Celebrity

8. listopadu 2022 12:45

Eliška Reiglová

Milovník papoušků Ladislav Frej: Maryška je sprostá, stydím se, když někdo přijde

7 pádů Honzy Dědka (43) - Ladislav Frej

Herec Ladislav Frej (80) se v talkshow Honzy Dědka rozpovídal o tom, jak moc jeho tatínek nechtěl, aby z něj byl herec. Promluvil také o své velké lásce k papouškům, z nichž každý, kterého vlastnil, měl svou vlastní jedinečnou osobnost.

Brněnský rodák Ladislav Frej je uznávaný herec a dabér. Divadlu se ochotnicky věnoval už od mládí a posléze vystudoval JAMU. „Říkal jsem si, že dědek Dědkovi bude rozumět, tak jsem to tu vzal. A cítím se tu pohodově,“ řekl s humorem sobě vlastním k účinkování v oblíbené talkshow.

Hraní pro Freje není práce

Nechybělo málo k tomu, aby se Ladislav Frej na divadelních prknech a televizních obrazovkách vůbec neukazoval. Jeho tatínek nebyl zrovna nadšený z představy, že syn bude poletovat v divadle. Mnohem raději by byl, kdyby jednoho dne převzal jeho podnik. Tato představa se mu ale rozplynula jako pára nad hrncem.

„Tatínek nebyl rád, když jsem mu řekl, že chci jít na herce. Řekl, abych si napřed udělal nějaké řemeslo. On byl hospodský, měli jsme hospodu, počítal s tím, že ji zdědím. V devětačtyřicátým nám to ale bolševik vzal, takže bych stejně řemeslo nezdědil. On ale říkal, že hraní v divadle není žádná práce,“ zavzpomínal Ladislav Frej na tatínka.

„V hospodě jsem fungoval jako diskžokej, byl jsem první DJ v protektorátu. Hitler nám visel v lokále. Musel. Štamgasti se mě ptali: ‚Láďo, kde je opice?' a já ukázal na toho Hitlera. Naštěstí to nikdo neprokecl, jinak by tátu zavřeli,“ popsal oblíbený herec svou mladickou rebélii.

Když se řekne diskžokej za protektorátu, zřejmě každému dojde, že žádná diskotéka se nekonala. „Měli jsme z výčepu okýnko do kuchyně, měl jsem gramofon, štos desek, na hlavu jsem dal cylindr a za korunu jsem štamgastům hrál, co chtěli. Vydělal jsem si na kino. Tenkrát stálo kino korunu,“ prozradil Frej, jak vypadal jeho první byznys.

Z hospody se sice nestávala diskotéka, čas od času z ní ale byla slušná náhrada biografu. „Chodil k nám jeden pán, který měl promítačku a všechny grotesky. Takže se zavřel zadní lokál a promítalo se. Kšeft to ale nebyl, to byla jenom děcka,“ dodal herec.

Jak k herectví přišel

Ladislav Frej účinkoval v celé řadě divadelních her, zahrál si v desítkách filmů a seriálů, namluvil několik audioknih a jeho hlas je nezapomenutelný také z dabingu. K oboru ho přitom přivedla naprostá náhoda.

„Přivedl mě k tomu můj spolužák, v páté třídě mi říkal: ‚Láďo, v Janáčkově divadle sháníme do dětského sboru nějaké kluky.' Řekl jsem dobrý a šel jsem tam. Otevřela se přede mnou vrátnice. Tam jsem přišel a otevřelo se přede mnou zákulisí. A každé staré divadlo má nezapomenutelnou vůni, že když k tomu jednou přičichnete, už se toho nezbavíte,“ řekl herec v 7 pádech Honzy Dědka, které můžete sledovat na Primě v úterý večer.

Milovaní mazlíci Ladislava Freje

Psi a kočky se řadí mezi typicky chované mazlíčky, Ladislav Frej má ale slabost spíše pro opeřence. O dva už bohužel přišel, každý z nich se ale vyznačoval něčím nezapomenutelným.

„Mám už třetího papouška. První mě milovala, to byla Gejša, vlezla mi pod košili a ozobkávala mě. Ale uletěla mi. Mojí blbostí. Tak jsem chtěl dalšího, měl jsem Pašu a Paša byl nejchytřejší papoušek ve střední Evropě. Když měl Einstein výročí narození, naučil jsem ho speciální teorii relativity. On byl tak chytrý, že si vymýšlel slova. Řekl o sobě, že je Paša herec Doprdelec. Nevím, jak na to přišel, to si vážně vymyslel. Zahynul mi na dnu,“ popsal Ladislav Frej své dnes již zesnulé mazlíčky.

Třetí papoušek nutí svého majitele se před návštěvami červenat. „Teď mám Maryšku. Ta je strašně sprostá. Vždycky se stydím, když někdo přijde. Včera jsem ji vyvezl na zahradu, asi sousedé ji to učí. Z jedné strany bydlí dvě doktorky, z druhé učitelka z mateřské školy. Nevím, kam na to ta Maryška chodí,“ dodal k výřečnosti svých opeřenců.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.