Výherci soutěže si zahráli v seriálu
Do ateliéru se přijeli podívat výherci soutěže z časopisu TV magazín o účinkování v Cestách domů. Mohli si tak vyzkoušet, jaké to je ocitnout se před televizními kamerami i bleskem našeho fotografa.
Šestice výherců, která měla v ateliéru nástup v osm hodin ráno, se sjela ze všech koutů republiky. A byla opravdu hodně různorodá, od třiašedesátiletého muže po dvanáctiletou školačku. Čtyři z výherců si zahráli komparz v hospodě u Bety. Zbylí dva, kterým je dvanáct a třináct let, si na své vystoupení před kamerou ještě pár týdnů počkají. Zahrají si komparz ve scénách, které se budou točit před školou, kam chodí Jonáš, Ivan a Dorotka. Přijeli ale s ostatními proto, aby si prohlédli ateliér, podívali se do maskérny a kostymérny a vyfotili se se svými oblíbenými herci.
Všichni hosté strávili v ateliéru zhruba šest hodin. Když dotočili své obrazy, zůstali se dál dívat na natáčení, takže měli možnost poznat práci televizního štábu opravdu zblízka. Byli totiž svědky nečekané komplikace, před kterou byl postavený režisér Jaromír Polišenský i celý štáb. Pochopili tak, proč většina režisérů tvrdí, že nejnáročnější je pracovat se zvířaty a s malými dětmi. V jednom obraze totiž hrálo několikaměsíční miminko. To se nejdřív tvářilo spokojeně, jakmile se ale rozkoukalo, začalo plakat a nebylo k utišení. Jak režisér situaci nakonec vyřešil, se dozvíte v jiném článku.
Nejmladší z výherců byla dvanáctiletá Lucie Dobiášová z Benešova, která přijela s rodiči i mladší sestrou. Její oblíbenou herečkou je Tereza Kostková. Co Lucii nejvíc překvapilo? Prý to, jak je všechno v ateliéru kousek od sebe, že stačí udělat pár kroků – a rázem se z obýváku Bernátových ocitnete v obýváku u Kosíkových.
I třináctiletý Ondřej Škaloud z Rakovníka se na natáčení zatím jen díval. Všechno ale sledoval s velkým zájmem, protože hraje divadlo, o herectví se zajímá a rád by se prý přihlásil na konzervatoř. Udělalo mu radost, že se mohl vyfotit se svým oblíbeným hercem Miroslavem Etzlerem.
S herectvím i s divadelním jevištěm má trošku zkušeností také šestnáctiletý Karel Hrabě z Čimelic. Proto byl rád, že se dostal mezi šestici výherců a může si zahrát komparz v seriálu. I on si se zájmem prohlížel ateliér. „Překvapilo mě, kolik prostředí a místností se do něj vejde,“ říkal.
Helena Šuldová z Třemošné si návštěvu ateliérů opravdu užívala. Důkladně prozkoumala kuchyň u Bernátových i další prostory. Seriál sleduje pravidelně, viděla prý všechny díly. „Osudy seriálových postav hodně prožívám, sama jsem si taky leccos zažila. Proto mě zajímá, jak oni vyřeší své nejrůznější problémy a jak se jejich osudy budou odvíjet dál,“ říkala.
Miloslav Šrédl ze Žebráku nebyl před kamerami úplný nováček, v minulosti už se prý zúčastnil nějakého natáčení, proto ho zajímal ateliér a to, jak jsou v něm postavené dekorace. „Bylo pro mě zajímavé vidět některé herce naživo a sledovat je při práci,“ řekl.
Asi nejdál to do ateliéru měla paní Marie Jůdová z Nového Města na Moravě. Když sleduje seriál, hodně se prý vžívá do role Lídy Bernátové. „U nás doma se u stolu pravidelně sejde šest lidí, když přijede babička s dědou, tak osm. Proto když vidím Lídu, jak vaří pro tolik strávníků a jak se u nich doma střídá tolik lidí, v legraci říkám, že je to jako u nás,“ smála se paní Marie.