Onkojóga: Cvičení, které pomáhá hlavně ženám s rakovinou prsu
Je známý fakt, že jóga má blahodárný vliv nejen na tělo, ale i na duši. Existují dokonce i speciální otevřené lekce pro pacienty s rakovinou, které mohou být přínosnou součástí podpůrné péče. Z diskuzních skupin a průzkumů přitom vyplývá, že vysoká úspěšnost je zejména u žen s rakovinou prsu.
Onemocnění rakovinou přináší nekomfortní pocit i tělesné projevy spojené s vyčerpávající únavou. „Pacienti procházejí zdlouhavým léčebným procesem, který je podobný horské dráze. Jednou přijde úleva, podruhé zhoršení zdravotního stavu. Toto vše je velmi energeticky vyčerpávající na fyzické i mentální úrovni,“ říká instruktorka onkojógy Mgr. Denisa Koubková z Domů Jógy v Praze. Je logické, že pacient chce pocítit úlevu a má potřebu být fyzicky aktivní, i když je energeticky na nule. Během lekcí onkojógy se mu tato touha daří naplnit. „Při józe pro pacienty s rakovinou se maximálně věnujeme pozorování vlastního těla a snažíme se pacientům pomoct vypořádat se s psychickými problémy a propojit fyzické a duševní pochody,“ vysvětlujete Denisa Koubková.
Onkojóga přináší pocit uvolnění a zvyšuje možnost uzdravení
Přínos onkojógy je lepší poznání vlastního těla, umění relaxovat, znovunalezení radosti a pochopení ze strany druhých. „Onkojóga spočívá v pomoci navést pacienta do maximální míry uvolnění těla a relaxace mysli, jaké je aktuálně schopný. Pokud jsou tělo a mysl uvolněné, zvyšuje se možnost uzdravení. Časem mnozí zjistí, že uvolnění – léčebná síla jógy, dokáže pomoci bez ohledu na to, nakolik jsou pacienti nemocní a kolik energie mají,“ tvrdí Denisa Koubková. Uvolnění mysli pomůže k odosobnění se od choroby, či dokonce ke snížení symptomů léčby samotné, jako je únava, bolest, vyčerpání, problémy se spánkem, emoční labilita a další. Minimálně obecně dokáže pomoci zvýšit náladu a celkovou pohodu. Nutno podotknout, že se nejedná pouze o domněnky, ale že přínosy jógy jsou dnes již doloženy řadou výzkumů.
Cílem jógy je propojovat fyzické cvičení s dechem, relaxací a meditací, tedy by logicky mohla přispět k posílení propojení tzv. tělesna a duševna a tím i k léčbě onkologických onemocnění. „Zlepšení psychického stavu a uvolnění napětí může přispět k zdárné léčbě onemocnění i zlepšení celkové kondice,“ potvrzuje praktická lékařka MUDr. Irena Sobotková z Lékařského domu Praha 7. Kromě toho jóga může být prospěšná nejen pro nemocného, ale i pro pečující blízké osoby. Jestliže se praktikování jógy věnuje nemocný i jeho blízký, mohou se vzájemně motivovat a sdílet spolu čas i pocity.
Onkojógu je možné praktikovat v jakémkoli stadiu nemoci
Hlavní cílem onkojógy jsou koncentrace na fyzické možnosti těla spojené s dechem a získání celkové rovnováhy, poskytnutí správného vedení dýchání a tím zvýšení vitální kapacity plic, zpevnění ochablého svalstva, postury a flexibility, obnovení energie a odolnosti či vytrvalosti pro další léčbu a vytváření pozitivních návyků k osobnímu stylu života. „Důležitou součástí praxe jsou dechová cvičení a relaxace. Fyzická praxe je jemná, nenáročná vsedě a vleže, případně s pomůckami. Když je pacient po operaci a má problémy zvednout paže, tak daný cvik vynechá. Jde o procítění energie vevnitř těla,“ vysvětluje Denisa Koubková a dodává, že onkojóga se cvičí ve velmi malé skupině, takže instruktorka má možnost pracovat téměř individuálně.
TIP: Znáte někoho, kdo bojuje s onkologickým onemocněním? Sdílejte s ním myšlenku praktikování jemné onkojógy. Díky lekcím onkojógy se může začít cítit nejen psychicky a fyzicky lépe, ale setkáte se i s úzkým okruhem lidí, kteří procházejí podobným životním obdobím, což může vašemu blízkému dodat potřebnou sílu a odhodlání nevzdat se.
-ak-