Diabetolog varoval Čechy. Obezita předchází cukrovce, řekl a nakrmil Jana Krause koblížky
Profesor Haluzík pracuje s lidmi s obezitou a diabetem. Před těmito onemocněními ostatně přišel do oblíbené talkshow varovat celé Česko. Proč ovšem přinesl svému hostiteli krabici plnou koblížků?
Diabetolog a přednosta Centra diabetologie IKEM prof. Martin Haluzík přinesl Janu Krausovi krabici neodolatelných koblížků a požádal ho, aby tři snědl. Poté mu změřil glykemii neboli hladinu cukru v krvi. „Říká se tomu glukózový orální toleranční test a dělá se proto, aby se zjistilo, jestli má člověk cukrovku,“ vysvětlil moderátorovi Show Jana Krause předtím, než mu odebral krev z prstu. „Tak 11,2,“ přečetl na displeji glukometru lékař a významně dodal, že je dobře, že si ho moderátor do pořadu pozval. „V IKEM se na vás rádi podíváme,“ přisadil si.
Diabetolog Martin Haluzík přinesl Janu Krausovi koblížky, aby mu mohl udělat test z krve. Zdroj: FTV Prima
Diabetolog Martin Haluzík jako host Jana Krause Zdroj: FTV Prima
Tři koblížky měl sníst Jan Kraus předtím, než mu Martin Haluzík udělal glukózový test. Zdroj: FTV Prima
Hodnota hladiny glukózy v krvi se měří v mmol na litr. Diabetolog moderátorovi naměřil 11,2. Zdroj: FTV Prima
Martin Haluzík dobře věděl, jak všechny hosty Show Jana Krause zaujmout. Zdroj: FTV Prima
Koblížků bylo hodně, stejně jako vtipných momentů. Zdroj: FTV Prima
Diabetolog Martin Haluzík přinesl Janu Krausovi koblížky, aby mu mohl udělat test z krve. Zdroj: FTV Prima
Tři koblížky měl sníst Jan Kraus předtím, než mu Martin Haluzík udělal glukózový test. Zdroj: FTV Prima
Předmětem jeho zájmu je ale nejen cukrovka, nýbrž i obezita. „Obezita cukrovku často předchází, protože čím víc člověk přibírá, tím větší pravděpodobnost má, že dostane cukrovku,“ varoval odborník s tím, že jak naše společnost bohatne, tak také tloustne – a navíc se málo pohybujeme. Alarmující je ovšem to, že se výskyt obezity hodně zvýšil u dětí.
Přečtěte si také: Orgasmický porod opravdu existuje. Místo epiduralu při něm působí hormon lásky
Češi jsou podle profesora Haluzíka v rámci Evropy – co se týká diabetu – součástí horšího průměru. A v obezitě jsme na tom ještě hůř. Důvod vás nejspíš nepřekvapí. „Je to zhoršujícím se životním stylem, covid v tom sehrál další roli. Málo se pohybujeme a hodně jíme. Pokud si chceme dát něco k jídlu, už si to ani nemusíme jít koupit a prostě si to objednáme,“ řekl diabetolog.
„Pokud už máme trošku nadváhu, je důležité chodit na prohlídky a nechat si měřit různé parametry – krevní tlak a podobně. Protože když to zjistíme včas, dá se s tím mnohem snáz něco dělat,“ doporučil Martin Haluzík a dodal, že životospráva je opravdu důležitá, protože i lidé, kteří sice mají nadváhu, ale často se hýbou a dbají na životní styl, mají nižší riziko cukrovky než mnozí štíhlí lidé bez dostatku pohybu.
Mohlo by vás zajímat: Co radí věda na hubnutí? Konkrétní tipy, jaký pohyb zvolit, kolik pít vody a co jíst
Potíže je samozřejmě vhodné řešit s lékařem, konkrétně s diabetologem či obezitologem. „Kromě toho, že dáváme léky, můžeme u těch, kteří mají obezitu hodně výraznou, použít operace na zhubnutí, kdy se zmenší žaludek,“ popsal na závěr.