Horoskopy

25. března 2023 06:00

Petra Martišková

Čeká nás změna času. Která znamení ji snášejí nejhůř a jak na nás působí?

V noci ze soboty na neděli nás čeká změna zimního času na letní. Znamená to, že se ručičky posunou o hodinu dopředu. Dny se sice prodlouží, oněch 60 minut nám ale bude dozajista chybět. Která znamení nesou změnu času nejhůř a jak působí na lidský organismus?

Ručičky hodinek posuneme v neděli ve dvě hodiny ráno na třetí, což spolu s námi udělají i všechny státy Evropy s výjimkou třeba Islandu nebo Grónska. Změnu času drží také v některých částech USA a Kanady, tam však už hodiny posunuli dopředu druhou březnovou neděli. Důvodem, proč se vůbec zavedla změna času, byla snaha o úsporu elektrické energie. Delší světlo večer znamenalo menší spotřebu, což oceníme i v současné energetické situaci. Co už oceníme méně, je hodina, která většině z nás jednoduše chybí.

Nespavost, únava i přibývání na váze

Přechod ze zimního času na letní není jen tak. Podle odborníků změna času způsobuje celou řadu obtíží. Nejčastěji si lidé stěžují na nespavost, nebo naopak na nadměrnou únavu. Specialista na spánkovou medicínu a její vedoucí na neurologickém oddělení Northwestern Medicine doktor Phyllis C. Zee, Ph.D., upozorňuje, že při změně času dochází k nerovnováze mezi spánkovými cykly a narušení našeho cirkadiánního, tedy biologického rytmu. Můžeme pociťovat únavu i změny krevního tlaku. To se zpravidla velmi rychle upraví. Z dlouhodobějších obtíží nás ale může potrápit zpomalený metabolismus, což má za následek přibývání na váze nebo bolesti hlavy. Často bývá posun spouštěčem trávicích obtíží a psychických poruch, které mohou vést až k depresím.

Čtěte také: Nespavost lze zahnat i bez léků. Pomůže systematičnost i přírodní produkty

Podle zmíněného odborníka je vhodné jít si večer před změnou času lehnout o hodinu dříve. Doporučuje také, abychom co nejvíce pobývali venku. Větší množství přirozeného světla pomůže srovnat náš cirkadiánní rytmus. Vyvarovat bychom se měli alkoholu a nadměrného množství kofeinu, napomůže také pohybová aktivita, ideálně ráno. Zatímco někdo si změny času ani nevšimne, někomu může trvat týdny, než si na ni zvykne, jinému klidně celé měsíce. K tomu, jak se s posunem vyrovnáme, nás předurčuje i znamení zvěrokruhu, ve kterém jsme se narodili.

Jaká znamení jsou na tom nejhůř?

Beran

Lidé narození ve znamení Berana jsou pověstní svou energií a akčností. Změna času jim však může vlivem nedostatku spánku a chybějící hodiny přivodit nepříjemný pocit únavy. Je pro ně obtížné se novému času přizpůsobit, protože mají méně energie, než je u nich obvyklé. Pokud patříte k tomuto znamení, nezoufejte, prostě si dovolte neděli prolenošit. Dopřejte si relax v podobě voňavé koupele, udělejte si s rodinou filmový večer nebo se zachumlejte pod deku s hrnkem lahodného čaje a přečtěte si nějakou knížku. Vždyť nemusíte být pořád supervýkonní. Snažte si dávat v následujících dnech méně úkolů a pak změnou času proplujete bez výraznějších potíží.

Čtěte také: Nejlepší a nejhorší vlastnosti znamení zvěrokruhu. Víte, jaké jsou ty vaše?

Blíženci

Dalším znamením, které se se změnou času pere více než ostatní, jsou Blíženci. I když jsou obvykle velmi přizpůsobiví, přechod na letní čas pro ně může být velmi vyčerpávající. Chybějící hodina v nich vyvolává dojem, že nic nestíhají, a rychle získávají pocit, že se celý den jen honí a spěchají. Dopřejte si v prvních dnech a týdnech více odpočinku a hlavně čas na to, aby si vaše tělo zvyklo. Nevyčítejte si méně splněných úkolů a větší únavu. Jednoduše si naplánujte více relaxace, uspořádejte s rodinou první grilovačku nebo vyrazte na večerní procházku a užijte si delších dní. Změna vám pak nebude připadat tak násilná.

Panna

Panny jsou známé svou skvělou organizací a smyslem pro detail. Své dny mívají velmi pečlivě naplánované a jakékoliv vychýlení z denní rutiny pro ně může být velmi náročné. A chybějící hodina je problém, se kterým se musí popasovávat o něco déle než ostatní znamení. Snadno je může přepadnout pocit, že nestihnou splnit všechny zadané úkoly, že musí vše přizpůsobit, což jim zásadně narušuje jejich plány. Pokud jste se narodili ve znamení Panny a s přechodem na letní čas míváte problém stejně jako předchozí dvě znamení, si dopřejte dostatek odpočinku a hlavně času, abyste změně přivykli. Úkoly dělejte hezky jeden za druhým a jděte pomalu ale jistě k cíli. Mějte na paměti, že naše tělo si potřebuje na nový čas zvyknout.

Zdroje: Northwestern Medicine, bustle.com


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 5. 2024

Jste vstřícní, Berani, ale ve vztazích si často pletete pomáhání s výchovou. Máte tendenci se hodně obětovat. Dnes se možná naučíte říkat ne, když budete mít pocit, že váš partner překročil hranice toho, co mu můžete dát. Pokud to uděláte, možná znovu objevíte něco podstatného, co jste možná cestou ztratili – své ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.