Období vánočních večírků je tady. Kocovině předejdete lékořicí, zaženete ji cvičením
S blížícími se svátky se blíží také období vánočních večírků. Ať už jsou pracovní, s přáteli či s rodinou, alkohol v jejich průběhu mnohdy teče proudem. A vzhledem k tomu, že jediným způsobem, jak se stoprocentně vyhnout kocovině, je nepít nic alkoholického, čas od času se tip, jak se takzvané opičce vyhnout, hodí. Co tedy dělat, abyste jí předešli, či abyste se jí zbavili?
Vzhledem k tomu, že popíjení alkoholu je obvykle čistě dobrovolnou záležitostí, za kterou si lidé musí nést následky, vědci mnoho času vývoji léku na kocovinu nevěnují. Žádný stoprocentně účinný přípravek, ať už k užití před pitím či po divoké noci, tak zatím neexistuje. Riziko kocoviny ale lze minimalizovat a také se jí lze za pomoci toho, co už máte doma, zbavit.
Prevence
Světlé nápoje
Při výrobě alkoholu vznikají i vedlejší látky, mezi něž se řadí například kongenery. Ty dodávají řadě alkoholických nápojů jejich specifickou chuť a vůni, zároveň se ale velkou měrou podílejí na vzniku kocoviny. Najdete je v tmavých tekutinách jako jsou tequila, koňak či rum, ale i v „lehčím“ červeném víně.
Pitím světlých či průzračných drinků se sice kocovině nejspíš zcela nevyhnete, ale nemusela by být tak intenzivní. Proto, pokud už si chcete takzvaně přihnout, sáhněte raději například po vodce, ginu či třeba bílém rumu. Dokonce i bílé víno je pro organismus o něco lepší než to červené.
Lékořice
Lékař a vědec profesor Merlin Thomas navrhuje lékořici jako prostředek proti dehydrataci způsobené alkoholem. Jistě jste si mohli všimnout, že například po pivu, ale i po jiných alkoholických nápojích, chodíte častěji na záchod. Tato pochutina, kterou ovšem ne každý má rád, by tomu měla zabránit.
Mohlo by vás zajímat: Češi vzali polské tržnice útokem. Vánoční stromek nakoupíme i o dva tisíce levněji, chválí si
„Chemická látka, která dodává lékořici sladkost, dočasně způsobuje, že ledviny produkují méně moči, což je opak toho, co dělá alkohol. Teoreticky se tak ráno budete cítit méně dehydratovaní,“ vysvětlil Thomas.
Voda a elektrolyty
Dehydratace sice není považována za přímou příčinu kocoviny, ale může přispět k silnější intenzitě jejích projevů jako jsou žízeň, bolest hlavy, závratě či sucho v ústech. Chcete-li těmto stavům předejít, jednoduše střídejte alkohol a obyčejnou vodu, v podstatě v poměru jedna ku jedné. Ušetříte se tak jedněch z nejnepříjemnějších znaků toho, že jste prohýřili noc.
Je jasné, že v baru se pravděpodobně k nápojům s elektrolyty či elektrolytům jako takovým nedostanete, ale po příchodu domů si je rozhodně dopřejte. Jsou obsažené například v mléku, ovocných džusech či v kokosové vodě. Dají se ale za poměrně nízké ceny sehnat i v tabletách určených buď přímo k polykání či k rozpuštění ve vodě.
Žádné cigarety
Během divokého večera si i nekuřáci mnohdy jednu či dvě cigaretky k drinku dají. A kuřáci? Ti jsou pak schopní během popíjení vykouřit i výrazně větší množství cigaret, než kolik si jich běžně dají za normálních okolností. Pro vlastní dobro by se ale měli hlídat. Je totiž prokázáno, že kouření výrazně zvyšuje riziko a následně také intenzitu kocoviny.
Pozor na jídlo
Nechcete-li odpadnout jako pytel brambor, rozhodně se před večírkem dobře najezte. Je nicméně jasné, že po několika hodinách popíjení a zábavy vás hlad přepadne znovu. Vyhnout byste se ale měli pokrmům, které vám stoprocentně podráždí žaludek. Mezi takové se řadí například cokoliv pikantního.
Budete-li předvídaví, můžete si doma do krabičky připravit něco zdravého, čím se po příchodu z večírku zasytíte. A pokud vás popadne chuť něco mlsat, zkuste místo brambůrků například slunečnicová semínka. „Slunečnicová semínka mají vysoký obsah aminokyseliny cysteinu, která podporuje funkci jater,“ říká nutriční terapeutka Chandni Vadgama.
Zahánění
Spánek
Ne nadarmo se říká, že spánek je nejlepší lék. Na druhý den po večírku si nedělejte žádné plány a dopřejte si dostatek času v posteli a udělejte vše pro to, abyste se vyspali opravdu kvalitně. Například, víte-li, že vás snadno budí okolní hluk, připravte si špunty do uší, nebo pokud vás budí světlo, pořiďte si kvalitní zatemnění či masku na oči.
Čtěte také: Vánoční trhy v Praze ozdobí smrk z Krompachu. Rozloučit se přišly desítky rodáků i chalupářů
Jakmile se ale probudíte a vstanete, snažte se přes den vyhnout jakémukoliv dalšímu pospávání. Nechcete-li, aby vás jedna noc stála několik dní srovnávání do běžného režimu, dodržujte pravidlo zvané „1,2,3“, tedy jeden šlofík, před druhou hodinou odpolední a maximálně 30 minut. Udržet si bdělost můžete třeba procházkou nebo otevřením okna.
Tejpy
Jistě už jste slyšeli o tejpování a jeho přínosech, jakými je například zlepšení krevního oběhu a lepší činnost svalů. Máte-li tejpy doma, vyzkoušejte je i na kocovinu. „Vodorovné přiložení proužku této pásky na čelo mezi obočí aktivuje akupunkturní body a pomáhá zmírnit bolesti hlavy při kocovině,“ radí fitness trenérka Claudia Kwayosa.
Pozor na pití
Slyšeli jste o takzvaném vyprošťováku, tedy alkoholickém pití, které si dáte ráno, abyste se dostali z kocoviny? Na to zapomeňte, jde totiž o mýtus. Experti se shodují na tom, že ranní drink jen oddaluje nevyhnutelné. Ze slaboučké kocoviny se požitím dalšího alkoholu naopak může stát ještě horší, než s jakou se vaše tělo původně mělo vypořádávat.
Na žízeň, obzvlášť v případě, že vám obyčejná voda připadá příliš těžká, si můžete zvolit nápoje, které vám od kocoviny pomohou. Jedná se například o perlivou vodu. Kombucha či kefír pak obsahují prospěšné bakterie, které prospějí střevnímu mikrobiomu a uleví vám od nevolnosti. Podobný účinek má zázvorový čaj, nepijte ale žádný bylinkový – ten by mohl zpracovávání alkoholu naopak zpomalit.
Cvičení
Pokud není vaše kocovina tak silná, že vás v podstatě upoutá k posteli, cvičením si můžete velmi ulevit. Nemusíte se vyloženě mučit v posilovně, stačí lehké až středně náročné cvičení, kterým podpoříte krevní oběh, zrychlíte metabolismus a samozřejmě také prostřednictvím potu rychleji zbavíte tělo toxinů. Navíc ze sebe budete mít lepší pocit.
Snídaně
Stejně jako je důležité se dobře najíst před večírkem, i ráno s takzvanou opičkou hraje jídlo podstatnou roli. Požívání alkoholu může způsobit nízkou hladinu krevního cukru, protože narušuje vypouštění glukózy z jater do krve. Snídaně bohatá na živiny tak může vyrovnat krevní hodnoty a dopomoct k tomu, abyste se necítili slabě a aby vás nebolela hlava.
Nebudete-li vyloženě ve stavu, kdy v sobě žádné jídlo neudržíte, ideální snídani by mohla tvořit například ovesná kaše se sušeným ovocem, je totiž plná potřebných vitamínů, vlákniny a kvalitních sacharidů.
Je dobře, když děti nedostanou vše, co si přejí, říká dětská psychiatrička:
Zdroje: The Sun, Healthline, Cosmopolitan