13 hlášek z pohádek, které se staly legendárními. Znáte je všechny?

Sám doma

České a československé pohádky patří zejména v období vánočních svátků k těm nejoblíbenější a nikdy se neomrzí. Pamatujete si dobře nejznámější hlášky z nich, které za ty roky již zlidověly? Připomeňte si ty nejproslulejší.

Vyznáte se ve vánočních pohádkách a filmech se zimní tematikou?

1. Šíleně smutná princezna (1968)

Princ Václav: „Páni! A do týhle rodiny já se mám přiženit. Tatíček nemůže vidět krev, a tak pořádá popravy.“

Muzikálová pohádka, ve které zazněly nezapomenutelné hity, se také vrací rok co rok na televizní obrazovky. Krásná Helena Vondráčková a charismatický Václav Neckář nás neomrzeli ani po více jak padesáti letech. Milujte a malujte o svátcích i vy. Tuto pohádkovou klasiku uvidíte na Primě 27. 12. večer.

2. Dařbuján a Pandrhola (1959)

Kuba léčí Krupaře

Kuba: „A jestlipak udělal poslední pořízení?“

Křupařova žena: „Rány boží... Ne! Piš, honem! Všechno mý ženě Filoméně!“

Dařbuján a Pandrhola je pro mnohé tou pravou vánoční klasikou. Jedná se bezpochyby o jednu z nejhezčích pohádek všech dob. Fenomenální Jiří Sovák, Běla Jurdová či Rudolf Hrušínský v pohádkové komedii, kterou si můžete pustit na Štědrý den od 16:00 na Primě, zazářili a dopadlo to zkrátka skvěle. Ve filmovém skvostu nechybí potrestání zla, ale ani spousta humoru a odlehčených scének.

3. Princ a Večernice (1978)

Král šaškovi: „Řekni něco vtipného."

Šašek: „Jsi moudrý král."

Libuše Šafránková, Vladimír Menšík a neposlušný princ v podání Juraje Ďurdiaka bojují se zlem v podobě čaroděje Mrakomora (Radoslav Brzobohatý) a diváky všech generaci jejich klání nepřestává bavit. Pohádku Princ a Večernice uvidíte na Primě 26. prosince ve 20:15.

4. Noc na Karlštejně (1973)

Alena: „Strýčku... já jsem žena!”

Strýček purkrabí: „... kdežto já jsem laň.”

Neokoukaná česká klasika, filmový muzikál s pohádkovým nádechem, výbornými herci s proslulými písničkami vypráví o císaři Karlu IV. a jeho hradu Karlštejn, na němž kvůli jeho zákazu nesměly přebývat ženy. 29. prosince od 20:15 si děj jedné z nejoblíbenějších českých komedií můžete připomenout na Primě.

5. Dívka na koštěti (1971)

Saxána: „Jéé, vy jste moje sestra? Tak to je váš tatínek taky netopýr!“

Petra Černocká se jako krásná čarodějnice zapsala mezi kultovní postavy brzkých osmdesátých let. Film je plný vtipných scén, které ocení jak mladí diváci, tak jejich rodiče či prarodiče. Dívka na koštěti od režiséra Václava Vorlíčka se rozhodně řadí mezi jasné favority, u kterých si vychutnáte tu pravou sváteční atmosféru.

6. Anděl Páně (2005)

Pánbůh: „Panebože, co to tu děláte?“

Panna Marie: „Trochu zbytečná otázka, když jsi vševědoucí, ne? A neber svoje jméno nadarmo!“

Jeden z nejlepších pohádkových počinů 21. století je dílo Jiřího Stracha Anděl Páně. Režisér si rozhodně nebral servítky a srandu si udělal i ze samotného Pána Boha. Film je nabitý hláškami od začátku do konce a rozhodně patří k vánočním povinnostem.

7. Anděl Páně 2 (2016)

Panna Marie: „Jak ses vyspal Petronelku?“ Petronel: „Špatně! Hlavu mám jak střep.“

Svatý Matěj: „Včera byl u svatýho Silvestra nácvik na silvestra.“ Petronel: „Pšt, já za Ježíškem nešel, aby nám proměnil vodu ve víno!“

Svatý Matěj: „A kdo vytáhl tu zelenou od svatýho Patrika?“

Jiří Strach ve svém vytříbeném humoru pokračoval i ve snímku Anděl Páně 2, kde si nezapomněl vzít na paškál i čerta, Mikuláše a spoustu svatých. Pokud si potrpíte na kvalitní herecké obsazení a skvělou režii, podívejte se na tento filmový počin.

8. Tři oříšky pro Popelku (1973)

Princ: „Vy máte ale kuráž.“

Dora: „Mohu vám jí půjčit, kolik budete chtít, Výsosti.“

Princ: „Kdepak, slečno, já dluhy nedělám!“

Snad nejoblíbenější vánoční pohádkou zůstává u většiny českých diváků ta o Popelce. Příběh, kde hlavní postavu ztvárnila Libuše Šafránková, se natáčel za mrazivých zimních měsíců. Díky tomu je vánoční atmosféra dokonale podtržena nejen kouzelným příběhem, ale i všudypřítomným sněhem.

9. Krkonošské pohádky (1974-1984)

Trautenberk: „To kyselo je moc kyselý... a ten bramborák je moc bramborovej!“

Oblíbený večerníček po generace – To jsou Krkonošské pohádky, kde se chamtivý a lakomý Trautenberk, žijící v horách na samé hranici Krakonošova háje, snaží získat co nejvíce pro sebe. Anče, Kuba i hajný jsou z něho občas dost nešťastní.

10. Tři veteráni (1983)

Ministr informací: „Německo varuje, jestli k nim nepřestanem strkat rypák, tak nám vyhlásí válku. Německo, abys tomu rozumělo, to je nos naší princezny, Freundschaftbesuch.“

Tři vysloužilí vojáci: dělostřelec Pankrác, dragoun Bimbác a vojenský kuchař Servác jsou po propuštění z armády bez peněz a toulají se světem. Od dobrosrdečných skřítků dostanou tři kouzelné dary: klobouk, schopný vyčarovat jakýkoliv předmět, bezedný váček se zlaťáky a harfičku, přivolávající libovolný počet sloužících. Zpočátku jim kouzelné dary sice úspěch přinesou, ale na závěr hlavní hrdinové poznají, co je v životě opravdu důležité a co naopak vůbec ne, zkrátka co vadí a co nevadí.

11. Ať žijí duchové! (1977)

Pán z Brtníku: „Jsi smrtelná!“

Leontýnka: „Ale živá!“

Hrdiny veselé dětské hudební komedie jsou chlapci a děvčata, kteří vytáhnou do boje proti některým obyvatelům své obce, když chtějí proměnit starý hrad v zemědělský objekt. Za vydatné pomoci duchů, rytíře Viléma Brtníka z Brtníku a jeho dcerky Leontýnky, obývajících zchátralý objekt, a mnoha trpaslíků, které rytíř přivolal, se jim podaří dosáhnout cíle – hrad je opraven a předán do péče dětí.

12. Byl jednou jeden král (1954)

Král Já I.: A teď zbývá ještě Maruška. Řekni, jak mě máš ráda ty.

Princezna Maruška: Mám tě ráda jako... Jako... Mám tě ráda, jak jen dcera může mít ráda svého otce.

Král Já I.: No... To je přece povinnost. Nebo ne? To si vymyslí každý. Vezmi si příklad ze svých sester. Tak znovu. Máš mě ráda jako... Tak já ti pomůžu. Vedle zlata jsou ještě jiné věci, stejně cenné, i vzácnější.

Princezna Maruška: Mám tě ráda jako sůl.

Král Já I.: Jako co?

Princezna Maruška: Jako sůl.

Byl jednou jeden král, ten si říkal Já První a myslel si, že je ze všech panovníků nejchytřejší. Jeho dcera Maruška však byla ještě o trošku chytřejší. Krále hrál geniální herec Jan Werich, Marušku ztvárnila herečka Milena Dvorská. Tahle pohádka chytí za srdce snad úplně každého.

13. Když draka bolí hlava (2018)

Zlý skřítek Blivajz: „Já jsem od teď Blivajz a blivajzem zůstanu!"

V království Draka spolu draci a lidé žijí šťastně a spokojeně. Vždy tomu tak ale nebylo. Země bývala rozdělená do dvou království, jejichž vzájemné přátelství poznamenala dračí kletba. Od chvíle, kdy ji zklamaný drak vyřkl, nemohli se lidé z obou zemí do sebe zamilovat. Lásce však poručit nelze, což v pohádce prostoupené nadpřirozenými bytostmi i veselými písničkami platí dvojnásob. Co se děje, Když draka bolí hlava se na Primě podívejte v neděli 25. prosince v 16:30, nebo pak ještě 28. prosince.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.