Cvičení

9. října 2024 06:00

Ema Bártová

Cvičení jednou týdně úplně stačí. O víkendu si ale musíte máknout

Víte, že byste si měli denně zacvičit, ale protože to nestíháte nebo se nedokážete tak často donutit, necvičíte raději vůbec. Tohle rozpoložení možná dobře znáte. A proto by vás mohlo potěšit zjištění, že stačí si dát do těla o víkendu. Ovšem pak to musí stát za to.

Není důležité denně uběhnout aspoň tři kilometry a pak ještě sáhnout po činkách. Ukazuje se totiž, že rozhodující je celkové množství pohybové aktivity. Její rozložení během týdne nehraje až takovou roli.

Samozřejmě, řeč je o běžné pohybové aktivitě, nikoli o cvičení, kterým si někdo chce vybudovat úctyhodnou muskulaturu nebo díky němu lámat rekordy. Ale pokud chcete cvičit proto, abyste si udrželi váhu a byli v kondici, stačí si pořádně zasportovat o víkendu. I tak to bude fungovat.

Přesvědčivě to prokázala nová studie, jejíž autoři důkladně vyhodnotili data sesbíraná od devadesáti tisíc lidí zapojených do velkého britského výzkumného projektu. Závěry práce mezinárodního týmu vyšly v odborném magazínu Circulation, který vydává americká kardiologická asociace.

Lidé, kteří si dávali do těla jen o víkendu nebo dokonce jen jeden z volných dnů, měli ve srovnání s jedinci, kteří nedělají nic, měřitelně nižší riziko vzniku u dvou stovek běžných i méně běžných zdravotních potíží. Včetně toho, že jim méně hrozily nemoci srdce a oběhového systému či ledvin, diabetes druhého typu a psychické problémy. Byli na tom podobně jako ti, kdo si cvičení rozložili do celého týdne a šli během něj například několikrát do posilovny.

Příklad? Ti, kdo se k něčemu donutili jen v sobotu, měli riziko vysokého krevního tlaku nižší o 23 procent, ti, kdo posilovali několikrát týdně, o 28 procent - to je zcela srovnatelné. Riziko rozvoje cukrovky bylo u těch, kdo se hýbali, nižší dokonce o 40 procent.

Ukazuje to, že pokud jde o zdravotní přínosy, záleží spíše na objemu fyzické aktivity než na tom, kdy se člověk hýbe. Klíčem k úspěchu je, abyste cvičili způsobem, jakým vám to vyhovuje," komentoval pro média výsledky Shaan Khurshid, kardiolog z Massachusetts General Hospital v Bostonu, který studii vedl.

Přečtěte si také: Zbavte se konečně bolesti zad: Zkuste si pár jednoduchých, ale účinných cviků

Kolik pohybu je tak akorát?

Obecné doporučení zní, že pro udržení váhy a kondice je potřeba za týden 150 minut cvičení s mírnou pohybovou intenzitou nebo 75 minut ve vyšším tempu - to poznáte tak, že už je pro vás během pohybu obtížně mluvit.

Pokud někdo potřebuje například zhubnout, bude muset zabrat víc. Pokud mu jde o zdraví a kondici, stačí mu tento objem cvičení zvládnout najednou jednou za týden.

Nová odborná práce navíc není jediná. Potvrdila výsledky několika dřívějších podobných studií - už v roce 2017 například výzkum na britské Loughborough University zjistil, že i samotné víkendové cvičení snižuje riziko, že člověk onemocní rakovinou nebo dostane infarkt. Přínosy takového přístupu potvrdila i další studie z roku 2022.

Přesto jsou potřeba další výzkumy, které definitivně objasní také to, zda cvičení skutečně předchází nemocem, nebo zda zdravější lidé s menšími sklony k chorobám zkrátka sami od sebe cvičí více. V nejnovější studii se to vědci pokusili vyřešit tím, že velmi podrobně zhodnotili zdravotní stav i životní styl respondentů.

Podívejte se, jak si můžete zacvičit

Zjištění je každopádně nadějné pro lidi, kterým se nedaří v nabitém rozvrhu najít několikrát týdně čas na cvičení, a proto nakonec nedělají vcelku nic v domnění, že jen jednou za sedm dní to nemá cenu. Vědomí, že to funguje podobně dobře, by je mohlo přimět vstát z gauče a dát si třeba dvouapůlhodinovou procházku v hodně ostrém tempu.

I tak má smysl myslet na to, že trocha pohybu člověka nezabije ani v jiné dny. „Vysoká pracovní vytíženost může hrát v neprospěch pohybu, přesto lze však nalézt způsoby, jak pohyb do každodenního života zařadit. Navíc máte-li sedavé zaměstnání, pohyb vás může nakopnout. Díky okysličení krevního oběhu a vyplavení endorfinů získáte energii i skvělou náladu,“ říká fitness trenér Matěj Ptáček.

Zároveň platí, že je dobré kombinovat různé druhy pohybové aktivity, z nichž ty ve vyšším tempu pomáhají spalovat tuky a udržujete si jimi v kondici srdce, zatímco posilování je dobré na svaly.

Zdroje: abcnews.go.comwww.theguardian.comwww.health.harvard.edu

Sdílejte článek
Štítky nemoc zdraví Světová zdravotnická organizace wellness diabetes mellitus hypertenze nemoci a zdravotní potíže životní styl a volný čas cvičení a fitness

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.