Trpíte kvůli rouškám akné? Maskné je nový fenomén pandemie
Nošení roušky dokáže způsobovat problémy s pletí. Kvůli současné světové situaci se dermatologové setkávají s novým problémem na kůži. Maskné je akné způsobené nošením roušky. Jak mu předejít a jak ho vyléčit?
Slovo maskné pochází z kombinace dvou anglických slov „mask“ (rouška) a acne (akné), a jak potvrzuje dr. Mona Gohara, profesorka dermatologie na univerzitě Yale, tento staronový problém s pletí opravdu existuje. Sama dermatoložka měla s maskné zkušenosti už před pandemií koronaviru, kdy v pracovní době nosila až tři různé druhy roušek na obličeji. „Na vaší kůži se míchá mastnota a pot. Maskné funguje úplně stejně jako obyčejné akné, často jím trpí například američtí fotbalisti, když nosí ochranné helmy na hlavách. Tam, kde se helma tře o jejich pokožku, tam může vzniknout maskné,“ vysvětluje dermatoložka.
Problém se doposud týkal pouze zdravotníků
Ohroženi maskné jsou hlavně pracovníci ve zdravotnictví a momentálně ti, kteří jsou v první linii v boji proti pandemii. Jejich roušky jsou většinou těsnější a nosí je o několik hodin denně déle než obyčejní smrtelníci.
AKNÉ V DOSPĚLOSTI: PROČ VZNIKÁ A JAK S NÍM BOJOVAT
Řeč těla - akné Zdroj: iStock
Výzkumný článek publikovaný v Journal od the American Academy of Dermatology reportoval o 83 % zdravotnících, kteří během pandemie zaregistrovali větší problémy s pletí jako například objevující se akné nebo výrazné podráždění pokožky. Takový problém s pletí se už momentálně může týkat i nás. Nošení roušek může kromě maskné zhoršit jakékoliv zdravotní problémy pleti.
CO VÁM PROZRADÍ UMÍSTĚNÍ PUPÍNKU (NEJEN) NA TVÁŘI
Jak se vyhnout maskné?
Vyberte si roušku ze správného materiálu, zacházejte s rouškou jako se spodním prádlem Jelikož budeme nosit roušky zase častěji, je dobré zohlednit, z jakého jsou materiálu. Dermatologové upřednostňují roušky ze 100% bavlny, která dovoluje kůži dýchat. S rouškou musíme podle dermatologů zacházet jako se spodním prádlem, pravidelně ji měnit a prát.
JAK SE STARAT O PLEŤ PŘI NOŠENÍ ROUŠKY
kosmetika na maskné Zdroj: Orlane
Pokud už trpíte akné z roušky nebo ne, jednou z nejdůležitějších věcí, jak zachránit svou pokožku, je správně ji čistit. Čistá pleť totiž nemá šanci k tomu, aby se jí ucpávaly póry a následně se tvořilo akné. Mezi nejlepší čistící gely patří například ten od francouzské luxusní značky Orlane.
Pokud sázíte na levnější kosmetiku, na sociálních sítích momentálně vede značka Cerave se svými čistícimi gely.
Kosmetika na maskné 3
Méně produktů na obličeji
„Roušky bývají naštěstí poměrně vzdušné a nedráždivé. Vzácně by mohlo dojít k mírnému podráždění kůže v místě tření nebo k jejímu zapaření. Kůži můžeme chránit aplikací hydratačních krémů, případně si během dne několikrát ‚pouze‘ opláchnout obličej vlažnou vodou a znovu nanést hydratační krém,“ radí dermatolog MUDr. Jan Kučera z PerfectClinic Dermatology. Některé látky, které dopomáhají svěžímu vzhledu pleti, jako jsou například AHA kyseliny nebo svatý grál proti vráskám retinol, se doporučuje omezit. V rámci výběru hydratačního krému je nejlepší vybrat ten neparfémovaný. Na lehké krémy, které nezatěžují pokožku se soustředí například kosmetická značka Orlane.
ŘEČ TĚLA: JAKÉ PROBLÉMY NÁM ODKRÝVÁ AKNÉ?
Akné v dospělosti: 3 tipy, jak se ho zbavit Zdroj: iStock
Omezte make-up
Roušky mají v této době i jednu výhodu, dovolují nenosit make-up, a to rádi uvidí i všichni dermatologové. Pod rouškou se potíme, mastnota, pot a make-up nedělají pleti dobře. V případě, že make-up nosit chcete, je dobré pleť několikrát za den omýt micelární vodou a použít dvojité odličování tak úspěšné v korejské kosmetice (která má koneckonců s nošením roušek a dopadem na pleť větší zkušenosti). Dvojité odlíčení se zakládá na použití odličovadla s olejovou bází, které nejprve odstraní make-up a mastnotu z obličeje, odličovadlo na bázi vody pak smyje zbytek nečistot. Je důležité myslet na to, že všechny přípravky by měly být co nejšetrnější.
JAK ZJISTIT, ŽE ZA PUPÍNKY MŮŽE VAŠE KOSMETIKA?
Co když maskné už máte?
Dermatologové z univerzity Yale upozorňují na to, že s maskné musíte být opatrnější než s akné. Doporučuje se používat přípravek se složkou benzoyl peroxid, který se má aplikovat pouze na postižená místa s koncentrací 2,5 až 5 procent. Na problematické maskné také pomohou kortikoidy předepsané lékařem.
Kosmetika na maskné 2
A pokud chcete pleti dopřát přírodní kosmetiku, která s problémem na pleti zatočí, většina profesionálních kosmetických salónů vám doporučí revitalizační masku od Dr. Haushka.