Prima maminka

3. prosince 2020 06:02

Anna Kopečková

Pupínky, horší známky, bolest hlavy. S čím se může vaše dítě potýkat při nošení roušky ve škole?

Žáci základních a někteří studenti středních škol, kteří se už mohli vrátit do lavic, musí trávit v rouškách při vyučování až šest hodin denně. I na to se ale dá podle mnohých zvyknout a jak se ukazuje, mnohdy trpí víc rodiče než samotné děti. Vše je lepší než sociální izolace během distanční výuky, shodují se žáci i učitelé. Jenže s rouškou je těžší komunikace, a když ji musíte mít na obličeji několik hodin v kuse, přináší to i řadu zdravotní

„Komunikace v rouškách je přirozeně složitější, je potřeba mluvit hlasitěji, lépe artikulovat, opakovat otázky, to je spíš ale úkol pro učitele. Studenti nemají s dodržováním bezpečnostních pravidel problém, všichni to vnímáme jako určitou nepohodlnost, která se ale dá překonat,“ říká Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky. S tím souhlasí i Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov, která se otevřela pro zhruba 1 300 žáků: „Kromě roušek a všudypřítomné dezinfekce na ruce měříme příchozím u vstupu teplotu a máme také dezinfekční rohožku na očištění obuvi. Roušky jsou určitou komplikací při výuce jazyků, pokud ale jejich používání nebude dlouhodobé, tak se s tím kolegové jazykáři vyrovnají. Stejně jako při praktickém výcviku, kdy je v určitých chvílích pro větší bezpečnost práce vhodnější nahradit roušku štítem,“ popisuje Janeček.

Horší známky kvůli roušce?

Samotné studenty v rouškách obvykle obtěžuje pocit většího horka, vydýchaného vzduchu, častější potřeba smrkat, únava a bolesti hlavy. „V roušce vždy zůstává několik procent vydechnutého vzduchu, který opětovně vdechujeme. Mozek při práci zpracovává kyslík a glukózu, a když tato saturace kyslíkem v krvi klesá, může se snižovat také pozornost studenta a jeho schopnost vnímat výuku. Pokud je student zkoušen, což je pro mnohé stresová situace, automaticky se mu zvedne frekvence dechu, přičemž tělo chce prioritně rozvést glukózu a kyslík do svalů a mozku. S rouškou však nefunguje výměna plynů ideálně a zvýšená potřeba kyslíku v těle zůstává nenaplněna. To může mít vliv na koncentraci studenta a jeho schopnost prokázat své znalosti,“ vysvětluje Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky. „Náš syn nikdy neměl problémy s nervozitou nebo soustředěním u tabule, ale od té doby, co musí nosit ve třídě roušku, si už několikrát stěžoval, že když je vyvolaný k tabuli, pokaždé udělá nějakou chybu nebo si najednou nemůže vzpomenout," potvrzuje slova fyzioterapeutky maminka Jakuba, který chodí do páté třídy.

Iva Bílková varuje také před příliš těsnými gumovými úchyty roušky za uši. „Uši a jejich okolí v sobě mají mnoho nervových zakončení a dlouhodobý tlak v těchto místech je pro mnohé lidi nepříjemný, až bolestivý. A pokud dítě navíc trpí na časté bolesti hlavy, může mu tlak gumiček za ušima nebo po obvodu hlavy způsobovat nepříjemné stavy, a to i v případě, že nosí roušku jen volně nasazenou.

Každé zakrytí obličeje rouškou či štítem také snižuje úhel pohledu a nutí žáky zapojovat pohyby hlavy a krku místo očí. Omezuje je v předklonu hlavy, kterou pak vysouvají bradou vpřed, čímž opět neúměrně zatěžují páteř.

„Pokud mají studenti tu možnost, doporučuji zajít si o přestávce ven, na školní dvůr, kde mohou roušky o samotě na chvíli sejmout, ručně si promnout svaly kolem uší, jemně za ně zatahat všemi směry, zakroutit hlavou na jednu i druhou stranu a úklonem protáhnout strnulé šíjové svaly od lebky až po rameno,“ radí fyzioterapeutka.

Pupínky a vyrážky

U některých dětí se v důsledku nošení roušky může objevit i vyrážka na obličeji, podráždění pokožky nebo u těch starších zhoršení akné, které i bez toho může být pro dospívající velmi nepříjemné. V takových případech je velmi důležité dbát na to, aby rouška byla ideálně ze 100% bavlny, která dovoluje kůži dýchat. A zacházet s ní tak, jako s choulostivým spoudním prádlem, tedy pravidelně ji měnit, prát v šetrném pracím prostředku a pokud ji dítě nemá na obličeji, ukládat ji do uzavíratelného sáčku.

TRPÍTE KVŮLI ROUŠKÁM AKNÉ? MASKNÉ JE NOVÝ FENOMÉN PANDEMIE

Nevidím přes brýle!

Studenti s brýlemi a rodiče menších dětí, které nosí brýle, by měli zvlášť obratně vybírat tvar roušky, který jim sedí. Pouze při správném nasazení a utěsnění se totiž vyhnou mlžení skel. „Rouška by měla přiléhat kolem nosu. Pokud jej těsně obepíná, neměl by se vydechovaný vzduch dostávat horním okrajem roušky pod brýle. Dalším způsobem, jak omezit mlžení brýlí, je jejich položení na roušku – roušku povytáhnout blíž k očím a brýle položit přes ni. V případě nákupu nových brýlí je nyní možné řešení zvážit brýlová skla s hydrofobní vrstvou, která odpuzuje vodu a brýle se tak rychleji odmlží,“ radí primář sítě očních klinik Gemini Pavel Stodůlka.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 3. 2024

Jste nadaní způsobem, o kterém ani nevíte, Berani. Dnes možná tento dar nečekaně odhalíte. Možná si na okraj vzkazu pro přítele načmáráte hloupou kresbu. Její zkoumání odhalí nápad, který by se hodil na ilustraci dětské knížky. Možná jsou i jiné věci, které byste mohli ve svém životě dělat. Prozkoumejte další možnosti na internetu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.