Je čas růží. Objevte růžovou vodu a růžový olej, vaše pleť neuvěří!
Růže jsou všude okolo, voní a omamují svou krásou. Ne nadarmo se jim říká královny květin. Víte, že jsou krásné nejen ve váze? Dají se i jíst a kosmetika z růží je nepřekonatelná!
Růže je ikona mezi květinami. Vystupuje v nejrůznějších příbězích a pohádkách, je symbolem lásky, krásy i jisté pýchy a trochy nebezpečí. Přítelkyně malého prince, vězení pro Šípkovou Růženku i inspirace pro básníky. Její bohatá krása a omamná vůně jsou nepřekonatelné.
Těchto 10 zajímavostí jste o růžích možná nevěděli:
- V šestém století zakázala křesťanská církev používání všech druhů růží pro zdobení dívek. Květina totiž symbolizovala kult přírody a byla příliš smyslná.
- Růže je prastará! Zkameněliny ukazují, že první růže spatřily světlo světa i před 35 miliony let!
- V současnosti je na světě kolem 150 druhů a nové druhy jsou stále objevovány.
- Opravdovou raritou je růže rodu karagül, která bývá nazývána také Arabská nevěsta. Roste z celého světa pouze na jediném místě, v turecké obci Halfeti.
- Ve středověku se růže začala objevovat na mnohých erbech. V Anglii dokonce symbolizovala dva válčící rody: Yorky a Lancastery.
- Kdysi byla růže tak hodnotná, že se o ní uvažovalo jako o evropském platidlu.
- Za dob Napoleona nechala jeho žena Josephina vytvořit velkou zahradu se sběratelskými odrůdami růží.
- V pěstování růží vede vedle Holandska také Etiopie, Keňa a Ekvádor.
- Vyznamenání Zlaté růže dodnes uděluje papež a to významným duchovním místům.
- V květomluvě mají růže silný hlas: červená růže symbolizuje spalující vášeň, růžové růže jsou symbolem něžných citů, žluté růže zase symbolem přátelství i žárlivosti.
Růže na talíři? Proč ne!
Pyšná královna zahrad je skvostná nejen na pohled, ale i chuťově. Své aroma dokáže přenést do výborného želé nebo poslouží jako jedlá ozdoba na dezerty. Použít můžete jakoukoliv odrůdu, všechny jsou jedlé a žádná není zdravotně závadná (pokud tedy není čerstvě ošetřena postřikem). Všeobecně se doporučují růže s ovocnou vůní nebo růže stolistá.
Růžové želé vytvoříte ze sirupu z louhovaných okvětních plátků, které povaříte s želírovacím cukrem a necháte ztuhnout.
Ušené okvětní plátky mohou posloužit jako doplněk do světlých krémů, kterým dají neobvyklé aroma. Pokud celou hlavu růže namočíte do cukrového sirupu a poté obalíte v krystalovém cukru, získáte snovou dekoraci na dorty, piškoty a zákusky.
Nepřekonatelná kosmetika
Kosmetické vychytávky z růží jsou nepřekonatelné! Nejdelší tradici má jejich výroba ve voňavkářské velmoci Francii, ale také v Bulharsku, které je mnoho let proslulé výrobou nejrůznější růžové kosmetiky.
Růžové kosmetice vévodí zejména růžová voda a růžový olej. Zní to sice poněkud starosvětsky, ale pokud si kvalitním růžovým olejem budete večer potírat pravidelně tvář, ráno se nepoznáte. Vaše kůže bude vyhlazená a luxusní.
Růžová voda má úžasný zklidňující vliv na pokožku celého těla, pleť lehce tonizuje, harmonizuje a posiluje. Stejné blahodárné účinky má vůně růží i na psychiku, zklidňuje, mírní pocity strachu i úzkosti, naopak navozuje pohodovou náladu. Hodí se i pro jemnou dětskou pokožku a také pro alergiky. Navíc se může pochlubit skvělými dezinfekčními a protizánětlivými účinky, eliminuje vznik pupínků a urychluje procesy hojení.