Diety a hubnutí

31. března 2017 10:00

Anna Kopečková

Tloustnete o víkendu? 5 tipů, jak tomu můžete zabránit

Konečně pátek – nejkrásnější část týdne. Celý víkend před vámi, což znamená, že stíháte jít s partnerem nebo kamarádkami na večeři, kouknete se na svůj oblíbený seriál nebo si konečně odpočinete. Uděláte si zkrátka svou pohodičku. Jenže to s sebou často přináší více jídla a méně pohybu.

Většina lidí se točí v neustálém kruhu. Přes týden chodí cvičit a drží se s jídlem na uzdě a pak přijde víkend, odpočinek a všechny ty těžce shozené gramy nebo kilogramy se velmi rychle vracejí zpět do vašeho bříška, stehen, zadečku... Potvrdila to i nedávná studie na Cornell University, která prokázala, že většina z nás prochází jistým týdenním hmotnostním cyklem. Během všedních dnů sice hubneme, ale o víkendu zase všechno nabereme.

Zmiňovaného výzkumu se zúčastnili respondenti ve věku 19–50 let, kteří byli nějaký čas sledováni. A zjistilo se, že tito lidé během víkendu snědli nebo vypili každý den o 115 kcal více (hlavně v tucích a v alkoholu) než ve všedních dnech od pondělí do čtvrtka. Tahle informace je sice znepokojující, ale je možné to změnit. Stačí se jen trochu zamyslet a začít plánovat. Jak? Máme pro vás stručného průvodce:

Problém č. 1: Dobíjíte baterky na kanapi

Nejnovější studie naznačuje, že je pro vás horší válet se jako pecivál celý den na gauči než ho prosedět, což nejspíše děláte během pracovního týdne. Vědci z univerzity v Jižní Karolíně zjistili, že zredukování času, který o víkendu proválíte, do 20 minut na každý den (sobotu a neděli), pomáhá lidem s nadváhou ročně snížit tělesný tuk o 1,6 %.

Jak to napravit?

Nedovolte, aby se vám víkend proměnil v jeden velký piknik, kdy ležíte u televize a konzumujete, co vám přijde pod ruku. Ano, lehce se to řekne, ale o to hůře provede. Teď ovšem přijde pointa. Vyberte si tři pamlsky. Nezapomeňte si však tyto odměny rozvrhnout do celého víkendu. Pak se můžete kouknout na svůj oblíbený seriál a dát si k tomu třeba dezert, sklenku vína nebo pár kostiček čokolády.

Dalším tipem je přerušení vašeho „válecího“ maratonu. Například můžete po každém díle vašeho oblíbeného seriálu vstát a protáhnout se, vzít psa na procházku, jít s dětmi na hřiště nebo jim alespoň připravit svačinu. V tomto případě pozor na nadměrné ochutnávání.

Problém č. 2: Chodíte pozdě spát

Víkendy vás úplně svádějí být dlouho vzhůru a vychutnávat si co nejdéle dny, kdy máte volno. Jenže to bohužel vede k tomu, že později vstáváte, čímž se rozhodí váš biologický rytmus. Ten hraje důležitou roli v regulaci hormonů, konkrétně leptinu a ghrelinu. Studie prokázaly, že jejich nerovnováha může způsobit větší chuť k jídlu a touhu spíše po tučnějších pokrmech.

Navíc vaše nadměrná potřeba spánku během víkendu je pro vás jasným znamením, že nespíte dostatečně dlouho a kvalitně. Spánkový deficit pak může vést ke zvýšené tvorbě kortizolu (hormon vznikající v nadledvinkách), který může přispívat k ukládání tolik nežádoucího a zdraví škodlivého viscerálního tuku.

Jak to napravit?

Pokuste se nechodit spát a nevstávat o více než dvě hodiny později, než máte ve zvyku během všedních dnů. Zároveň si k snídani nedávejte bílé bagety ani koláčky, i když na ně máte chuť. S největší pravděpodobností si bude vaše tělo žádat sacharidy coby zdroj energie. Místo toho se pokuste dostat hladinu cukru v krvi pod kontrolu tím, že si dáte vyváženou snídani. Nabízí se třeba vaječná omeleta se zeleninou nebo miska s ovesnými vločkami a nějakým ovocem. Pokud se ale během víkendu cítíte neustále vyčerpaně a ani změna stravy nepomáhá, poraďte se raději s lékařem. Příčin může být spousta.

Problém č. 3: Víkendy trávíte v módu „Supermáma“

My ženy toho zvládneme tolik, že nám to až někdy škodí. Vezeme o víkendu děti na zápas, připravujeme jim svačiny, fandíme jim, pereme zablácené oblečení, do toho vaříme oběd, pereme, žehlíme, luxujeme… Jsou to sice záslužné činnosti, ale tím, že se o děti pečlivě staráte, často zanedbáváte samy sebe.

Jak to napravit?

Nacpěte si kapsy nebo kabelku nějakými výživnými potravinami, které máte vždycky při ruce, když vás přepadne hlad. Zkuste třeba jablko, mandarinku, rajče, oříšky, proteinovou tyčinku, sendvič ze žitného chleba… Takhle budete mít aspoň trochu pod kontrolou občerstvení typu fastfood, které bývá na hřištích nebo narozeninových oslavách. Jakmile budete mít hlad, sáhnete do kabelky a nemusíte se zaplácnout nějakou „mastnotou“, která nemá téměř žádné výživové hodnoty. A když se vám do kabelky nic moc nevejde, udělejte dětem větší svačinku, ze které jim pak trošku ukousnete. Děláte přece dětem zdravé svačiny, že?

Problém č. 4: Od pátku až do neděle jste na jednom velkém večírku

Pozor na takzvané „margarita brýle“ – alkohol narušuje vaši schopnost činit moudrá rozhodnutí při výběru jídla. Začnete páteční večer v baru a skončíte nad obrovským hamburgerem s hranolky někde ve fastfoodu. Některé studie dokonce prokázaly, že pití alkoholu před jídlem může zvýšit pozdější příjem potravy. Dalším poznatkem je skutečnost, že „sociální jet lag“ zvyšuje riziko nadváhy. Co si pod tímto pojmem můžeme představit? Je to termín pro změnu spánkového rozvrhu během pracovních dnů a víkendu. Potřeba setkat se s přáteli až ve večerních hodinách a lehce s nimi popít vás nutí jít si později lehnout.

Jak to napravit?

Tato situace se zdá být téměř neřešitelnou. Přátele vídat chcete a pár drinků si taky s radostí dáte, to k tomu přece patří, nebo snad ne?

Rozhodně z vás nechceme dělat abstinujícího asociála, ale pamatujte, že je důležité si během konzumace alkoholu dávat i potraviny s vysokým obsahem bílkovin, což vám pomůže především stabilizovat hladinu cukru v krvi. Přikusování nějakých zdravějších dobrot k vínu nebo koktejlu nemusí být vůbec nudné a ani to nemusí znamenat 3 kila navíc. Zkuste si najít nějaký příjemný tapas bar, kde si můžete objednat něco chutného, ale přesto zdravého. Pokud jdete na domácí párty, není nic jednoduššího, než připravit nějaké sýrovo-zeleninové jednohubky nebo pokrájet zeleninu a k tomu udělat dipy z tvarohu. A nezapomeňte přestat jíst alespoň dvě hodiny před tím, než půjdete na kutě. I když je pravda, že někdy to člověk moc neodhadne.

Problém č. 5: Víkendy považujete za odpočinkové

Osobní trenéři se shodují, že na svých klientech pozorují, že jsou zvyklí dávat si o víkendu od cvičení „voraz“. Občas se vám ale může stát, že během týdne žádný pohyb nestíháte. Pak přijde víkend a vy to máte v hlavě nastavené tak, že si automaticky chcete od všeho odpočinout. Tím bohužel veškerý vydřený efekt ze cvičení zmizí. Což je velká škoda, když se během pracovního týdne tolik snažíte.

Jak to napravit?

Je třeba si uvědomit, že je lepší jakýkoliv pohyb než vůbec žádný. Stačí zdánlivá maličkost – změnit své návyky. Zkuste si v pátek večer připravit na pohovku věci na cvičení, aby vás to trochu namotivovalo. Můžete začít jen příjemným protažením na podložce. Podobně, jako to děláte v posteli. Postupně se tělo probere, což vám může dodat energii do dalších cviků a může se to stát vaším novým zvykem.

-šp-/Foto: iStock

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 11. 2024

Nezbytný úklid nebo opravy v domácnosti by vás mohly inspirovat k tomu, abyste se pustili do rekonstrukce. Zbavte se starého nábytku nebo jiných vyřazených věcí, abyste uvolnili místo novým předmětům, díky nimž bude váš domov vypadat atraktivněji. Přátelé a vaše vyvolená osoba by vám mohli dobrovolně pomoci. Udělejte si z toho večírek. Všichni se budou dobře bavit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.