11. října 2015 04:20
Lucie PrůchováLaky na nehty mohou způsobit rakovinu
Nalakované nehty jsou krásné a sexy, ale je to krása, za kterou můžete zaplatit svým zdravím.
Taky milujete nalakované nehty? Střídáte jednu barvu za druhou, nebo máte radši rudou? Myslíte si, že lakování nehtů je neškodný luxus? Většina laků na nehty má ve svém složení toxické sloučeniny, které jsou zdraví nebezpečné. Tyto chemické látky mohou způsobit vývojové poruchy u dětí, dokáží nehty trvale zničit, a dokonce i vyvolat rakovinu. Seznámíme vás s chemikáliemi, které by vaše laky rozhodně neměly obsahovat, pokud vám na vašem zdraví záleží.
Dibutylftalát neboli DBP
Dibutylftalát patří do skupiny ftalátů, což jsou chemické látky, které mohou mít vliv na endokrinní systém a zvyšují riziko vzniku rakoviny prsu. Ftaláty mají podobnou strukturu jako estrogen, když se vstřebávají do krevního řečiště, narušují hormonální rovnováhu v těle, čímž se riziko vzniku rakoviny prsu stupňuje. Kromě toho je DBP spojen s různými zdravotními problémy a poškozením orgánů, včetně poškození jater, časným začátkem menopauzy a může mít dokonce vliv na špatný hormonální vývoj plodu mužského pohlaví.
Evropská unie i Austrálie DBP v lacích na nehty i v dalších kosmetických produktech zakázaly jako rizikový pro lidský reprodukční systém. V USA však látka jako toxická uznána nebyla, takže americké laky na nehty mohou DBP obsahovat, aby se zvýšila jejich výdrž. Před koupí laku si tak vždy zkontrolujte, kde byl produkt vyroben.
Toluen
Toluen se přidává do laků na nehty, aby měly hladkou strukturu a jemný povrch, a používá se též do odlakovačů. Vzhledem k tomu, že vytváří dráždivé výpary, může zhoršovat onemocnění dýchacích cest. Horší je, že tato chemická látka je spojena s neurologickým poškozením, sníženou funkcí mozku, poruchou dýchání a ztrátou sluchu. Toluen může také způsobit poruchy reprodukce, toxicitu imunitního systému a rakovinu krve.
Používání toluenu EU omezuje a doporučuje, aby se jeho výparům vyhýbaly zejména těhotné ženy a malé děti.
Formaldehyd
To je látka, která způsobuje rakovinu krku a nosu, leukemii, podráždění kůže a chronické kožní onemocnění. I jednorázové vystavení vysoké hladině formaldehydu může vyvolat astma, nevolnost a křeče, ale také potrat či abnormální vývoj plodu u těhotných žen. Tato chemická látka se používá v lacích na nehty proto, aby se zmenšilo jejich opotřebovávání.
Evropská unie umožňuje omezené používání této chemické látky v kosmetice, ale například Švédsko či Japonsko zakázaly formaldehyd úplně.
Formaldehydová pryskyřice
Jedná se o vedlejší produkt formaldehydu, který je stejně nebezpečný, zejména tedy pro ženy a vyvíjející se plod. Studie ukazují, že formaldehydová pryskyřice může způsobit vážné alergické reakce, hyperpigmentaci, ztrátu vnímání a podráždění kůže. Také může vyvolat rakovinu.
Kafr
Tato látka dává nalakovaným nehtům jejich lesklý vzhled, též se používá při nachlazení, protože ji obsahují nosní spreje. Ale kafr může způsobit těžké podráždění a alergické reakce, zejména pokud se dostane do kontaktu s pokožkou. Výpary mohou vyvolat astma a způsobit nevolnost, bolesti hlavy a závratě. Evropská unie se odhodlala k postupnému zákazu používání kafru v kosmetice, zatímco v USA stanovili maximální koncentraci kafru na 11 procent.
Jak si vybrat bezpečný lak na nehty
Většina laků na nehty obsahuje některou z výše uvedených chemických látek uvedených výše, některé, zejména ty levnější, pak mohou obsahovat i všechny. Používání takových laků je hazard s vlastním zdravím. Ale nehlídejte jen sebe, máte-li dospívající dceru, uvědomte si, že ona jistě touží po barevných nehtech. A protože její finanční zdroje jsou omezené, kupuje si ty nejlevnější laky, které sežene. Možná dokonce někde v tržnici. Laky odtud mají krásné, zářivé barvy, ale chemikálie jsou z nich doslova cítit, a to i několik dní po nalakování.
Doporučujeme číst složení výrobků a najít takové, které žádné z chemikálií neobsahují. Některé značky laků na nehty uvádí, že neobsahují tři nejhorší, tedy DBP, formaldehyd a toluen, ale pokud je to možné, vyhněte se celé velké pětce.