Ženy mohou cítit pohyby plodu i několik let od porodu, tvrdí vědci. Jak je to možné?

Když vnímáte během těhotenství, jak miminko kope, je to naprosto v pořádku. Je ale normální, jestliže cítíte podobné pohyby třeba i po 20 letech od narození vašeho andílka? Musíme říct, že ano. Prokázala to nedávná australská studie.

Vědci z Monash University v Austrálii provedli online průzkum. Zúčastnilo se ho 197 australských žen, které byly kdysi těhotné. Co se zjistilo? 40 % žen uvedlo, že cítilo kopání miminka i po porodu, a to nejčastěji více než jednou týdně. 20 % z nich je prožívalo dokonce dennodenně. Tento pocit u nich přetrvával v průměru 6,8 let od porodu. Pomyslnou rekordmankou je maminka, která si „užívala“ pohyby miminka zhruba 28 let od jeho narození.

DĚTI V BŘIŠE MATKY RÁDY POSLOUCHAJÍ BACHA. MÁ TO ALE JEDEN HÁČEK!

Příjemné, nebo spíše divné a matoucí?

Jaké v těchto chvílích převažovaly u maminek emoce? U každé to bylo trochu jinak. Souviselo to nepochybně s tím, jaké měly těhotenství. Některé ženy uváděly pocity pohybů miminka v bříšku (až po porodu) jako pozitivní zážitek. Zmiňovaly, že v nich vyvolaly určitou nostalgii nebo klid a pohodu.

Nicméně část respondentek z toho byla zmatená a rozrušená. Celých 27 % maminek dokonce tvrdilo, že „pseudokopání“ plodu na ně působilo negativně. Jednalo se především o ženy, které měly nepříjemnou zkušenost se samovolným potratem, interrupcí, traumatickým porodem nebo třeba narozením mrtvého dítěte.

„Byla jsem opravdu rozrušená a necítila jsem se příjemně, protože moje tělo bylo stále ´klamáno´. Nebo tedy spíše obelhávalo mou mysl. Anebo to bylo naopak – mysl mátla tělo? Nevím… Každopádně těhotná jsem nebyla, ale tělo mi to vsugerovávalo tím, jak se chovalo,“ zmínila jedna z anonymních účastnic studie, která musela porodit mrtvé dítě ve 24. týdnu těhotenství. „Myslím si, že hlavní příčina byla v tom, že se mé tělo vrátilo po těhotenství do normálu, ale samozřejmě jsem si zároveň přála, aby mé dítě nezemřelo.“

13 ŽEN POPISUJE, CO JE V TĚHOTENSTVÍ NEJVÍC PŘEKVAPILO

Dokáže to věda nějak objasnit?

Jaké je biologické vysvětlení vnímání kopání miminek i několik let, nebo dokonce desítek let od porodu? Vědci zatím žádné nenašli. Nicméně výsledky průzkumu ukázaly, že se nejedná o žádný výjimečný jev, ale poměrně rozšířenou záležitost. Odborníci také poznamenali, že tyto pocity mohou být rizikovým faktorem úzkosti a deprese u žen, které jsou přecitlivělé a snadno zranitelné.

„Předpokládáme, že příčinou pocitů kopání miminka v bříšku může být skutečnost, jak naše mozky vnímají naše tělo,“ tvrdí Philip Corlett z Yale School of Medicine. „Po těhotenství by totiž mozek ženy mohl stále očekávat, že se tyto vjemy objeví. A to právě může v těle způsobit nějakou změnu připomínající pohyby plodu.“

-šp-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.