zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Potřebujete zhubnout? Využijte bylinky, které zrychlují metabolismus

Potřebujete zhubnout? Využijte bylinky, které zrychlují metabolismus
Autor: iStock Potřebujete zhubnout? Využijte bylinky, které zrychlují metabolismus
Anna Kopečková , Vydáno: 01.06.2021
Cesta ke shození přebytečných kilogramů nebývá jednoduchá a neobejde se bez pravidelného cvičení a odlehčeného jídelníčku. Velkým pomocníkem při hubnutí mohou být bylinky, které nastartují metabolismus a umožní tělu přijaté kalorie lépe přeměnit na energii a nikoliv na tuk. Víte, které to jsou?

reklama

Hladovkou to ještě zhoršíte

Spousta lidí, kteří se rozhodnou zhubnout, si myslí, že stačí ubrat s jídlem, vydržet pár hladových dní a výsledek se dostaví. Je sice pravda, že když tělo nemá žádný zdroj energie, začne si ji brát z uložených zásob, ale zároveň také omezí vyživování méně důležitých částí. Pokud někdo delší čas hladoví, začnou se mu třepit nehty, vypadávat vlasy, ochabují mu svaly a celkově se cítí unaveně. Jeho tělo přejde do nouzového režimu a metabolismus se zpomalí. To však vede k tomu, že jakmile začne opět jíst jako předtím, tělo přijaté kalorie neumí tak dobře zpracovávat a tukové polštáře se rychle vrátí.

Pro efektivní a dlouhodobý úbytek váhy proto není dobré držet hladovky, ale spíše začít jíst zdravěji, pravidelně a více se hýbat. Pokud bude mít tělo stálý přísun kvalitních potravin a dostatek aktivního vyžití, je na nejlepší cestě ke zpevnění a zeštíhlení.

Bylinky, které posílí metabolismus a trávení

Pro redukci hmotnosti v organismu je třeba posílit a zlepšit metabolismus a celou trávicí soustavu. Správnou funkci trávení a metabolismu je přitom možné podpořit bylinkami. „Mezi prostředky k posilení činnosti trávicích orgánů můžeme počítat rozmarýn. Ten zároveň organismu pomáhá překonávat psychickou únavu," vysvětluje nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná. Na řešení trávicích problémů, otoků a potíží spojených s obezitou bylinkářka doporučuje tužebník jilmový. „Celkovou stimulaci a detoxikaci trávicího ústrojí nám může pomoci zabezpečit gemmoterapeutikum z pupenů jalovce. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a udržuje čisté cévy,“ doplňuje Jarmila Podhorná.  

Jedna z těchto bylinek má doslova zázračné účinky na lidské zdraví a dlouhověkost

Klíč k dlouhověkosti? Obyčejná bylinka, kterou všichni známe

Plevel jako pomocník při hubnutí

Pomocníky při hubnutí můžete najít i na běžné české zahradě. Pampelišku sice spousta lidí považuje za plevel, ale její květ, listy i kořen se používají pro očistu organismu a zlepšení funkce jater a ledvin. Podobně přehlížená bývá kopřiva, která je odedávna využívaným prostředkem k očistě. Pomáhá udržovat nízkou hladinu cukru v krvi a má příznivý vliv na funkci jater a trávicích orgánů celkově. Navíc stimuluje žlázy s vnitřní sekrecí a má omlazující účinky na lidský organismus. Podobné blahodárné účinky se připisují i petrželce, která se běžně používá při vaření.

Bylinky, které pomohou s odvodněním a očistou

Kromě ukládání tuků může být překážkou v hubnutí rovněž zadržování vody v těle. I s tímto neduhem mohou pomoci bylinky. „Pro odvodnění a očistu od usazenin můžeme využít pýr a lopuch, které podporují funkci močového ústrojí a pomáhají s očistou. Odedávna využívaným prostředkem k posile a dobré funkci ledvin patří vřes, trubkovec a celík zlatobýl, což jsou byliny, které zároveň pomáhají odstraňovat otoky a jsou prospěšné též při revmatismu a dně,“ radí bylinkářka Podhorná.

Aby tělo přestalo vodu zadržovat, nesmíte s ní šetřit

Chcete zhubnout? Zbavte se přebytečné vody v těle

Když je tělo unavené, nehubne

Málokdo si uvědomuje, že při hubnutí je potřeba tělu dopřát nejen zdravou stravu a pohyb, ale také dostatek spánku. Pro správné hospodaření s energií musí mít organismus čas pro regeneraci. Pravidelný spánkový rytmus je zásadní i pro udržení dobré nálady a odhodlání, které jsou při snaze o zhubnutí vlastně to nejdůležitější. „Pro pomoc organismu při redukci hmotnosti můžeme využít též další bylinky jako třeba zpracované čnělky z kukuřice, dále třezalku, která zároveň ovlivňuje psychiku, nebo směs nazvanou Brodecký redukční ortislim složenou z ananasu, vinných hroznů a mořských řas, která stimuluje látkovou výměnu a střevní aktivitu,“ dodává bylinkářka. A v neposlední řadě je vhodné také maté neboli cesmína paraguajská, což je bylinka velmi populární zejména v jihoamerických zemích. Je totiž výborným prostředkem při nadměrném fyzickém i psychickém zatížení a při přepracování. Navíc dokáže tlumit pocit hladu, odstraňuje podkožní tuk a zabraňuje ukládání tuků v organismu.

Voňavé bylinky mohou pomoci i při shazovaní nadbytečných kil

Příroda ve službách krásy a zdraví: Bylinkové hubnutí

Nejlepší bylinky pro ženy: Obejdete se bez hormonů!

Nejlepší bylinky pro ženy: Obejdete se bez hormonů!

 

Chcete zhubnout bez hladovění a mít víc energie? Zkuste jíst podle principů ajurvédy

Chcete zhubnout bez hladovění a mít víc energie? Zkuste jíst podle principů ajurvédy

8 chyb, kterými si zbytečně zpomalujete metabolismus

Nehubnete? Možná děláte tyto chyby a zbytečně si zpomalujete metabolismus

reklama

Související témata: hubnutí , bylinky , metabolismus

reklama

Přečtěte si také

reklama