naším zdravím. Jakým potížím můžete pravidelnou pedikúrou předejít?

Pedikúra se zaměřuje na péči o nohy, nehty a jejich odborné ošetření. Řeší zejména problém deformity či zarůstajících nehtů, silných otlaků, mykóz nebo kuřích ok, které vás mohou pěkně potrápit. Neléčení popraskaných pat může dokonce vést až k nepříjemným a velmi bolestivým krvavým prasklinám. Díky pravidelné péči tedy nejen předejdete chorobám nohou, ale především jim ulevíte od každodenní námahy.

Suchá, nebo mokrá?

Pedikúra poskytuje dva typy ošetření. Prvním typem je tzv. mokrá pedikúra, kterou znaly již naše babičky. Ošetření nohou probíhá po vodní lázni, která zajistí změkčení kůže. Následně pedikérka pomocí kleštiček a skalpelu upraví nehty, odstraní případná kuří oka a nejčastěji pomocí skalpelu odstraní otlaky a změklou kůži na chodidlech. Druhým typem je přístrojová pedikúra, často označovaná jako suchá. „Jedná se o metodu, která minimalizuje riziko poranění kůže. Při tomto typu ošetření se nohy nenamáčí a k ošetření se používá speciální přístroj s frézkami,“ vysvětluje pedikérka z Bis Bis Jitka Rydvalová.

Setkat se můžete i s kombinovanou pedikúrou. Je to mix mokré a přístrojové pedikúry. Pedikérka pomocí frézky upraví nehty a nehtové kůžičky a kůži na chodidlech odstraňuje až po koupeli skalpelem.

Speciální péče pro diabetiky i pedikúra pro děti

Pedikúra je důležitá a vhodná pro každého, tedy i pro diabetiky, psoriatiky a děti. „Zejména diabetici by měli věnovat velkou pozornost péči o nohy. Při neléčených problémech jim hrozí zanícení a nehojení ran, což může v extrémních případech vyústit až v amputaci,“ říká Jitka Rydvalová. Zarostlé nehty či různé deformity nehtů se mohou objevit již v útlém věku. „Vzhledem k tomu, že pedikúra řeší i takové problémy, může být mnohdy potřebná i pro děti. Věk, od kterého je vhodné s ní začít, se tedy nedá přesně určit,“ uzavírá pedikérka.

Hýčkat nohy můžete i doma

I pravidelná domácí pedikúra je dobrou prevencí před kožními nepříjemnostmi. Jak na ni?

K provedení domácí pedikúry vám stačí několik pomůcek – nůžky na nehty, pilník na nehty, pemza a sada kvalitních pečujících produktů, ideálně peeling, hydratační krém a olej na nehty.

Pro změkčení kůže si nejprve připravte lázeň, například s Rochovou solí. Následně se zaměřte na úpravu nehtů – k tomu vám stačí nůžky a pilník. Nehty stříhejte tak, abyste se vyvarovali jejich zarůstání. Pomocí pemzy odstraňte změklou kůži na chodidlech a dalších místech a pro zjemnění pokožky použijte peeling. V dalším kroku ošetřete nohy nehtovým olejem a na úplný závěr aplikujte na nohy hydratační krém. Pedikúru provádějte ideálně jednou měsíčně.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 7. 6. 2023

Dnes může být těžké zůstat při zemi, když kolem vás létají všechny informace a v srdci se vám bouří emoce. Snažte se nebrat věci příliš vážně, Berani. To je klíčem k tomu, abyste si dnes zachovali chladnou hlavu. Přistupujte k dnešnímu dni s nadšením a věnujte se jakékoli vyšetřovací práci, kterou je třeba udělat. Z nečekaných zdrojů přicházejí důležité skutečnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.