Hledáte smysluplnou vánoční sbírku? Dárkem můžete potěšit osamělé seniory i děti bez domova
Podobně jako svým nejbližším jim můžete darovat hmotnou věc, peníze, ale i zážitek nebo svůj čas. A to i přesto, že jste je nikdy neviděli. Prostřednictvím nejrůznějších sbírek je možné splnit vánoční přání dětem, dospělým nebo důchodcům, kteří nemají komu předat svůj „seznam pro Ježíška“.
Většina organizací, která pořádá podobné sbírky, v dnešní době nabízí několik možností. Darovat můžete například on-line z pohodlí domova ve formě finančního obnosu, ale také můžete zakoupit a zabalit konkrétní věc, kterou na dané místo dopravíte.
Krabice od bot
Největší českou sbírkou vánočních dárků pro děti v nouzi je projekt Krabice od bot. Pokud zvolíte vlastní výběr a balení dárku, stačí si vybrat sběrné místo a věkovou kategorii dítěte, které byste chtěli obdarovat. Na webu najdete i tipy, jaké konkrétní dárky by krabice mohla obsahovat. Dárky poté zabalíte do „krabice od bot“, napíšete na ni věk a pohlaví dítěte, pro které je určena, a dopravíte do sběrného místa v jeho otvírací době.
Ježíškova vnoučata
Celoroční projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu vrcholí každý rok před Vánoci, kdy lidé mohou plnit přání osamělým seniorům. Na webu Ježíškova vnoučata najdete kromě možnosti přispět penězi také velmi různorodý seznam dárků a přání seniorů (dozvíte se jejich křestní jméno a věk), od stolního kalendáře, parfému či dotykového telefonu až po zážitky jako je chytání ryb, návštěva kavárny v Praze nebo možnost naposledy spatřit moře.
Podívejte se také na rozhovor s dětskou psychiatričkou o Vánocích a dárcích. Popsala, proč je dobré zapojit děti do obdarovávání:
Ponožky od babičky
Nic v zimě nezahřeje tak dobře jako kvalitní pletené ponožky. Pro mnoho babiček je pletení skvělým způsobem, jak si odpočinout a zachovat jemnou motoriku v rukou, proto nezisková společnost Elpida založila projekt Ponožky od babičky. Více než 200 babiček využívá darovanou nepotřebnou přízi k pletení hřejivých ponožek, ale i dalších vlněných produktů, jejichž koupí podpoříte pletařky i aktivity seniorů pod záštitou Elpidy.
Srdcerváči
I zdravotně postižení chtějí a mohou pracovat, a za jejich zaměstnávání se „rve“ projekt Srdcerváči. Mimo jiné si zde můžete vybrat jedinečný dárek, jehož pořízením podpoříte nová pracovní místa pro osoby se zdravotním postižením, anebo si pořídit certifikát DOBRÝ POCIT, čímž se stanete partnerem kampaně Srdcerváči.
Klokánek
Originální dárek s přesahem můžete pořídit také na pomoc Klokánku, projektu Fondu ohrožených dětí. Oblečení, módní doplňky nebo věci do domácnosti jsou navrhovány známými osobnostmi bez nároku na honorář – najdete tu například motivy od sester Geislerových, Báry Polákové, Evy Adamczykové, Matěje Rupperta, Jakuba Koháka a spousty dalších. Veškerý výtěžek (vždy nejméně 50 % prodejní ceny) putuje do Fondu ohrožených dětí.
Nocleženka
Ne každý touží po dárku, jaký si pod tímto pojmem běžně představujeme. Někomu nejlépe pomůže noc v teple. Nocleženka je poukaz v ceně 100 Kč, který jednomu člověku bez domova umožní strávit jednu noc ve službách Armády spásy. Nezahrnuje ale jen nocleh samotný, zakoupením poskytnete lidem bez domova i další pomoc. Hlavním, dlouhodobým cílem celého projektu je navrátit člověka zpět do běžného života a dostat ho do bodu, kdy již žádnou Nocleženku nebude potřebovat.
Skutečný dárek
Takzvaný Skutečný dárek můžete zakoupit díky Člověku v tísni a pomoci tak potřebným. Projekt funguje v České republice a pomáhá také na Ukrajině nebo v chudých zemích Asie a Afriky. Dárek můžete vybrat ze seznamu na webu, kde se také dozvíte, kam poputuje a jak konkrétně pomůže. Za nákup získáte certifikát, který můžete věnovat jako originální dárek.
Dárky pro život
Skutečné humanitární pomůcky, které pomáhají zachraňovat dětské životy v nejchudších zemích a krizových oblastech, můžete zakoupit díky projektu Unicef Dárky pro život. Nákupem rovněž získáte certifikát, který si můžete ponechat nebo ho někomu věnovat. Dárek pro život, který vyberete, bude okamžitě dodán na místo, kde je nejvíce zapotřebí.
Nevybírali jsme cíleně jen konkrétní sbírky a uvědomujeme si, že jich existuje spousta. Znáte nějakou jinou organizaci, kterou byste chtěli podpořit? Pošlete ji svým blízkým a můžete i nám, na e-mail primazeny@iprima.cz
Češi se stávají štědřejšími
V roce 2017 bylo v průzkumu zjištěno, že 38 % Čechů přispívá v předvánočním a vánočním čase na charitu. A toto číslo pravděpodobně ještě vzrostlo – minulý rok z dat Světového indexu velkorysosti (World Giving Index 2022) vyplynulo, že v průběhu let se Češi stávají štědřejšími a na různé charitativní projekty přispívají čím dál většími finančními obnosy. Podle Novinky.cz Česká republika ze 119 zemí, které index sleduje, zaznamenala nejvyšší nárůst, když se v celkovém žebříčku posunula z původní 88. pozice na 13. místo.