2. října 2024 06:00
Nikola ZatloukalováČím nahradit pečivo? Místo rohlíku můžete jíst semínkové placky, ale důležitá je i vaše radost
Chtěli byste zkusit omezit pečivo? Náš článek vám ukáže, jak jednoduše ho lze nahradit zdravými alternativami, které potěší i vaši chuť. Přečtěte si, jakým způsobem může omezení pečiva prospět vašemu zdraví a podívejte se, jak začít.
Přemýšlíte, jak by váš jídelníček vypadal bez klasických dobrot v podobě pečiva? Jeho omezení může být cestou k lepšímu zdraví a vyváženější stravě. Podívejme se společně na možnosti, které vám ukážou, jak snadno můžete nahradit pečivo ve vašich každodenních jídlech.
Proč je dobré omezit příjem pečiva?
Studie zveřejněná v „Dietary patterns and risk of cardiovascular diseases: a review of the evidence“ ukazuje, že omezení příjmu rafinovaných sacharidů může mít pozitivní vliv na zdraví a snížit riziko vzniku obezity. Pečivo má své místo i ve zdravém jídelníčku, problém ale začíná ve chvíli, kdy někdo konzumuje velké množství bílého a sladkého pečiva, jako jsou nejrůznější koláčky, croissanty, rohlíky a další.
Jak tedy pečivo ve vašem jídelníčku nahradit? „Většinou je to mnohem jednodušší, než byste možná čekali, a je to spíše o zvyku. K většině pokrmů, ke kterým jsme zvyklí zakousnout kus pečiva, to zkrátka vůbec není nutné. Je ale důležité myslet na to, aby s úplným odstraněním pečiva z vašeho jídelníčku nezmizela i veškerá vláknina, vitaminy a minerální látky, které obiloviny obsahují, můžete proto přidat ořechy, semínka a pseudoobiloviny, jako jsou pohanka či quinoa. Zároveň je třeba dodat, že úplné odstranění pečiva a obilovin z jídelníčku není podle zásad racionálního stravování považováno za zdravé – pokud nemáte celiakii nebo jinou intoleranci,“ uvedla pro web Prima Ženy výživová specialistka Ing. Marie Makovská.
To potvrzuje také dietoložka Karolína Hlavatá, která říká: „Pečivo je mimo jiné zdrojem sacharidů, které patří mezi základní živiny a mělo by být součástí vyváženého jídelníčku.“
Pečivo klidně jezte, střeva vám neslepí, říká odbornice:
Inspirace pro jídelníček bez pečiva
Snídaně
- Ovesná kaše s ovocem, ořechy a kopečkem bílého jogurtu
- Vaječná omeleta s čerstvou zeleninou
- Smoothie s jogurtem a chia semínky
Svačiny a lehké občerstvení
- Ořechy a sušené ovoce
- Sýr cottage se zeleninou
- Čerstvé ovoce s tvarohem nebo jogurtem
- Plněné papriky nebo listové saláty: S hummusem nebo luštěninami
Obědy a večeře
- Saláty s proteiny: Například s grilovaným kuřecím masem, tuňákem nebo tofu
- Grilované ryby s pečenou zeleninou
- Quinoa nebo rýže s mixem barevné zeleniny a bílkovinou, například masem, sýrem či tofu
Důležité zásady a doporučení
Pokud se rozhodnete omezit pečivo ve své stravě, nezapomínejte dbát na vyváženost. Snažte se nahradit pečivo potravinami bohatými na vlákninu, bílkoviny a zdravé tuky, které podporují stabilní energii a zdravé trávení. Doplňte svůj jídelníček o dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, které dodají tělu potřebné vitamíny a minerály.
Je pro vás omezení pečiva správnou volbou?
Každý člověk je jedinečný, a to platí i o jeho stravovacích preferencích. Pokud váháte, zda omezit příjem pečiva ve vaší stravě, může vám pomoci odborník na výživu. Důležité je naslouchat vlastnímu tělu a vybírat potraviny, které vám dodávají energii a radost ze stravování.
Zdroje: quora.com, ncbi.nlm.nih.gov