Co vám prozradí umístění pupínků (nejen) na vaší tváři?

Není pupínek jako pupínek. Takový pupínek vám vlastně posílá signál, že něco není v pořádku buď s vaším zdravím, nebo s vaší hygienou. Právě umístění pupínků vám napoví, v čem konkrétně může být problém. Když znáte jejich původ, můžete se zaměřit na prevenci a rychle se jich zbavit.

Pupínky na tvářích

Viník: Váš telefon a špinavé ruce

Cokoliv, čím se dotýkáte delší dobu tváře, může zanášet vaše póry. Vytvoří se tak dokonalé podmínky pro vznik akné. Další možností je přenos bakterií na kůži.

Jak tomu zabránit

Denně si čistěte telefon antibakteriálními ubrousky, případně používejte při řízení hands-free zařízení. A co víc – snažte se vašeho obličeje pokud možno nedotýkat. A když už, tak dokonale čistýma rukama. V dnešní době je to ještě důležitější než kdykoli předtím.

Pupínky v okolí úst

Viník: Vaše strava

Zbytky kyselých potravin (citrusy apod.) mohou dráždit pokožku a způsobovat záněty, zatímco mastné potraviny (např. hranolky a chipsy) zase mohou zacpat a zablokovat póry. Ať tak či onak, výsledek je stejný – nepříjemné uhříky kolem pusy.

Jak tomu zabránit

Jakmile dojíte, použijte na odstranění malinkých částeček ze zbytků jídla nacházejících se kolem úst čisticí ubrousek.

Pupínky v okolí vlasů

Viník: Zatížení přípravkem na vlasy

Pokud si chcete vyzkoušet přípravek pro lesklý vzhled vlasů, je důležité aplikovat ho opravdu jenom na vlasy. Jestliže se přípravkem dotknete kdekoliv jinde na vaší pleti, můžete si opět ucpat póry.

Jak tomu zabránit

Vyhněte se použití produktu kolem čela a ujistěte se, že jste si po jeho použití důkladně umyla ruce. Pokud si pak myjete obličej, je důležité ho lehce vydrhnout (opravdu jemně, abyste si nezpůsobila podráždění a zánět) až ke kořínkům vlasů. Jestliže na tento druh akné pravidelně trpíte, použijte ještě denní pleťové tonikum.

Pupínky na bradě, čelisti a krku

Viník: Vaše menstruace

Hormony, jako je například testosteron, mohou kolísat v celém menstruačním cyklu. Vaše žlázy během vašich dnů navíc produkují větší množství mazu, což může ucpávat póry a působit tak výskyt pupínků.

Jak tomu zabránit

Zahajte léčbu, v tomto případě lépe řečeno prevenci, týden před menstruací. Jestliže pravidelně používáte čisticí přípravky na pleť a bojujete s akné pomocí látek, jakými jsou třeba benzoylperoxid nebo kyselina salicylová, naneste pro jistotu tento osvědčený prostředek i na bradu, kolem čelisti, na krk a pro jistotu i na zbytek obličeje. Nikdy nevíte, kde vás pupínek nemile překvapí. Pokud tím akné nemizí a objevuje se vám nadále každý měsíc a navíc ve velké míře, poraďte se raději se svým lékařem. Buď navštivte dermatologa, nebo prokonzultujte s gynekologem třeba možnost antikoncepce, která vaši hormonální hladinu vyrovná.

Pupínky na nose a čele

Viník: Stres

Nos a čelo reprezentují tzv. T-zónu. Ta označuje místo s nejčastějším výskytem akné. Jestliže neprožíváte období duševní rovnováhy a jste často pod tlakem, vaše tělo začne uvolňovat adrenalin, který může způsobit zvýšenou tvorbu kožního mazu – a pupínky jsou na světě.

Jak tomu zabránit

Když nečekaně udeří stres nebo když to máte v práci celý týden ostřejší než jindy, nejlepší bude, když se budete snažit se rozptýlit a stresu co nejméně podléhat. Požádejte třeba partnera o masáž, zkuste si zacvičit jógu, udělat dechová cvičení, zkrátka se co nejvíce uvolnit. V ideálním případě si vezměte třeba den volna a jděte se projít do lesa.

Pupínky na hrudi a zádech

Viník: Nesprávná sportovní podprsenka nebo tílko

Bavlněné tkaniny sají pot a udržují ho v blízkosti pokožky. Vzhledem k tomu, že akné způsobují bakterie, jimž se daří ve vlhku, bavlněné propocené oblečení pro ně může být živnou půdou.

Jak tomu zabránit

Vybírejte si oblečení, které odvádí z tkanin vlhkost (např. mikrovlákna, spandex – směs polyesteru, bavlny apod.). Vzhledem k tomu, že tyto textilie separují pot od pokožky, zmenšíte tak pravděpodobnost tvorby pupínků. A to i tehdy, když budete cvičit, až se z vás bude kouřit.

-ak-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.