Cvičení

29. května 2019 06:00

redakce Prima Zoom

5 potravin pro super výkon i regeneraci po tréninku

Můžeme makat jako diví, potit krev a slzy, ale pokud budeme špatně jíst, top výkonů nejspíš nikdy nedosáhneme. Samozřejmě se najde vzácný druh sportovců, kteří na správné složení jídelníčku úplně kašlou, a přesto mají skvělé výsledky, ale je to spíš přírodní úkaz než vzor, který bychom měli následovat.

Když už se s vervou vrhneme na cvičení, mnohdy se stává, že se pak další dva dny nemůžeme ani pohnout. Někdy je bolest příjemná, protože nám dává vědět, že jsme se hýbali a aktivovali lenivé svalíky, jindy může být naopak velice nepříjemná a obtěžující.

Ať už chcete dosahovat lepších výkonů a posouvat svoje hranice dál, nebo uspíšit regeneraci a předejít tak přetrénovanosti či bolesti, neváhejte na svoje menu zařadit tyto potraviny:

1. Rýže

Královna příloh mezi sportovci všech odvětví. Zaručí přísun komplexních sacharidů, kterými můžete nadopovat svoje svaly. Pro lepší zasycení ji kombinujte s proteiny, vlákninou a tuky. Je úplně jedno, jestli jíte rýži bílou nebo celozrnnou – rozdíly jsou zcela zanedbatelné!

2. Vločky

Buď je milujete, nebo nesnášíte. Láska k nim je ale v tomto případě velice výhodná. Vločky, ať už naslano či nasladko, dokonale poslouží jako rychle připravená snídaně, svačina i večeře. Společně s nimi do sebe dopravíte sacharidy, vlákninu, vitamíny i minerální látky. Po cvičení si je dejte klidně i o půlnoci – pokud bude vaše energetická bilance vyrovnaná, o svou linii se rozhodně bát nemusíte.

3. Maso

Obsahuje kompletní spektrum aminokyselin, které jsou plnohodnotné a dobře využitelné. Pochopitelně existuje spousta sportovců, kteří maso ze svého jídelníčku vyřazují, ale ti to mají pak o dost těžší. Chcete výkony a dobrou regeneraci? Jezte aspoň občas kvalitní a s citem upravené (vařené, dušené, pečené) maso.

4. Syrovátkový protein

Je snadno stravitelný a zpravidla velice chutný. Dát si ho můžete jen tak, smíchaný s vodou či mlékem nebo si s ním klidně ochuťte obilnou kaši. Syrovátka má vysokou biologickou hodnotu, to znamená, že si z ní naše tělo dokáže vzít a následně zpracovat maximum aminokyselin.

5. Ořechy

Chroupejte je samotné nebo se vybavte ořechovými krémy. Nedávejte si je ale bezprostředně před ani po tréninku, tuky totiž zpomalují vstřebávání ostatních živin a to právě před cvičením a po cvičení nepotřebujeme. Zdravé tuky zajistí správnou funkci hormonů i nervové soustavy, uspokojí chutě a dodají energii.

Zdroj: Fithall.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.