Je čas růží. Objevte růžovou vodu a růžový olej, vaše pleť neuvěří!

Růže jsou všude okolo, voní a omamují svou krásou. Ne nadarmo se jim říká královny květin. Víte, že jsou krásné nejen ve váze? Dají se i jíst a kosmetika z růží je nepřekonatelná!

Růže je ikona mezi květinami. Vystupuje v nejrůznějších příbězích a pohádkách, je symbolem lásky, krásy i jisté pýchy a trochy nebezpečí. Přítelkyně malého prince, vězení pro Šípkovou Růženku i inspirace pro básníky. Její bohatá krása a omamná vůně jsou nepřekonatelné.

Těchto 10 zajímavostí jste o růžích možná nevěděli:

  • V šestém století zakázala křesťanská církev používání všech druhů růží pro zdobení dívek. Květina totiž symbolizovala kult přírody a byla příliš smyslná.
  • Růže je prastará! Zkameněliny ukazují, že první růže spatřily světlo světa i před 35 miliony let!
  • V současnosti je na světě kolem 150 druhů a nové druhy jsou stále objevovány.
  • Opravdovou raritou je růže rodu karagül, která bývá nazývána také Arabská nevěsta. Roste z celého světa pouze na jediném místě, v turecké obci Halfeti.
  • Ve středověku se růže začala objevovat na mnohých erbech. V Anglii dokonce symbolizovala dva válčící rody: Yorky a Lancastery.
  • Kdysi byla růže tak hodnotná, že se o ní uvažovalo jako o evropském platidlu.
  • Za dob Napoleona nechala jeho žena Josephina vytvořit velkou zahradu se sběratelskými odrůdami růží.
  • V pěstování růží vede vedle Holandska také Etiopie, Keňa a Ekvádor.
  • Vyznamenání Zlaté růže dodnes uděluje papež a to významným duchovním místům.
  • V květomluvě mají růže silný hlas: červená růže symbolizuje spalující vášeň, růžové růže jsou symbolem něžných citů, žluté růže zase symbolem přátelství i žárlivosti.

Růže na talíři? Proč ne!

Pyšná královna zahrad je skvostná nejen na pohled, ale i chuťově. Své aroma dokáže přenést do výborného želé nebo poslouží jako jedlá ozdoba na dezerty. Použít můžete jakoukoliv odrůdu, všechny jsou jedlé a žádná není zdravotně závadná (pokud tedy není čerstvě ošetřena postřikem). Všeobecně se doporučují růže s ovocnou vůní nebo růže stolistá.

Růžové želé vytvoříte ze sirupu z louhovaných okvětních plátků, které povaříte s želírovacím cukrem a necháte ztuhnout.

Ušené okvětní plátky mohou posloužit jako doplněk do světlých krémů, kterým dají neobvyklé aroma. Pokud celou hlavu růže namočíte do cukrového sirupu a poté obalíte v krystalovém cukru, získáte snovou dekoraci na dorty, piškoty a zákusky.

Nepřekonatelná kosmetika

Kosmetické vychytávky z růží jsou nepřekonatelné! Nejdelší tradici má jejich výroba ve voňavkářské velmoci Francii, ale také v Bulharsku, které je mnoho let proslulé výrobou nejrůznější růžové kosmetiky.

Růžové kosmetice vévodí zejména růžová voda a růžový olej. Zní to sice poněkud starosvětsky, ale pokud si kvalitním růžovým olejem budete večer potírat pravidelně tvář, ráno se nepoznáte. Vaše kůže bude vyhlazená a luxusní.

Růžová voda má úžasný zklidňující vliv na pokožku celého těla, pleť lehce tonizuje, harmonizuje a posiluje. Stejné blahodárné účinky má vůně růží i na psychiku, zklidňuje, mírní pocity strachu i úzkosti, naopak navozuje pohodovou náladu. Hodí se i pro jemnou dětskou pokožku a také pro alergiky. Navíc se může pochlubit skvělými dezinfekčními a protizánětlivými účinky, eliminuje vznik pupínků a urychluje procesy hojení.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 6. 2024

Usmívejte se dnes na svět, Berani. Buďte vděční za věci, které máte, a za lidi kolem sebe. Umocněte v sobě příjemný, hřejivý pocit a šiřte tuto lásku mezi ostatní. Toto je pro vás velmi expanzivní období, ve kterém můžete dosáhnout poměrně hodně, pokud se do toho pustíte. Vyzařujte svou pravou povahu každou buňkou svého těla a sledujte, jak se vám naskýtají příležitosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.