Tajemství princezny Bosany: Otec přežil Osvětim, přesto ho zapsali mezi mrtvé
Vida Neuwirthová ve své nejslavnější roli Zdroj: Gust Martin / ČTK / Profimedia.cz
Vida Neuwirthová pracovala pro Židovskou obec. Zdroj: Gust Martin / ČTK / Profimedia.cz
Vida Neuwirthová se proslavila jako princezna Bosana. Zdroj: Profimedia.cz
Princezna Bosana vojákům zamotala hlavu. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Josef Somr ztvárnil v pohádce jednoho ze tří veteránů. Zdroj: Herminapress
Petr Čepek hrál veterána, který se zakouká do Bosany. Zdroj: ČTK
Rudolf Hrušínský si zahrál třetího veterána. Na snímku s Vlastimilem Brodským. Zdroj: Profimedia.cz
Pohádka Tři veteráni (1983), za kterou stojí Oldřich Lipský (†62) a Zdeněk Svěrák (86), patří k neoblíbenějším filmovým kouskům vůbec. Velkou zásluhu na úspěchu filmu má také Vida Neuwirthová (58), která ztvárnila princeznu Bosanu s dlouhým nosem. Představitelka jedné z hlavních rolí po letech popsala děsivá stigmata, která si nese její rodina.
Váleční veteráni Servác, Pankrác a Bimbác v legendární pohádce dostanou od skřítků kouzelné dary, místo šíření radosti a dobrých skutků je ale svedou k páchání věcí nedobrých. Do děje navíc vstupuje princezna Bosana a její zlotřilý tatínek, kteří po tajemných darech také zatouží.
Role princezny Bosany byla obrovskou příležitostí pro Vidu Neuwirthovou, kterou si při castingu vyhlédl Zdeněk Svěrák. Upoutala ho zejména očima posazenýma daleko od sebe. Měla tedy ideální obličej, mezi který tvůrci hodlali zasadit dlouhý nos.
Ačkoliv je pohádka plná humoru a někdy až nekorektní legrace, představitelka Bosany vždy důvod k úsměvu neměla. Naopak. Pochází z židovské rodiny, kterou naplno zasáhlo válečné běsnění a Hitlerovy plány na vyhlazení všech neárijských ras a etnik.
Tatínkovo jméno se objevilo mezi mrtvými
„Až ve čtrnácti letech mi řekli podrobnosti o naší rodině, že třicet příbuzných zemřelo v koncentračních táborech,“ uvedla Vida Neuwirthová pro deník Blesk. Tehdy pochopila, co znamená číslo, které měl její tatínek vytetované na ruce. Byl zázrak, že válku přežil. Prošel Osvětimí, Terezínem i Buchenwaldem.
Jeho jméno je omylem zapsáno mezi oběťmi holokaustu na zdi Pinkasovy synagogy v Praze. „Poslední zprávu o tátovi našli v Osvětimi z roku 1943, kdy měl tuberu, a nezjistili, že ho pak po jednom pokusu, co mu doktor Mengele dělal s nohou, poslali místo jiného vězně pracovat do dolů v Německu. To už nikdo nedohledal, a tak připsali jeho jméno na synagogu k ostatním obětem,“ dodala herečka v rozhovoru pro Blesk. Později chtěl, aby jeho jméno bylo ze zdi odstraněno, řekli mu ale, ať ho tam nechá, že bude dlouho živ.
Možná že i tyto události vedly k tomu, že žádnou další hereckou nabídku už Neuwirthová nepřijala. Rozhodla se totiž, že bude raději pracovat pro Židovskou obec a udělala si průvodcovský kurz, aby mohla turistům ukazovat památky spojené s judaismem. Dnes je z ní babička a užívá si dvouletého vnuka Jáchyma.