Co vám prozradí umístění pupínků (nejen) na vaší tváři?
Není pupínek jako pupínek. Takový pupínek vám vlastně posílá signál, že něco není v pořádku buď s vaším zdravím, nebo s vaší hygienou. Právě umístění pupínků vám napoví, v čem konkrétně může být problém. Když znáte jejich původ, můžete se zaměřit na prevenci a rychle se jich zbavit.
Pupínky na tvářích
Viník: Váš telefon a špinavé ruce
Cokoliv, čím se dotýkáte delší dobu tváře, může zanášet vaše póry. Vytvoří se tak dokonalé podmínky pro vznik akné. Další možností je přenos bakterií na kůži.
Jak tomu zabránit
Denně si čistěte telefon antibakteriálními ubrousky, případně používejte při řízení hands-free zařízení. A co víc – snažte se vašeho obličeje pokud možno nedotýkat. A když už, tak dokonale čistýma rukama. V dnešní době je to ještě důležitější než kdykoli předtím.
Pupínky v okolí úst
Viník: Vaše strava
Zbytky kyselých potravin (citrusy apod.) mohou dráždit pokožku a způsobovat záněty, zatímco mastné potraviny (např. hranolky a chipsy) zase mohou zacpat a zablokovat póry. Ať tak či onak, výsledek je stejný – nepříjemné uhříky kolem pusy.
Jak tomu zabránit
Jakmile dojíte, použijte na odstranění malinkých částeček ze zbytků jídla nacházejících se kolem úst čisticí ubrousek.
Pupínky v okolí vlasů
Viník: Zatížení přípravkem na vlasy
Pokud si chcete vyzkoušet přípravek pro lesklý vzhled vlasů, je důležité aplikovat ho opravdu jenom na vlasy. Jestliže se přípravkem dotknete kdekoliv jinde na vaší pleti, můžete si opět ucpat póry.
Jak tomu zabránit
Vyhněte se použití produktu kolem čela a ujistěte se, že jste si po jeho použití důkladně umyla ruce. Pokud si pak myjete obličej, je důležité ho lehce vydrhnout (opravdu jemně, abyste si nezpůsobila podráždění a zánět) až ke kořínkům vlasů. Jestliže na tento druh akné pravidelně trpíte, použijte ještě denní pleťové tonikum.
Pupínky na bradě, čelisti a krku
Viník: Vaše menstruace
Hormony, jako je například testosteron, mohou kolísat v celém menstruačním cyklu. Vaše žlázy během vašich dnů navíc produkují větší množství mazu, což může ucpávat póry a působit tak výskyt pupínků.
Jak tomu zabránit
Zahajte léčbu, v tomto případě lépe řečeno prevenci, týden před menstruací. Jestliže pravidelně používáte čisticí přípravky na pleť a bojujete s akné pomocí látek, jakými jsou třeba benzoylperoxid nebo kyselina salicylová, naneste pro jistotu tento osvědčený prostředek i na bradu, kolem čelisti, na krk a pro jistotu i na zbytek obličeje. Nikdy nevíte, kde vás pupínek nemile překvapí. Pokud tím akné nemizí a objevuje se vám nadále každý měsíc a navíc ve velké míře, poraďte se raději se svým lékařem. Buď navštivte dermatologa, nebo prokonzultujte s gynekologem třeba možnost antikoncepce, která vaši hormonální hladinu vyrovná.
Pupínky na nose a čele
Viník: Stres
Nos a čelo reprezentují tzv. T-zónu. Ta označuje místo s nejčastějším výskytem akné. Jestliže neprožíváte období duševní rovnováhy a jste často pod tlakem, vaše tělo začne uvolňovat adrenalin, který může způsobit zvýšenou tvorbu kožního mazu – a pupínky jsou na světě.
Jak tomu zabránit
Když nečekaně udeří stres nebo když to máte v práci celý týden ostřejší než jindy, nejlepší bude, když se budete snažit se rozptýlit a stresu co nejméně podléhat. Požádejte třeba partnera o masáž, zkuste si zacvičit jógu, udělat dechová cvičení, zkrátka se co nejvíce uvolnit. V ideálním případě si vezměte třeba den volna a jděte se projít do lesa.
Pupínky na hrudi a zádech
Viník: Nesprávná sportovní podprsenka nebo tílko
Bavlněné tkaniny sají pot a udržují ho v blízkosti pokožky. Vzhledem k tomu, že akné způsobují bakterie, jimž se daří ve vlhku, bavlněné propocené oblečení pro ně může být živnou půdou.
Jak tomu zabránit
Vybírejte si oblečení, které odvádí z tkanin vlhkost (např. mikrovlákna, spandex – směs polyesteru, bavlny apod.). Vzhledem k tomu, že tyto textilie separují pot od pokožky, zmenšíte tak pravděpodobnost tvorby pupínků. A to i tehdy, když budete cvičit, až se z vás bude kouřit.
-ak-