11. prosince 2024 06:30
Ema BártováChrápání se dá zmírnit i pomocí toho, co jíte. Dejte si sýr a trochu oříšků
Skutečně velké problémy s chrápáním budou vyžadovat lékařské řešení, ale ty mírné se dají zlepšit například díky změnám ve vašem jídelníčku. A naopak, některými nevhodnými návyky můžeme situaci zbytečně zhoršit.
Není to tak dávno, co se lidem se sklony k chrápání doporučovalo, aby omezili konzumaci mléčných výrobků, protože by mohly jejich potíže zhoršovat. Jenže teď se zdá, že je to přesně naopak. Lidé, kteří je například v podobě sýra jedli denně, měli o více než čtvrtinu nižší riziko, že budou chrápat. Přesněji řečeno, šlo o menší riziko rozvoje spánkové apnoe - poruchy, která způsobuje, že člověk v noci opakovaně přestává dýchat, jejímž projevem je mimo jiné chrápání.
Nová studie, která vyšla v odborném časopise Sleep Medicine, hodnotila stravovací návyky a potíže s chrápáním u 400 tisíc Britů - data byla sesbírána ve velkém národním zdravotním průzkumu. Autoři práce tvrdí, že souvislost mezi tím, co člověk jí a nakolik ho trápí noční chrápání, se zatím zkoumala jen málo. "Tento vztah může být zásadní," uvedli ve studii.
Zdá se například, že přiměřená konzumace sýra pomáhá udržet potřebnou hladinu testosteronu a zároveň přispívá ke snížení krevního tlaku.
Více zeleniny, méně chrápání
Ale nejde samozřejmě jen o sýr - jiná nedávno publikovaná studie dokázala, jak velkou roli hraje v boji s chrápáním celkově zdravější jídelníček. Ti sledovaní jedinci, kteří jedli zdravě a měli na talíři nejvíce zeleniny, měli neméně o pětinu nižší riziko, že budou trpět spánkovou apnoe. Možná se to nezdá jako vysoké číslo, ale podobné vlivy se sčítají - tím dalším je například zhubnutí a snížení potřeby alkoholu.
"Je možné, že zdravá zejména rostlinná strava snižuje záněty v těle a obezitu, což jsou klíčové faktory, pokud jde o riziko rozvoje obstrukční spánkové apnoe," uvedl doktor Yohannes Melaku z australské Flinders University, jeden ze spoluautorů nedávné práce. Podle něj může mít vhodná strava na spánkovou apnoi skutečně zásadní vliv.
Čtěte také: Pozor na čtyři příznaky rakoviny tlustého střeva. Žena je ignorovala, teď varuje ostatní
Roli nehrála jen zelenina, prospěšný byl i příjem ovoce, celozrnných výrobků a ořechů. Je samozřejmě třeba najít rozumnou míru, protože zrovna ořechy například obsahují množství tělu prospěšných aminokyselin, ale jsou zároveň tučné. Ale můžete jich jíst vždycky malou hrstičku denně.
Pouhé přidání zdravého jídla však nemusí stačit. Spánkovou apnoe a chrápáním totiž více trpěli ti, kdo měli stravu s vysokým obsahem rafinovaných sacharidů, slazených nápojů, spoustou cukru a soli a to i tehdy, když například nejedli maso. Je proto třeba zároveň omezit konzumaci nevhodných potravin a nápojů.
Přečtěte si také: Když lidem Vánoce „zlomí srdce“: Kardiologové varují před ignorováním příznaků o svátcích
Má to smysl, protože zdaleka nejde jen o chrápání, které člověka nebo jeho okolí budí. Taková potíž s sebou totiž nese nejen nevyspání a únavu, ale také zvýšené riziko vysokého krevního tlaku, mrtvice, srdečních onemocnění a cukrovky 2. typu. Může se odrazit také ve sklonu k mikrospánku během dne, což je například za volantem hodně nebezpečné.
„Pacienti se syndromem spánkové apnoe se kvůli opakovaným zástavám dechu neustále dusí, což vede k celé řadě patologických dějů v těle,“ vysvětlil neurolog Martin Pretl. První si toho často nevšimne postižený sám, ale jeho partner či partnerka.
Podívejte se na video o zdraví plic:
Je pravda, že ne každé chrápání nutně souvisí se spánkovou apnoe. I tak ale má smysl se ho snažit zmírnit, protože spánek kvůli němu bývá horší a to nesvědčí nikomu. Pokud jde o apnoe, nejvíce hrozí mužům ve středním a vyšším věku, ale mohou jí trpět i jedinci mladší či ženy.
Dá se odhalit pomocí preventivního vyšetření, které platí zdravotní pojišťovny. U lehčích forem často stačí úprava životního stylu, krom změn na talíři funguje zhubnutí a to, že člověk sekne s případným kouřením. Zabírá také pohyb či to, že člověk v noci nespí na zádech. Střední a těžší formy někdy vyžadují léčení pomocí speciálního přístroje, který se musí nasazovat na noc.
Zdroje: The Sun, Daily Mail, Eurek Alert