Celebrity

21. září 2022 05:30

Zuzana Schneidewind

Doubravka Daniela Kolářová slaví narozeniny. Noblesní herečka má jediné přání

Věk je v případě Daniely Kolářové takřka nezajímavým číslem – vzhledem k tomu, kolik „zářezů“ má na svém hereckém kontě. Dosud ztvárnila na 100 filmových, téměř 50 seriálových či televizních a nejméně 50 divadelních rolí. Zatím! Jak se totiž ukazuje, pro práci snad ani nebude mít čas oslavit své narozeniny. Její rodina tak možná ještě získá více prostoru na shánění dárků. Oblíbená herečka totiž mívá velká přání.

Národ začal Danielu Kolářovou (76) milovat s dnes již legendárními postavami, jakými byly Kateřina v seriálu Taková normální rodinka nebo psycholožka Doubravka z Léta s kovbojem, která se zamiluje do vesnického playboye v podání Jaromíra Hanzlíka (74). V 70. letech patřila k neslavnějším a nejobsazovanějším československým umělcům, přestože dostala od komunistů na tři roky pracovní útlum. A její popularita rozhodně neklesá ani dnes.

Kolářové vyloženě sluší i novější herecká poloha. Ať už jde o starostlivou manželku Zdeňka Svěráka (86), kterou ztvárnila ve Vratných lahvích, všetečnou seniorku na stopě zločinu v seriálu Sestřičky, nebo nejnověji o drsnou babičku v blížící se filmové komedii Za vším hledej ženu. „Víš, kolik chlap stojí nervů a peněz? Kup si psa. To je jedinej případ, kdy za peníze získáš lásku,“ radí už v traileru své filmové dceři Zlatě Adamovské (63).

„Mám ráda humor, ale dobrej, spíš černej. Takže mně se moc líbilo, že babička, kterou ve filmu Za vším hledej ženu ztvárňuju, je takhle nastavená. Svým ostřejším humorem navíc dokáže napjaté situace skvěle narovnat,“ uvádí Daniela Kolářová a za pravdu jí dává i režisér očekávaného snímku Miloslav Šmídmajer.

„Jsou herci, kteří dokážou sprostá či ostrá slova říkat s takovou elegancí, že vůbec vulgárně nevyznívají,“ říká Šmídmajer. „A tak jsem obsadil Zlatu Adamovskou a Danielu Kolářovou, které právě toto umění skvěle ovládají. A třeba Daniela Kolářová pronáší některé ostřejší věty s takovou grácií, že jsem nakonec litoval, že jsem tam některé ostré dialogy nezachoval. Ale pořád jich ve filmu zůstalo nadprůměrně,“ vychvaluje nezaměnitelný herecký um oslavenkyně.

Stále v práci – když nehraje, pečuje o zahradu

Filmem Za vším hledej ženu, který bude mít premiéru v říjnu, však Daniele Kolářové práce nekončí. S nadcházející divadelní sezonou je opět v jednom kole. „Hraji ve Studiu Dva ve hře Šíleně smutná princezna a Odpočívej ve svém pokoji. V divadle Viola zase ve hře Nejen malý princ a Commedia finita a v divadle MANA v tragikomedii o stáří a nemoci s názvem Návod na přežití,“ vyjmenovává s úsměvem svůj opravdu pestrý pracovní program.

Jestli si myslíte, že alespoň léto věnovala odpočinku někde na plážovém lehátku, tato obdivuhodně energická dáma, jež plánuje být v příštím životě zahradní architektkou, vás vyvede z omylu. Prázdniny prý zasvětila převážně péči o zahradu. „Venku v přírodě jsem šťastná při práci s hlínou a rostlinami. Je to můj kostel, kde se modlím a učím se respektovat její řád. Ale stejně jako pokaždé jsem nejen na zahradě nestihla všechno, co jsem si napsala na svůj dlouhý seznam,“ doplnila s nadsázkou herečka, která ve středu 21. září oslaví krásných 76 let.

Pompézní oslavy neprožívá, stejně jako si nepotrpí na drahé věcné dary. „Narozeniny oslavíme s rodinou, až se to bude všem hodit,” říká Daniela Kolářová a neskrývá své vroucné přání; „Přeji si, aby ta zoufalá a smutná doba, kterou prožíváme, skončila. Jsem dost znepokojena stavem naší společnosti.“

Medailonek Daniely Kolářové (76)

Kariéra: Po maturitě vystudovala Divadelní fakultu Akademie múzických umění v Praze a vedle četných divadelních rolí – přes 40 let byla členkou Divadla na Vinohradech – ji proslavily také televizní pohádky, seriály či dnes již legendární filmy jako Taková normální rodinka, Soukromá vichřice, Slasti otce vlasti, Noc na Karlštejně, Léto s kovbojem, Na samotě u lesa, Kulový blesk, Vratné lahve a další.

Ocenění: V roce 2005 převzala ocenění od divadelních kritiků, Cenu Alfréda Radoka. Pracuje také pro Český rozhlas, kde namluvila přes 80 inscenací. V roce 2001 získala 1. místo v anketě Neviditelný herec. Vloni na plzeňském Komedy festu získala cenu Zlatý velbloud za celoživotní přínos českému humoru.

Rodina: Životním mužem Daniely Kolářové byl herec a režisér Divadla Na zábradlí Jiří Ornest (1946–2017), za kterého se provdala ve svých osmadvaceti. Po čtrnácti letech se sice rozvedli, herečka se sblížila s kolegou Martinem Stropnickým, v polovině 90. let se však s Ornestem opět stali manželi. Mají spolu syny Šimona (*1974) a Matěje (*1977).

Po roce 89 si krátce odskočila k politice. V letech 1990–1992 byla poslankyní České národní rady. Věnuje se také charitě, je předsedkyní správní rady nadace Duha.

Sdílejte článek
Štítky oslava narozeniny herečka role přání Daniela Kolářová Za vším hledej ženu

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 9. 2023

Experimenty kombinující kreativitu a technologie mohou vést k možnostem zvýšení vašich příjmů. Jste vnímaví k novým nápadům a ochotní vynaložit úsilí, abyste je využili ve svůj prospěch. Pravděpodobně objevíte nové talenty, o kterých jste nevěděli, že je máte. Tento den je vhodný k tomu, abyste se přihlásili do kurzu, navštívili přednášku nebo vyhledali doučování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.