Celebrity

30. října 2022 06:05

Vanesa Havlíková

Josef Vrtal o cestování s dětmi: V cizině se většinou nenajedí, chtějí pořád totéž

Show Jana Krause - Josef Vrtal

Josef Vrtal je český cestovatel a otec dobrodruh, který je hlavním protagonistou televizního pořadu Fotr na tripu, ve kterém vyráží se svými malými dcerami na cesty, kam se bojí i otrlí cestovatelé. V legendární červené pohovce u Jana Krause se rozpovídal o dobrodružstvích, které již podniknul, o svém pořadu a strategii, kterou na svých cestách praktikuje.

Pepu Vrtala můžete znát z pořadu Fotr na tripu, ve kterém s dcerami Josefínkou a Leontýnkou vyráží vytuněným autem směr Ukrajina, Gruzie, Ázerbájdžán, Kazachstán, Uzbekistán a Kyrgyzstán. Přičemž na začátku ani neví, jak se ze své 100 dní trvající cesty vrátí zpět domů.

Nejlepší plán je nemít plán

Velké množství cestovatelů si před tím, než vyrazí na samotnou cestu do zahraničí připravuje detailní cestovní itinerář, ve kterém si naplánují místa, která během vycestování chtějí navštívit. To ale pro Josefa Vrtala rozhodně neplatí.

„My to neplánujeme, protože nejlepší plán je nemít plán. Když má člověk plán, je pak většinou zklamaný nebo deprimovaný, co že si to vysnil,“ nastiňuje strategii svých dobrodružných cest, které trvají vždy sto dní a jejichž průběh pečlivě dokumentuje.

Na cestách ho společně s dcerami doprovází i Pepova manželka. „Jezdí s námi ještě paní Colombová. To je moje paní, která to točí. A paní Colombová proto, že ji ještě nikdy nikdo neviděl,“ dodává na vysvětlenou.

Tam, kde je tatínek, je bezpečno

Josefa mimo jiné můžete znát i z pořadu Autosalon, ve kterém se recenzují nová auta, diváci dostávají rady k ojetým vozům a dozvídají se mnoho dalších novinek ze světa motorismu.

„Televize nechtěla, aby se v našem standardním pořadu Autosalon objevovaly cestopisné prvky. A já jsem si říkal, že to není možné, to musíme zlomit. A tak jsem se rozhodl, že vezmu svoje děti – tříletou a šestiletou dceru na dobrodružství. Vyjeli jsme směr Ukrajina, Gruzie, Ázerbájdžán, Kazachstán, Uzbekistán, Kyrgyzstán,“ popisuje Pepa Vrtal, jak to celé vzniklo.

„Natočili jsme to, sestříhali jsme to a lidem se to líbilo.“ Návštěvu jmenovaných zemí s dětmi jako problém vůbec nevidí. „Když jsou děti malé, s obdivem vzhlížejí k tatínkovi a bezpečno a dobře bylo vždycky tam, kde byl tatínek. To je důležité! Jim je úplně jedno, jestli jsou v Uzbekistánu či ve Španělsku,“ vysvětluje a dodává, že jim ale musel vařit, neboť děti se v cizích zemí nenajedí.

Obstarat jídlo na cestách pro malé děti není jednoduché

„Problém všech těch cizokrajných zemí je, že se najíte vy, najím se já, nají se posádka, ale nenají se nikdy děti. Protože co mají rády české děti: palačinky, špagety, kečup… a to tam nikde bohužel není. Jídlo je tam pálivé, jedí se tam koně… a to ony by nikdy nesnědly, protože máme doma takové pravidlo, že se nesmí jíst zvířátka, která hrají v animovaných filmech. A to je hodně zvířátek,“ popisuje strasti, které je na cestách potkávají.

Nyní má rodina za sebou celkem čtyři cestovatelské série a chystají se na pátou. „Jsme vlastně 200 dní z roku na cestách. A myslím, že jsem jeden z mála, komu teď přišly přeplatky za plyn a elektřinu,“ vypráví během divácky oblíbeného pořadu Show Jana Krause.

Pro děti využívají institut domácího vzdělávání. „Dnes už jsme ale ve fázi, kdy jsme opustili všechny osnovy a plány, protože děti se na cestě učí samy,“ vysvětlil, jak to mají děti na cestách se školní výukou.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.