Celebrity

28. února 2023 10:20

Tomáš Durčák

Livia byla Václavu Klausovi i přes zálety vždy oporou. O ruku ji však nepožádal

Prima Ženy: Vnuk Václava Klause S dědou se debata vyhrát nedá

Podle některých ze stínu svého výraznějšího manžela nedokázala nikdy vystoupit. Jiní ji naopak vyzdvihují jako jeho nepostradatelnou oporu, bez níž by jeho kariéra dopadla hůř. Faktem nicméně zůstává, že kultivovanost a noblesu, s jakou Livia Klausová vykonávala post první dámy, si Pražský hrad pamatuje dodnes.

Až po třetí opakované volbě si 28. února 2003 tehdejší poslanci a senátoři zvolili druhého prezidenta samostatné České republiky. Stal se jím Václav Klaus (81), někdejší předseda Občanského fóra a premiér, po jehož boku země získala již třetí první dámu, Livii Klausovou. Rodačka z Bratislavy v tu dobu byla Klausovou manželkou již 35 let, měli spolu dva syny a stejně jako on holdovala ekonomii.

Sympaťáka Vaška potkala na španělštině

Rodným jménem Livia Mištinová se narodila v roce 1943 a již krátce po konci druhé světové války její rodina zamířila za prací do Prahy, které následně zůstala věrná po celý svůj život. Při studiu VŠE se Livia v roce 1962 poprvé seznámila se svým budoucím manželem, který ji zaujal svým vystupováním.

„Byla jsem ve druhém ročníku, Klaus v pátém, oba jsme šli na hodinu nepovinné španělštiny, ze které jsme se pak ani jeden moc nenaučili. Už tehdy jsem si všimla, že má vždy kolem sebe spoustu děvčat, která mu pozorně naslouchají. Je těžké říct, čím mě Klaus zaujal. Asi sebejistým vystupováním, byl vtipný a příjemný společník,“ vzpomínala Livia po letech pro časopis Vlasta.

Žádost o ruku i svatbu musela vzít do vlastních rukou

Jak Livia přiznala, byť spolu s Václavem trávili společný čas, relativně dlouho mu trvalo, než ji pozval na rande. Vzali se nakonec v roce 1968, a jak Livia ve zmíněném rozhovoru podotkla, manžel ji odmítl požádat o ruku, neboť si na podobné věci nikdy nepotrpěl. „Když se Vašek pořád k ničemu neměl, vzala jsem to do svých rukou,“ přiznala Livia ve své knize Smutkem neobtěžuju. Zpětně však může být Václav Klaus více než vděčný za to, jakou partnerku si do života vybral.

Před zálety manžela se naučila přivírat oči

I přesto, že jsou svoji již více než tři dekády a mají spolu dva potomky, vztah Klausových nebyl vždy procházkou růžovým sadem. Úspěšný politik měl totiž podle všeho slabost pro půvabné ženy a tři jeho zálety k milenkám (shodou okolností šlo ve všech třech případech o letušky) se dokonce dostaly až na veřejnost. Livia si však vždy udržela tvář, nikdy nedělala scény veřejně, manželské krize řešila zásadně za zavřenými dveřmi a nakonec od manželova boku nikdy neudělala krok stranou.

„Bolí to, ale je to za mnou. Nevěra je zklamáním důvěry. Je to prostě taková křivda. Ale jde o to, co si představujeme pod věrností. Někomu daleko víc vadí, když je někde jinde souznění duší, a někomu víc překáží, když je někde souznění těl,“ prozradila ve své upřímné knize bývalá první dáma.

Jak ale napsala dále, i přes nevěry jejího muže ji nikdy nenapadlo, že by měla prásknout dveřmi a rozvést se s ním. „Tím se nic nevyřeší, protože to, co se stalo, nestalo, to zůstává, neseme to s sebou. Rozvod je těžká věc, ale paradoxně možná lehčí než se snažit něco změnit,“ svěřila se Livia se svým názorem na to, jak ona jako manželka reagovala (a nereagovala) na manželovu nevěru. Což je jen další z důvodů, proč je pro svou nehynoucí loajalitu k manželovi často přirovnávána k Haně Benešové, manželce Edvarda Beneše.

Diplomatka a sedminásobná babička

A byť je více než jasné, že kvůli veleúspěšné politické kariéře Václava Klause musela řadu svých vlastních kariérních ambicí a plánů potlačit, nakonec vše nebylo jen zlé. Předně je dodnes považována za jednu z nejlepších prvních dam, jaké samostatná ČR měla. Lidé si dodnes pamatují její kultivovanost, inteligenci i schopnost najít společnou řeč se všemi vrstvami společnosti.

Livia a Václav Klausovi v Paříži (1988):

Zároveň si po konci prezidentského mandátu manžela splnila v roce 2013 sen a mohla prokázat svůj vlastní politický um, když se stala velvyslankyní ČR na rodném Slovensku. V této pozici vydržela téměř pět let, než v dubnu 2018 na vlastní žádost post opustila. Dost možná i proto, že se celkem sedminásobná babička chtěla věnovat vnoučatům a všeobecně rodině. Dne 10. listopadu 2023 čeká Klausovou rovněž významné životní jubileum – oslaví své 80. narozeniny.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.