Psychologie

29. března 2019 07:30

redakce Prima Zoom

Manuál na šťastný život 31. díl: Jak vycházet s rodiči?

Vytvořte si podle našich návodů návyk pozitivního myšlení a vpusťte štěstí do svého života. Budeme se věnovat vztahům, sebelásce, práci i zdraví. Manuál vám nabídne i množství rad, jak pracovat s těžkými životními situacemi, jako je například rozchod, nevěra, strach, úzkosti nebo ztráta někoho blízkého.

Pozitivní myšlení je tím, co pomáhá zvládat životní situace. V každém díle vás čeká něco málo teorie, ale především praktické postupy, techniky a cvičení. Některé rady vám mohou posloužit jako rychlá intervence při případných problémech. Po přečtení a ukončení návodu se můžete k určitým krokům vždy vrátit. Ničeho se neobávejte a pusťte se směle do své cesty za štěstím!

Jak vycházet s rodiči

V dětství jsme na nich závislí a neumíme si život bez nich představit. V pubertě s nimi bojujeme, nechápeme jejich kritiku a těšíme se na dospělost, kdy s nimi najdeme společnou řeč. To se ale nepodaří každému. Dospělé děti mají pocit, že jim rodiče nerozumí, a rodiče zase nemohou pochopit, proč je děti odmítají. Vztahy mezi generacemi jsou někdy velice stresující. Problém je většinou v tom, že každý má jiný pohled na svět a chybí vzájemný respekt. Největší kámen úrazu představuje to, že rodiče často nedokážou přijmout, že jejich dítě je dospělé. Zasahují tak do jeho vztahů a života a ono se někdy i neadekvátně brání. Bývají to matky, které nevědomě podporují nedospělost svého dítěte a podvědomě se fixují na svoji mateřskou úlohu.

Rodiče občas poskytují dobře míněné, ale nevyžádané rady, které jejich dospělé děti rozčilují. Při takovém rozhovoru je dobré si opakovat, že se nejedná o výtky, ale pouze o vyjádřený pohled na věc ze strany rodičů. Máme vždy na vybranou, zda se jím budeme zabývat, nebo ho jen vyslechneme a dál mu nebudeme věnovat pozornost. V této situaci je možné odpovědět velice takticky: „Děkuji za názor, vážím si toho, ale já bych to chtěl/a udělat takto, protože mi tento způsob přináší uspokojení a nemám tedy důvod své rozhodnutí měnit.“

Existují rodiče, kteří svoje dítě považují za majetek a vyžadují i v dospělosti naprostou poslušnost. Odvolávají se na to, že jim jde pouze o jeho dobro. A v neposlední řadě dítě citově vydírají. Takový vztah je pouze manipulací a nepřináší do života dospělého dítěte žádný pozitivní aspekt. Ve většině případů to jsou matky, které nechtějí pustit svého syna do života s jinou partnerkou. Oprostit se od vlivu manipulativních rodičů je velice těžké, protože ve většině případů obviňují své dítě z toho, jak se cítí. Pokud opakovaně nedojde k porozumění, stává se součástí vztahu s rodiči vztek.

Jak mluvit s rodiči?

 • Nejdůležitější je vzájemná komunikace. Snažit se rodičům vše vysvětlit, a to s láskou, pokorou a spravedlivým postojem, bez citového vydírání – jen takto může vzájemná komunikace fungovat.
 • Poprosit rodiče, aby respektovali naše rozhodnutí, protože my respektujeme to jejich. Vzájemný respekt je pro každého dospělého jedince důležitý.
 • Pokud nechcete, aby vás rodiče stále vychovávali, nevychovávejte ani vy je.
 • Pokud je to možné, tak se rodičům se vším nesvěřovat. Nechat si svůj život pro sebe a sdělovat jen ty opravdu důležité věci. Na svěřování si najděte kamarády nebo terapeuty.
 • Uvědomit si, že i když rodiče jsou o generaci starší, nemusejí mít vždycky pravdu a možná jste je už dávno přerostli. Přesto k nim zachovávejte úctu.
 • Upozornit na skutečnost, že si rodičů vážíme a respektujeme je, ale to samé žádáme i od nich.
 • Myslet na to, že náš vztah s rodiči není boj kdo s koho.
 • Sdělit opatrně rodičům, že není už čas vychovávat a předělávat, ale naučit se vzájemně spolu vycházet.
 • V případě, že rodiče rozčilují určité záležitosti ve vašem životě, například velké utrácení nebo výchova vašich dětí a jiné, je lépe se daným tématům raději vyhnout a neotvírat je.
 • Hodnotíme-li stále chování rodičů, nejsme od nich dostatečně odpoutáni.
 • Dospělý člověk nemusí své rozhodnutí obhajovat ani zdůvodňovat! Přesto se rodičům můžete pokusit své stanovisko bez hádek vysvětlit, v případě, že vysvětlení nepřijmou, se příště danému tématu raději vyhněte. Otec a matka jsou nedílnou součástí našeho života a jejich naprosté odmítnutí situaci nevyřeší. Rodiče většinou nezměníme, ale můžeme změnit náš úhel pohledu na danou situaci.

Položte si následující sebekoučovací otázky:

 • Mají rodiče nadvládu nad mým životem?
 • Zvládnu život bez rodičů?
 • Přebírám odpovědnost za svá rozhodnutí, nebo k tomu potřebuji souhlas rodičů?

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.