Diety a hubnutí

2. září 2023 07:05

Nikola Zatloukalová

Tuky z jídelníčku nevyřazujte, ani ty nasycené. Občas pomůže i nahradit krkovici panenkou

Tuky patří k základním složkám potravy. Obsahují nasycené i nenasycené mastné kyseliny. A měly by tvořit 30 až 35 % z celkového doporučeného denního příjmu energie. Zatímco nenasycené mastné kyseliny by měly tvořit 2/3 z příjmu tuků, ty nasycené jen 1/3. A právě nasyceným tukům v potravinách se dnes podíváme na zoubek. Jaký vliv mají na vaše zdraví? A kde je najdete?

Jaká je funkce tuků ve stravě?

Tuky jsou důležitým zdrojem energie – 1 gram tuku odpovídá 9 kcal. To je dvojnásobné množství v porovnání s bílkovinami a sacharidy. Díky tuku má jídlo příjemnější konzistenci a lepší chuť. Pomáhá udržet pocit sytosti, ale také vstřebávat vitamíny rozpustné v tucích (vitamíny A, E, D a K). Bez tuků by se netvořily některé hormony – například testosteron či estrogen. Mastné kyseliny mají roli i v imunitních reakcích a při srážení krve.

Nasycené a nenasycené mastné kyseliny – jaký je mezi nimi rozdíl?

Nenasycené mastné kyseliny

K nejdůležitějším nenasyceným mastným kyselinám patří omega 3 a omega 6 – najdete je například ve slunečnicovém, řepkovém či lněném oleji. Dále pak v mořských rybách, kam patří makrela či tuňák. Nenasycené mastné kyseliny obsahují i ořechy, avokádo či olejná semínka. Jde o tuky, které vám pomáhají udržovat zdravou hladinu cholesterolu v krvi. Polynenasycené tuky jsou důležité také pro normální vývoj a růst dětí, u vás mají vliv na srdce a jeho činnost.

Pozor si dejte na trans mastné kyseliny (TFA). Obsah těchto kyselin ve stravě by měl být menší než 1 %. Najdete je v částečně ztužených výrobcích a ve výrobcích z nich vyrobených – typicky náhražky čokolád, trvanlivé pečivo a podobně.

Přečtěte si také: Těstoviny při hubnutí nemusí pryč z jídelníčku. Stačí je dobře vybrat a připravit

Nasycené mastné kyseliny

Nasycené mastné kyseliny najdete zejména ve výrobcích, které jsou živočišného původu – tedy v másle, uzeninách, sádle, ale i v tučném masu. Najdete je také v některých rostlinných tucích, zejména v těch exotických – palmový či kokosový.

Nasycené tuky nelze jednoznačně označit jako špatné. Problém je jen v tom, kolik jich přijímáme. Nevýhodou těchto tuků je zejména zvyšování hladiny „špatného“ cholesterolu v krvi. A to znamená predispozice k problémům s kardiovaskulárním systémem.

Malé shrnutí: Nejvíce byste měli přijímat tuky nenasycené, o něco méně pak tuky nasycené. Vyhýbat byste se měli trans mastným kyselinám.

Podívejte se také, jak správně skladovat potraviny:

Opravdu nasycené mastné kyseliny škodí zdraví?

V polovině 20. století začala v USA obrovská epidemie kardiovaskulárních chorob. Infarkt myokardu je i v současnosti jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Odborníci se dříve domnívali, že konzumace nasycených tuků zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi. A jeho zvýšená hladina zvyšuje riziko srdečních chorob. Zatímco dříve byla tato hypotéza založena jen na předpokladech, v posledních letech se vlivu tuků na lidské zdraví věnuje více studií a analýz.

Jedna z těchto analýz zkoumala 21 studií, kterých se zúčastnilo 347 747 lidí. Závěr této analýzy zveřejněný v roce 2010 říká, že neexistuje spojitost mezi nasycenými tuky a chorobami srdce a cév. V roce 2014 zde byly výsledky další analýzy, ta zkoumala data ze 76 studií se 643 226 účastníky. Ani zde nebyla zjištěna žádná spojitost mezi nasycenými tuky a chorobami srdce a cév.

Nicméně podle analýzy publikované v roce 2011 se snižuje riziko kardiovaskulárních chorob při náhradě nasycených tuků za nenasycené o 14 %. Podle těchto informací nelze jednoznačně tvrdit, že jsou nasycené tuky škodlivé a že vám jedna čokoláda za čas ublíží. Jde spíše o množství nasycených tuků, které konzumujeme. A to je bohužel většinou vysoké.

Nejlepší zdroje zdravých tuků

Tuky do naší stravy patří – záleží jen na jejich druhu a množství. V jakých potravinách byste měli tyto makroživiny hledat?

Druh tuků Běžná strava Vhodné i pro vegetariány
Nenasycené mastné kyseliny Mastné ryby (losos, tuňák, makrela, pstruh, sardinky) Olivový, řepkový, arašídový a sezamový olej, avokádo, ořechy, semínka (sezam, slunečnice, len, dýně, chia), olivy, mořské řasy, edamame, fazole, sójový olej a mléko, vejce
Nasycené mastné kyseliny Červené maso (hovězí, jehněčí, vepřové), kuřecí kůže, sádlo, vejce Mléčné výrobky, máslo, tropické oleje (kokosový a palmový)

Podívejte se také, které potraviny mají vysoký obsah vlákniny

Jak vyzrát nad nasycenými mastnými kyselinami

Odpírat si nemusíte žádné potraviny, vždy jde jen o jejich množství. Pokud však chcete vyzrát nad nasycenými tuky, můžete občas jednu potravinu vyměnit za jinou. A jak?

  • Vepřovou krkovici můžete nahradit vepřovou pečení či panenkou.
  • Místo kuřecího stehna si můžete dát kuřecí prso.
  • Vepřový steak můžete vyměnit za steak z lososa.
  • Namísto salámu si dejte libovou šunku.
  • Smetanový jogurt nahraďte polotučným jogurtem.
  • Mascarpone nahraďte ricottou či tvarohem.
  • 45% sýr lze nahradit 20% alternativou.
  • Smetanovou zmrzlinu občas nahraďte domácí banánovou.

Zdroj: vimcojim.czbezhladoveni.czstobklub.czcs.medlicker.comeufic.org

Sdílejte článek
Štítky jídlo strava zdraví energie tuky cholesterol mastná kyselina omega-3 nenasycené mastné kyseliny nasycené mastné kyseliny

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 12. 2024

Váš hodnotový systém dnes může nabýt nových duchovních a idealistických aspektů. Všední záležitosti pro vás mohou nabýt nového významu. Duchovnost můžete spatřovat i ve své práci. Pokud jde o vaše zdraví, mohli byste si stanovit nějaké idealistické, ale nereálné cíle. Pokud chcete zahájit nový zdravotní program, postupujte postupně. Nesnažte se dosáhnout všeho najednou.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.