zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Obilné vločky jsou zdravé. Nebo vlastně ne?

Obilné vločky jsou zdravé. Nebo vlastně ne?
Autor: iStock Obilné vločky jsou zdravé. Nebo vlastně ne?
Obilné vločky se v posledních desetiletích staly přímo hitem nejen sportovní výživy, ale také výživy jedinců, kteří se starají o svou životosprávu. Staly se ale také hitem u producentů potravin, respektive snídaňových cereálií, kteří je s oblibou přidávají do zapečeného sladkého müsli a následně se chlubí tím, jak je jejich produkt zdravý a vyvážený.

reklama

Vločky se řadí mezi komplexní sacharidy a pocházejí z různých druhů obilovin. Podle toho můžeme na pultech obchodů najít vločky ovesné, které jsou nejrozšířenější, ale také vločky žitné, pšeničné, amarantové, quinoové, špaldové a podobně.

Co se týče výroby, ovesné vločky vznikají loupáním ovsa z napařovaných obilek. Po vyčištění hrubého zrna se zrnka na několik hodin vystavují vlhkému prostředí a poté se suší. Díky teplu se deaktivují enzymy tukové povahy, které by mohly při delším skladování žluknout. Jádra ovsa se po spaření lisují mezi rotujícími válci, a tak dostávají svůj typický vzhled.

Dobře stravitelné a zdravé

Ovesné vločky, jakožto nejpopulárnější zástupce vloček, se pyšní vysokým podílem proteinů, nenasycených mastných kyselin, esenciálních aminokyselin, vitaminů B1, B2, B6, E, A, D, železa, zinku, draslíku, hořčíku, vápníku, fosforu i fosfolipidu lecitinu. Jsou složeny z 66 % ze sacharidů, 14 % tvoří bílkoviny a asi 7 % tuky.

V populaci se rozšířily zvěsti o tom, že mají schopnost regulovat hladinu cholesterolu i cukru v krvi, ale také krevní tlak.

Ve sportovní výživě se hodí dobrá stravitelnost vloček, kvalitní komplexní sacharidy v nich obsažené, ale také značný podíl vlákniny.

Snídaně šampionů

Ovesné vločky se nejčastěji konzumují v podobě ovesné kaše, při jejíž přípravě změknou a jsou pak stravitelné ještě lépe. Glykemický index vloček není nijak závratný, a to především v případě, že je nejíme samotné, ale v doporučené kombinaci s proteiny a tuky.

Ovesná kaše, doplněná odměrkou syrovátkového proteinu, řeckým jogurtem, tvarohem, skyrem či vejci a dál v kombinaci s ovocem a ořechy se právem může nazývat snídaní šampionů. Takové kompletní jídlo zajistí jak komplexní sacharidy, tak bílkoviny, tuky, vlákninu, vitaminy i minerální látky a navíc vždy můžete volit takovou úpravu a kombinaci, která chutná právě vám.

V případě, že jste sladkých kaší přejedení, můžete vločky přidávat do běžných receptů, jako jsou karbanátky, pomazánky, buchty a bábovky, palačinky či lívance a podobně. Jemně mleté se hodí na zahušťování omáček i polévek.

Pozor na müsli, cereálie a granoly

Obyčejné ovesné a jiné vločky se s hrdostí mohou řadit mezi funkční potraviny, které mají nespočet benefitů pro naše zdraví. Snídaňové cereálie a müsli (dnes moderně nazývané granola), jsou na tom v porovnání s vločkami o dost hůř, zvlášť v případě, že je do nich přidáváno množství jednoduchého cukru, medu, fruktózy a tuku. Podíl ovesných vloček v takových produktech mnohdy tvoří méně než polovinu, takže z hlediska výživy zase tak vhodné nejsou.

I když dávno víme, že jedení sacharidů večer nijak zvlášť nevadí, pokud máme vyrovnanou energetickou bilanci, jsou ovesné kaše využívané spíš jako pokrm k snídani nebo dopolední svačině. Hned vedle rýže patří mezi hlavní zdroje sacharidů ve sportovní výživě jak vytrvalců, tak silových sportovců.

Zdroj: Fithall.cz

fithall banner new1
Autor: fithall.cz fithall banner new1

reklama

Související témata: výživa , sport , vločky , cereálie

reklama

Přečtěte si také

reklama