Životní styl

12. července 2024 06:00

Ema Bártová

Oteklou a bolavou nohu po dlouhé cestě nepodceňujte. Mohla by to být trombóza

O trombóze a embolii asi slyšela většina lidí. Někteří tuší i to, že tento zdravotní problém nějak souvisí s dlouhým sezením třeba v letadle. Ale jak skutečně vznikají a jaké jsou příznaky, v tom už má jasno málokdo.

Nakonec je jedno, jakým dopravním prostředkem se někam vydáváte, riziko vzniku krevních sraženin v žilním systému stoupá s délkou cesty a dobou, po kterou člověk nemá dost pohybu a možnost protažení se.

Pravda ale je, že například cesta vlakem je sama o sobě bezpečnější, protože není tak omezující a projít se během jízdy není problém. Při jízdě autem si člověk zase může sám naordinovat zastávky podle potřeby. To na dlouhých cestách letadlem možné není, a proto je s nimi nakonec spojené nejvyšší riziko vzniku trombózy.

Čtěte také: Ve vedru se chovejte podle kondice, apeluje lékař, hrozí infarkty, mrtvice či embolie

Za dlouhou se považuje cesta trvající déle než čtyři hodiny. Každé další dvě hodiny stoupá pravděpodobnost vzniku trombózy o 26 procent.

Pravděpodobnost, že člověka postihne trombóza, se zvyšuje s délkou cesty a zároveň při opakovaných letech během krátkého časového období. U třetiny cestujících se onemocnění může projevit už po několika dnech, u dalších dvou třetin během dvou až osmi týdnů po návratu.

Rizikem se zabývala i studie, kterou zveřejnil respektovaný časopis JAMA - výzkumníci pomocí ultrazvuku vyšetřovali žíly cestujících po návratu z leteckých cest. Ukázalo se, že začínající potíže měla dvě až deset procent z nich, nijak se však neprojevily a lidé o nich neměli tušení. U kohokoliv z nich se nicméně mohla následně rozvinout trombóza.

Jak vzniká trombóza

Nejzávažnější komplikací žilní trombózy je smrtelně nebezpečná plicní embolie. Trombózou se nazývá stav, kdy se v žilách vytvoří krevní sraženina neboli trombus, nejčastěji se tak stává na nohách nebo v oblasti pánve.

Je dobré vědět, že celkově je riziko vzniku sraženin relativně malé. Sraženina se navíc může sama rozpustit. Pokud se tak nestane a trombus se uvolní, může však ucpat nějakou z malých cév a pak nastává embolie, přesněji řečeno tromboembolie, typicky v plicích, která může vést k zástavě srdce a smrti.

Naštěstí existují možnosti, jak riziko vzniku sraženin snížit. Případná trombóza má pak navíc docela výrazné příznaky, které člověku napoví, že má problém vyžadující okamžité řešení.

Čtěte také: Eva Pilarová trávila léta na chalupě. Po její smrti koupila roubenku Alice Nellis

Jak se projevuje trombóza

Trombóza se projevuje otokem končetiny od prstu směrem nahoru přes lýtko, příznačné je i napnutí kůže, poměrně silná bolestivost. V dalších stadiích nemoci se může objevit i zarudnutí. Pokud člověk zaznamená takové příznaky, měl by navštívit odborníka, ideálně cévního chirurga, který za pomoci ultrazvukového vyšetření potvrdí nebo vyvrátí trombózu.

"Zpozorněte vždy, když noha začne bolet při došlapu nebo svěšení končetiny. Oblast kolem postižené žíly může být zarudlá, nafialovělá, citlivá na dotek, oteklá nebo teplejší. Alarmující je vždy jednostranný otok končetiny. Projevy nemusí být nutně všechny a také nemusí být zcela žádné, proto jsou trombózy tak nebezpečné," radí angioložka Petra Zimolová z fakultní nemocnice v pražském Motole.

Co všechno zvyšuje riziko

Cestování, respektive dlouhé sezení při něm, zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin. Zároveň jsou k němu někteří lidé náchylnější.

  • Vyšší věk (riziko se zvyšuje po čtyřicítce)
  • Nadváha nebo obezita
  • Nedávná operace nebo zranění (do 3 měsíců)
  • Užívání antikoncepce obsahující estrogen (například antikoncepční pilulky, kroužky, náplasti)
  • Hormonální substituční terapie (užívá se během menopauzy)
  • Křečové žíly
  • Těhotenství a období po porodu (do 3 měsíců po porodu)
  • Předchozí krevní sraženina
  • Dědičná porucha srážlivosti krve
  • Rodinná anamnéza krevních sraženin
  • Aktivní rakovina nebo nedávná léčba rakoviny
  • Srdeční nebo plicní onemocnění nebo cukrovka
  • Omezená pohyblivost (například noha v sádře)

Kombinace cestování na dlouhé vzdálenosti s jedním nebo více z výše zmíněných rizik může zvýšit pravděpodobnost vzniku krevní sraženiny. Pokud patříte do rizikové skupiny nebo máte dokonce rizik víc a chystáte se na delší cesty, není od věci probrat to se svým lékařem.

Embolie může přijít bez varování

Bohužel, část lidí může mít trombózu bez jakéhokoliv příznaku. Přesto se jim v žilách může uvolnit sraženina a doputovat do plic, kde se rozjede embolie. Tohle jsou možné příznaky, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc, pokud se jich objeví více najednou.

  • Obtížné dýchání
  • Rychlejší než normální nebo nepravidelný srdeční tep
  • Bolest na hrudi nebo nepříjemné pocity, které se obvykle zhoršují hlubokým nádechem nebo kašlem
  • Úzkost
  • Kašel nebo vykašlávání krve
  • Točení hlavy nebo mdloby

Plicní embolie se nemusí objevit jen po cestování. Hrozí i při zánětu povrchových žil, pravděpodobnost jejího vzniku je daleko vyšší při zánětu v hlubokém žilním řečišti. "Léčba hluboké žilní trombózy může být invazivní nebo konzervativní. Invazivní léčba je vyhrazena jen pro velmi vážné stavy. V rámci konzervativní léčby jsou protisrážlivé léky v akutní fázi podávány buď injekčně, nebo rovnou ve formě tablet. Chronická fáze léčby bývá zajišťována tabletami a jen ve výjimečných případech injekčně," popisuje angioložka Petra Zimolová.

Podívejte se, jak na dovolenou se psem

Takhle se vám trombóza spíše vyhne

Důležitou prevencí je dostatečný přísun tekutin  - 250 ml vody za hodinu je při cestování optimální, oproti tomu pití alkoholu, kávových nápojů  a užívání utlumujících léků ještě více vede k celkové dehydrataci a spíše napomůže vzniku problému. Dalším preventivním opatřením je krátké dvouminutové cvičení dolních končetin každou půl hodinu sezení a ideálně i krátká procházka každé dvě hodiny.

Při dlouhých cestách často pohybujte nohama a procvičujte lýtkové svaly, abyste zlepšili průtok krve. Pokud jste dlouho seděli, udělejte si pauzu, abyste si protáhli nohy. Natáhněte v sedě nohy rovně a ohněte kotníky tak, že si přitáhněte prsty k sobě. Některé letecké společnosti doporučují během letu občas přitáhnout každé koleno k hrudníku a držet je tam rukama na dolní noze po dobu 15 sekund a opakovat až desetkrát. Tyto typy aktivit pomáhají zlepšit průtok krve v nohách.

Pokud při cestování trpíte otoky a křečemi v nohách, je dobré také zvážit použití akupresurních punčoch.

Zdroj: Medical News Today, Healthline, New England Society for Vascular Surgery

Sdílejte článek
Štítky cestování dovolená lékař plicní embolie trombóza embolie

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.