Diety a hubnutí

17. prosince 2024 06:30

Ema Bártová

Tyhle Vánoce vás břicho bolet nemusí, stačí se držet pár zásad

Odbornice na výživu poradila, jak začít se změnou životního stylu

Vánoce jsou pro mnohé z nás nejen časem klidu, radosti z dárků a rodinné pohody. Bývají také časem bolavého břicha nebo hlavy, když to přeženeme s jídlem či pitím. Přitom si můžeme dopřávat ledacos, a přitom se těmto potížím vyhnout. Je potřeba dávat pozor na začátečnické chyby.

Není třeba si odpírat bramborový salát, smažené řízky, vaječný koňak či linecké. Když budete pár dní jíst více než obvykle, s vaší váhou to dlouhodobě nijak nezamává. Stejně tak můžete ustát vánoční svátky a s nimi spojené oslavy a návštěvy, aniž by vás trápilo nadýmání, bolavý žaludek, nespavost, stres a nedostatek energie.

Pravidlo číslo jedna? Nevyčítejte si, že si dáváte cukroví nebo druhou porci salátu, jednou za rok to skutečně nevadí. Snažte se ale podobné požitky něčím vykompenzovat. Třeba pohybem. Nejde jen o spálené kalorie, pohyb potřebujeme i pro lepší trávení - zjednodušeně se dá říci, že když se nehýbeme, nehýbou se ani naše střeva.

Že lidé dávají například svému zažívání o Vánocích hodně zabrat, potvrzují i lékaři, kteří to poznají podle toho, s jakými potížemi k nim lidé po svátcích zamíří do ordinací. Nejčastěji jde o průjmy, zácpu a bolesti břicha. Gastroenterologové se ale po Novém roce setkávají také s tím, že pacienti přicházejí se zhoršenými příznaky onemocnění žlučníku, slinivky nebo jater. Mnohdy si nezdravé jídlo dopřejí i ‚žlučníkáři‘, kteří vědí, že by měli držet dietu. „Přestože tuší, že jim pak může být velmi špatně, dopřejí si alkohol či tučná jídla. Část z nich přijde v lednu, někteří bohužel už o svátcích volají záchranku,“ mluví ze zkušenosti Ondřej Urban, přednosta II. interní kliniky – gastroenterologické a geriatrické Fakultní nemocnice Olomouc.

Své dělá také stres, i on může vedle tučného jídla a alkoholu rozjet zažívací problémy, přičemž svátky jsou pro psychiku zátěží, i když nakonec všechno běží hladce. „Kombinace psychického stresu a dietních excesů vede ke zhoršení také funkčních zažívacích potíží, typickým příkladem je například syndrom dráždivého tračníku projevující se zhoršením bolestí břicha a intenzivními průjmy,“ vysvětluje docent Ilja Tachecí, přednosta II. interní gastroenterologické kliniky královéhradecké fakultní nemocnice.

Překvapivě mnoho lidí trpí kolem Vánoc rovněž nespavostí - přispívají k tomu jak různé oslavy a firemní večírky, tak i dohánění pracovních restů či obava, zda se podaří vše kolem svátků zařídit včas. Kvůli stresu navíc stoupá hladina hormonu kortizolu, který například vede ke zvýšenému ukládání tuků v těle. Navíc může rovněž rozjet příznaky, jako je nevolnost, zácpa, nadýmání a průjem.

Přečtěte si také: Trápí vás zažívání? Pomůže vám jóga

Desatero nezkažených Vánoc

1. Pořádně se protáhněte

Kromě procházek - alespoň občas vyrazte ostřejším tempem - můžete během svátků vyzkoušet třeba jógu. Pořádné protažení ještě nikomu neublížilo a navíc tohle cvičení povzbuzuje krevní oběh. Stačí deset minut po ránu, abyste se cítili lépe.

2. Pijte hodně vody

Není pravda, že musíte denně vypít litry a litry vody, ale když budete průběžně pít vodu, klidně s bublinkami, během dne, klesne pravděpodobnost, že se zároveň budete přejídat. Dostatečný příjem tekutin je zásadní také tehdy, když pijete více alkoholu než jindy.

3. Bílkoviny ze všeho nejdřív

Když se ocitnete na nějaké oslavě, večírku nebo návštěvě, dejte si nejdřív kousek něčeho, co obsahuje bílkoviny a zeleninu, místo abyste ze všeho nejdřív sáhli po sacharidech. Díky tomu nebudete mít rozkolísanou hladinu cukru v krvi a s tím související hlad. Funguje to také jako prevence únavy.

4. Pořádný koktejl po ránu

Pokud máte během dne honičku a večer vás ještě čekají další povinnosti, potřebujete po ránu pořádně nakopnout. Spíš než abyste spoléhali na kafe, udělejte si smoothie obsahující banán, trochu špenátu a mandlí, zkoušejte různé kombinace, snažte se šetřit s cukrem. Podobný nápoj oceníte i po náročnějším večírku.

5. Zázvorem nic nezkazíte

Během dne si můžete dát zázvorový čaj nebo jiný zázvorový nápoj. Zázvor i podle studií dokáže zmírnit nevolnost a podrážděný žaludek a zároveň podporuje naši imunitu. Zkuste třeba čaj z nastrouhaného čerstvého zázvoru s trochou citronu a medu.

6. Mátovým čajem nic nezkazíte

Čaj z čerstvé máty nebo sušené máty peprné po jídle může pomoci zmírnit zažívací potíže, jako je plynatost, nadýmání a špatné trávení. Na nervy zase platí čaj meduňkový.

7. Noste u sebe pár oříšků

Ořechy všeho druhu jsou skvělým zdrojem bílkovin a také aminokyselin důležitých pro mozek, proto je dobré si je občas dát jako malou svačinku. Jsou však hodně tučné, a proto si jich dejte vždycky jen pár. Nejlepší je si předem ráno připravit hrstku a zabalit s sebou, při koupi celého sáčku riskujete, že ho prostě sníte celý.

8. Jezte zelenou zeleninu

Samozřejmě, jezte jakoukoli zeleninu a také ovoce, ale hodně se zaměřte na tu zelenou, protože je hodně plná živin, jako je třeba hořčík. Řeč je třeba o špenátu, ale také o brokolici a kapustě včetně té růžičkové.

9.  Užívejte vitamín D

Vitamin D může být pro vaši imunitu zásadnější než céčko, protože přímo souvisí s obranyschopností proti infekcím. V zimě ho přitom většina lidí má málo, má smysl užívat ho ve formě potravinových doplňků. Zdrojem jsou i tučné ryby, ořechy či vejce, ale příjem z potravy většině lidem nestačí.

10. Běžte ven

Máte za sebou náročné dny, rozhašený žaludek a  nejradši byste si zalezli pod deku k televizi? Zkuste překonat lenost a nechuť a jděte aspoň na půl hodiny ven. Vystavení se přirozenému světlu prospěje vaší náladě, energii a pomůže to udržet váš rytmus bdění a spánku v rovnováze.

Video: Jak naložit se zbytky jídla z Vánoc a co funguje na kocovinu?

Léky ano, ale krátkodobě

Každopádně není od věci mít v domácí lékárničce nějaký lék na pálení žáhy, překyselený žaludek a černé uhlí pro případ průjmu. Mezi nejčastěji užívané preparáty na žaludek patří antacida – léky, které neutralizují žaludeční kyselinu a zvyšují pH v žaludku, jsou to například různé žvýkací a cucací pastilky.

„Nastupují nejrychleji. Vlastně okamžitě, jak se ocitnou v žaludku. Působí však jen několik hodin,“ říká lékárnice Pavla Horáková. Neměli byste je však brát déle než 14 dní, pak by hrozilo například porušení vnitřní rovnováhy vašeho trávení. Pozor také na předávkování, může způsobit průjem či naopak zácpu. Zkusit můžete také rovněž volně prodejné trávicí enzymy.

Další možností jsou léky zvané inhibitory protonové pumpy, které se dají rovněž koupit bez receptu. „Jejich účinek sice nastupuje pomaleji, protože postupně blokují vylučování žaludeční kyseliny, avšak efekt je dlouhodobější,“ doplňuje lékárnice. Bez konzultace s lékařem by se měly užívat jen pár dní, protože dlouhodobé braní těchto pilulek může vést k nedostatku některých vitamínů a prvků, jako je vitamin B12, železo, vápník či hořčík, střevním infekcím z nedostatečné kyselosti žaludku či osteoporóze z nedostatku vápníku.

Jak na novoroční hubnutí? V úvodním videu radí odbornice na výživu Marie Makovská.

Zdroje:

/www.emedicinehealth.comwww.thesun.co.uk, patient.info

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 12. 2024

Dnes je pro vás úžasný den. Přes den toho stihnete hodně a noc si necháte otevřenou pro vzrušení s ostatními. Jakmile se postaráte o nezbytné věci, neváhejte si dopřát pořádnou porci zábavy. Zasloužíte si právo odvázat se a bavit se. Ve vašem kroku je cítit sebedůvěra, tak se vytahujte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.