Tip na letní výlet: Vydejte se na andělská místa. Najdete je po celé České republice.
Nadace Dobrý anděl, která pomáhá rodinám, v nichž se objevilo vážné onemocnění, se rozhodla oslavit 10 let od svého založení pohybem a poznáním krás České republiky. Vytipovala proto 10 dobro-andělských míst napříč naší zemí, která souvisí s „dobrým“ nebo „andělem,“ a která chce představit nejen svým příznivcům. Některá z nich jsou více známá, o jiných jste možná dosud neslyšeli. Za návštěvu a bližší poznání však stojí, a pokud budete správn
Andělská Hora v Karlovarském kraji
Obec Andělská hora, která leží asi 10 km východně od Karlových Varů, se pyšní dominantou v podobě zříceniny hradu Andělská Hora, která je volně přístupná. Ze skalního ostrohu se nabízí nádherný nerušený výhled do okolní kopcovité krajiny Slavkovského lesa a Doupovských hor. Cestou na Andělskou Horu vede krátká naučná stezka, další najdete na cestě z Andělské Hory přes Šemnickou skálu až do bývalých lázní Kyselka.
Andělská Hora v Libereckém kraji
Vesnička Andělská Hora je od roku 1868 součástí města Chrastava, která leží pár kilometrů severozápadně od Liberce. Bývalé hornické město má i nyní co nabídnout – zejména pak nádherné přírodní scenérie či pozůstatky pohnuté historie v podobě vojenských bunkrů nebo unikátního transbordéru neboli samoobslužné dřevěné kabinkové lanovky spojující Andělskou Horu a Machnín. Za návštěvu určtitě stojí i nedaleké Kryštofovo údolí s unikátním železničním viaduktem.
Andělská Hora v Moravskoslezském kraji
Další Andělská Hora se nachází jen pár kilometrů od nejvyššího vrcholu Hrubého Jeseníku –Pradědu. Bývalé hornické město, v němž se těžilo zlato, může nabídnout díky svému umístění v chráněné krajinné oblasti Jeseníky množství turistických a cyklistických tras i sjezdovek. Navštivte například malebnou starobylou lázeňskou obec Karlova Studánka a nedalekou skálu Rolandův kámen, ze které je krásný výhled do okolí.
Dobrošov v Královéhradeckém kraji
Vesnička Dobrošov je součástí okresního města Náchod. Je podle ní pojmenována rozsáhlá dělostřelecká tvrz, která byla vybudována před druhou světovou válkou. Na stejnojmenném kopci Dobrošov stála od roku 1895 první „turistická útulna“ Klubu českých turistů, která byla v roce 1923 nahrazena Jiráskovou turistickou chatou a rozhlednou. Oblíbeným výletním místem je zejména sevřený kaňon řeky Metuje mezi Náchodem a Novým Městem nad Metují, kde najdete také přírodní rezervaci zvanou Peklo.
Dobrochov v Olomouckém kraji
Obec Dobrochov leží asi 10 km jižně od Prostějova. V okolí se nachází několik míst s krásnými výhledy i zajímavá technická památka v podobě vysílače Českých radiokomunikací na kopci Předina východně od obce. Navštívit můžete také nedalekou zříceninu hradu, která se nachází na skalním ostrohu nad Drahanským potokem v obci Otaslavice.
Dobronice v Jihočeském kraji
Obec Dobronice u Bechyně se nachází asi 15 km jihozápadně od Tábora. Její dominantou je zřícenina hradu Dobronice, která se tyčí na skalnatém ostrohu nad řekou Lužnice, která obcí protéká. Kromě historické památky může obec nabídnout i krásné výlety do přírody, například rozsáhlý přírodní park Kukle. Vydat se můžete i na pravděpodobně nejdelší naučnou stezku v České republice zvanou Stezka na Onen Svět, která měří 66 km.
Dobříš ve Středočeském kraji
Město Dobříš se nachází v podhůří Brdské vrchoviny asi 40 km jihozápadně od Prahy. Jeho nejvýznamnější památkou je rokokový zámek s přilehlým francouzským a anglickým parkem. Historie města je velmi bohatá a sahá až do mladší doby kamenné. Navštívit můžete i Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše a nádherné výlety samozřejmě nabízí brdské lesy.
Andělský Mlýn v Jihomoravském kraji
Andělský Mlýn je pozdně renesanční vodní mlýn postavený roku 1695, nacházející se na okraji národního parku Podyjí asi 4 km západně od historického města Znojma. V současné době se mlýn nachází v havarijním stavu, ale jeho okolí může nabídnout řadu přírodních krás. Národní park Podyjí je se svou rozlohou nejmenším národním parkem v České republice. Na dolnorakouské straně na něj navazuje Národní park Thayatal.
Dobronín na Vysočině
Obec Dobronín se nachází v Hornosázavské pahorkatině a protéká jí Zlatý potok. První zmínka o obci, která leží asi 11 km severovýchodně od Jihlavy, pochází z roku 1351. Název obce je odvozen od osobního jména Dobroň, přípona „-ín“ symbolizuje přivlastňování. Lidová varianta tohoto názvu, Dobrodín, vznikla v 16. století, a pochází ze slova dobrodiní. Navštívit můžete například Naučnou stezku o koních nebo nedalekou obec Polná s krásným historickým jádrem.
Dobrá Voda v Plzeňském kraji
Poutní místo Dobrá Voda se nachází asi 1,5 kilometru jižně od obce Draženov na Domažlicku. Jedná se o nejmladší poutní místo v této oblasti, první zpráva o zázračném vyléčení pochází ze začátku 19. století. Najdete zde studánku, u níž stojí kaple Panny Marie, okolo které je rozmístěno 14 zastavení křížové cesty. Navštívit můžete i místa známá z knih chodského spistovatele Jindřicha Šimona Baara, například Klenčí, vrch Čerchov, na němž stojí kamenná Kurzova rozhledna, nebo nedalké Domažlice.
Na každém místě najdete informační leták s QR kódem a adresou, díky nimž se dostanete na e-shop nadace, kde si můžete zakoupit dřevěnou ručně vyráběnou andělskou magnetku. Více informací najdete na stránkách nadace.