Celebrity

13. prosince 2022 09:53

Tomáš Durčák

Jak budou mít obchody otevřeno na Štědrý den a o vánočních svátcích?

Máslová vánočka

Zatímco před samotnými Vánoci mají obchody často otevřeno i déle než normálně a zájem o nakupování je obrovský, po Štědrém dnu už veškerý předvánoční shon končí a většina z nás si konečně dopřeje pár dní klidu. Ovšem pokud náhodou budete potřebovat nakoupit i na Boží hod vánoční 25. nebo na Štěpána 26. prosince, bude to vůbec někde možné? A do kolika hodin budou obchody otevřené na Štědrý den?

V České republice otevírací dobu během státních svátků upravuje od roku 2016 platný zákon, který v některé konkrétní dny nařizuje všem větším obchodům mít zavřeno. Zákaz prodeje tak zpravidla znamená, že mají zcela zavřeno všechny supermarkety, hobby markety, ale i obchodní centra.

Zatímco první a druhý svátek vánoční mezi tyto specifické svátky patří a všechny velké obchody budou mít v tyto dva dny zavřeno, na Štědrý den může mít kdokoli otevřeno až do 12 hodin. Otevírací doba 24. prosince je tedy v režii samotných prodejců, a tak jsme se jich zeptali, jak plánují mít letos o Vánocích otevřeno. A dobře jsme udělali, protože téměř každý řetězec to bude mít maličko jinak.

Zákon o prodejní době v maloobchodech, který řídí otevírací doby během státních svátků, možná čekají změny:

Billa a Penny zavřou už na Štědrý den

„Již podruhé v naší historii budou moci naši zaměstnanci strávit Štědrý den se svými blízkými, protože prodejny BILLA budou 24. prosince až na výjimky zavřené,“ informoval generální ředitel BILLA ČR Liam Casey. „Našim zákazníkům dáme možnost pohodlně nakoupit během vánoční otevírací doby, kterou prodloužíme od středy 21. do pátku 23. prosince až do 22 hodin, pokud daná prodejna nemá otevřeno déle,“ dodal.

Ke stejnému rozhodnutí letos přistoupil také řetězec PENNY. „Ačkoliv zákon umožňuje mít 24. prosince dopoledne otevřeno, všechny prodejny PENNY zůstanou v tento sváteční den zavřené, aby si naši zaměstnanci mohli odpočinout a užít tento sváteční den se svými nejbližšími,“ sdělil pro Prima Ženy tiskový mluvčí PENNY Tomáš Kubík.

Jinde na Štědrý den ještě nakoupíte, ale jen dopoledne

Ostatní velcí prodejci potravin budou mít otevřeno ještě i na Štědrý den, ale zpravidla pouze dopoledne a s rozdílnou otevírací dobou „Všechny prodejny Lidl budou na Štědrý den otevřené, avšak s omezenou otevírací dobou od 7:00 do 11:30 hodin. 25. a 26. prosince budou všechny prodejny uzavřené,“ uvedl pro Prima ženy tiskový mluvčí řetězce Lidl Tomáš Myler.

Ještě o 15 minut déle budou mít na Štědrý den otevřeno prodejny Kaufland. „Na Štědrý den budou naše prodejny otevřené do 11.45 hodin. V následujících dnech 25. a 26. 12. budou prodejny zavřené,“ sdělila pro Prima Ženy tisková mluvčí řetězce Kaufland Renáta Maierl.

Stejnou otevírací dobu jako Kaufland se na Štědrý den rozhodl zvolit také Albert. „Během Štědrého dne budou moci zákazníci vstoupit do prodejen do 11:45 s tím, že nákup dokončí do legislativně stanovených 12 hodin. Na oba vánoční svátky, tedy 25. i 26. prosince, budou prodejny Albert zavřené. Po vánočních svátcích si zákazníci znovu nakoupí v úterý 27. prosince, a to podle běžné otevírací doby,“ uvedl Albert ve svém tiskovém prohlášení.

Datum Otevírací doba obchodů dle zákona
24. 12. Max. do 12:00 (většina obchodů zavírá mezi 11:30-45)
25. 12. První svátek vánoční, všechny obchody mají zavřeno.
26. 12. Druhý svátek vánoční, všechny obchody mají zavřeno.

Podobně to bude mít i řetězec Tesco, který však již 26. 12. otevře své čerpací stanice. „Až do 23. prosince mají všechny obchody běžnou otevírací dobu, na Štědrý den pak nakoupíte do 11:30. Na první a druhý svátek vánoční budou mít všechny obchody Tesco zavřeno. Výjimku budou tvořit čerpací stanice, které budou otevřeny v pondělí 26. prosince od 8:30 do 20:00,“ stojí v tiskovém prohlášení řetězce. Stejnou otevírací dobu budou mít také prodejny Globus.

Omezení otevírací doby do 12 hodin platí 24. prosince rovněž pro všechna obchodní centra i hobby markety, jako je Hornbach, OBI či Bauhaus, stejně jako pro prodejce nábytku (IKEA, Sconto, XXXLutz atp.). Plánujete-li stihnout ještě na poslední chvíli nějaké vánoční nákupy, je určitě na místě si na Štědrý den přivstat a vyrazit brzy, čas budete mít totiž nanejvýš přibližně do 11:45.

Najíst se kdykoli jako vždy umožní rozvozové služby

Popularita objednávaných jídel i na Vánoce v posledních letech v Česku každoročně roste. Dle dat služby Dáme jídlo si rok co rok i na Štědrý den objednává jídlo stále více Čechů. Rozvozové služby jako Dáme jídlo, Wolt či Bolt Food proto stále častěji nechávají otevřeno i přes Vánoce, aby tuto poptávku pokryly.

Avšak třeba služba Rohlík.cz bude na Štědrý den rozvážet jen od 6 do 14 hodin a na Boží hod 25. 12. bude mít zavřeno. Hned 26. 12. však bude opět rozvážet až do večerních 23 hodin. Stejně to plánuje také Košík.cz.

Alternativou mohou během vánočních svátků být všechny prodejny s prodejní plochou menší než 200 metrů čtvereční. Na ty se zákon nevztahuje a mohou mít normálně otevřeno. Zpravidla jde o večerky nebo čerpací stanice, nicméně i ty mohou mít na základě rozhodnutí majitele pochopitelně zavřeno.