Obilné vločky jsou zdravé. Nebo vlastně ne?

Obilné vločky se v posledních desetiletích staly přímo hitem nejen sportovní výživy, ale také výživy jedinců, kteří se starají o svou životosprávu. Staly se ale také hitem u producentů potravin, respektive snídaňových cereálií, kteří je s oblibou přidávají do zapečeného sladkého müsli a následně se chlubí tím, jak je jejich produkt zdravý a vyvážený.

Vločky se řadí mezi komplexní sacharidy a pocházejí z různých druhů obilovin. Podle toho můžeme na pultech obchodů najít vločky ovesné, které jsou nejrozšířenější, ale také vločky žitné, pšeničné, amarantové, quinoové, špaldové a podobně.

Co se týče výroby, ovesné vločky vznikají loupáním ovsa z napařovaných obilek. Po vyčištění hrubého zrna se zrnka na několik hodin vystavují vlhkému prostředí a poté se suší. Díky teplu se deaktivují enzymy tukové povahy, které by mohly při delším skladování žluknout. Jádra ovsa se po spaření lisují mezi rotujícími válci, a tak dostávají svůj typický vzhled.

Dobře stravitelné a zdravé

Ovesné vločky, jakožto nejpopulárnější zástupce vloček, se pyšní vysokým podílem proteinů, nenasycených mastných kyselin, esenciálních aminokyselin, vitaminů B1, B2, B6, E, A, D, železa, zinku, draslíku, hořčíku, vápníku, fosforu i fosfolipidu lecitinu. Jsou složeny z 66 % ze sacharidů, 14 % tvoří bílkoviny a asi 7 % tuky.

V populaci se rozšířily zvěsti o tom, že mají schopnost regulovat hladinu cholesterolu i cukru v krvi, ale také krevní tlak.

Ve sportovní výživě se hodí dobrá stravitelnost vloček, kvalitní komplexní sacharidy v nich obsažené, ale také značný podíl vlákniny.

Snídaně šampionů

Ovesné vločky se nejčastěji konzumují v podobě ovesné kaše, při jejíž přípravě změknou a jsou pak stravitelné ještě lépe. Glykemický index vloček není nijak závratný, a to především v případě, že je nejíme samotné, ale v doporučené kombinaci s proteiny a tuky.

Ovesná kaše, doplněná odměrkou syrovátkového proteinu, řeckým jogurtem, tvarohem, skyrem či vejci a dál v kombinaci s ovocem a ořechy se právem může nazývat snídaní šampionů. Takové kompletní jídlo zajistí jak komplexní sacharidy, tak bílkoviny, tuky, vlákninu, vitaminy i minerální látky a navíc vždy můžete volit takovou úpravu a kombinaci, která chutná právě vám.

V případě, že jste sladkých kaší přejedení, můžete vločky přidávat do běžných receptů, jako jsou karbanátky, pomazánky, buchty a bábovky, palačinky či lívance a podobně. Jemně mleté se hodí na zahušťování omáček i polévek.

Pozor na müsli, cereálie a granoly

Obyčejné ovesné a jiné vločky se s hrdostí mohou řadit mezi funkční potraviny, které mají nespočet benefitů pro naše zdraví. Snídaňové cereálie a müsli (dnes moderně nazývané granola), jsou na tom v porovnání s vločkami o dost hůř, zvlášť v případě, že je do nich přidáváno množství jednoduchého cukru, medu, fruktózy a tuku. Podíl ovesných vloček v takových produktech mnohdy tvoří méně než polovinu, takže z hlediska výživy zase tak vhodné nejsou.

I když dávno víme, že jedení sacharidů večer nijak zvlášť nevadí, pokud máme vyrovnanou energetickou bilanci, jsou ovesné kaše využívané spíš jako pokrm k snídani nebo dopolední svačině. Hned vedle rýže patří mezi hlavní zdroje sacharidů ve sportovní výživě jak vytrvalců, tak silových sportovců.

Zdroj: Fithall.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.