Manžel Yvetty Kornové napsal knihu o Libíčkovi. Jeho žena s ním točila svůj první film
Josef Petrů, manžel herečky Yvetty Kornové, napsal knihu o herci Janu Libíčkovi. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz, Vladislav Prouza
Život nezapomenutelného českého herce Jana Libíčka vyhasl předčasně. Dožil se pouhých 42 let a od jeho smrti letos uplynulo padesát let. Zemřel uprostřed natáčení komedie Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Nyní o něm vyšla kniha, kterou napsal spisovatel Josef Petrů, manžel herečky Yvetty Kornové. Redakce webu Prima Ženy s ním u této příležitosti udělala rozhovor.
Jak vás napadlo napsat knihu právě o Janu Libíčkovi?
Víte, to je stará láska. Když jsem tohoto famózního herce poprvé viděl dětským pohledem při premiéře pohádky Tři oříšky pro Popelku na Vánoce 1974 v televizi jako preceptora, který stále volal: ‚Urození pánové, tak co bude s tím učením...‘, byl jsem jím fascinován. Již v roce 1989 jsem se rozhodl, že zpracuji jeho život knižně. S odstupem se to stalo. V roce 2005 pan nakladatel Juraj Himal vydal knížku Milý člověk Jan Libíček. Po takřka dvaceti letech mě vydavatel nové knihy o českém Hardym přesvědčil, abych tu původní přepracoval a z gruntu doplnil. Tak jsem to udělal. A tak v roce padesátého výročí jeho odchodu na věčnost vyšel ze Zlína herec Jan Libíček.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bavič Josef Alois Náhlovský zemřel uprostřed turné s Karlem Šípem. Chybělo mu rodinné zázemí," prozradila jeho blízká přítelkyně
Jaký film, v němž hrál, máte nejraději?
Odpočívám u jeho mimořádných kreacích ve filmech Světáci Zdeňka Podskalského či Pane, vy jste vdova! Václava Vorlíčka. Tam i jinde nalezneme jeho mimořádný komediální talent. Ale Jan Libíček jako kumštýř s mimořádnou hereckou inteligencí od Boha byl doma i ve vážných a náročných polohách. Třeba u režiséra Evalda Schorma vytvořil takové postavy. V tomto smyslu je mi blízký Farářův konec či Den sedmý, osmá noc, ale i Mášův Hotel pro cizince. Ale neobjevené jsou i jeho televizní vážné role.
Setkali jste se někdy osobně?
Jistě bych si to moc přál, ale když Jan Libíček ve svých 42 letech v květnu 1974 zemřel, bylo mi devět let a v Červeném Kostelci na Náchodsku jsem měl zcela jiné zájmy a spády. Třeba kouřit s dětským kamarádem Lumírem Smolou tvrdé Sparty poblíž stohu (smích).
Co všechno se čtenáři v knize dočtou?
Dovolím si tvrdit, že je tam vyčerpávajícím způsobem popsán jeho život. Soukromý i profesní. Mimořádně si vážím pomoci pana Stanislava Vally, herce a také bývalého inspicienta ze Zlína. Jemu bude příští rok 94 let a v roce 1937 nastoupil s Janem Libíčkem do první třídy obecné školy a seděli spolu po celý čas v lavici. Oba se i vyučili strojními zámečníky a za války poprvé přičichli k divadlu. Pan Valla je mimořádný člověk a dodnes pěstuje přespolní běh a je proto ve výborné zdravotní kondici. Velmi si také vážíme toho, že herec Jan Přeučil svou noblesou zaštítil představení knihy ve Zlíně. Udělal to velmi rád – koneckonců sdílel s Janem Libíčkem šatnu ve slavném období Divadla Na zábradlí v šedesátých letech.
Má s Janem Libíčkem i nějakou osobní vzpomínku vaše manželka Yvetta?
A věříte, že ano. Yvettin první film je Lipského Šest medvědů s Cibulkou z roku 1972. Hraje tam spolu s dalšími dětmi školačku. Děti i Yvetta se dobře bavily v cirkuse. Sledovaly drezúru čuníků, které Jan Libíček nešťastně vyměnil s Milošem Kopeckým za medvědy. Mé paní dodnes utkvěl v paměti Libíčkův exteriér a nešťastný výraz, když jej čuníci neposlouchali. Shodneme se spolu na tom, že Jana Libíčka máme nejraději ve Světácích. A jak už před lety řekl filmový režisér Václav Vorlíček, za typ herce, jako byl zlínský rodák, milý člověk Libíček, nemáme dodnes náhradu.
Yvetta Kornová se vdala. Pár oddával režisér Magnusek: