zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Kyseliny i sulfáty. 7 kosmetických přísad, které mohou dráždit vaši pleť

ingredience kosmetika hlavní
Autor: Thinkstock ingredience kosmetika hlavní
Anna Kopečková , Vydáno: 06.04.2021
Už se vám někdy stalo, že vám po použití krému nebo pleťového mléka zůstala červená a podrážděná kůže? Na vině mohou být některé složky produktu. Většina ingrediencí, které pokožku čistí nebo působí jako peeling, je totiž potenciálně dráždivá. Na co si dát hlavně pozor? ​​​​​​​

reklama

Kyselina salicylová

Účinky stejné kyseliny se využívají v aspirinu, na který je přecitlivělých 3–5 % naší populace. Kyselina salicylová se běžně používá k léčbě nedokonalostí pleti, někdy ale na to může tělo zareagovat kopřivkou nebo zánětem.

Tip: Jestli potřebujete něco na akné, zkuste raději přípravek obsahující benzoylperoxid, na nějž dobře reaguje i velmi citlivá pokožka.

Aluminium (hliník)

Hliník se běžně vyskytuje v deodorantech a antiperspirantech, protože pomáhá snižovat pocení. Protože je to ale sůl, může způsobit zarudnutí, svědění, anebo dokonce i otoky.

Tip: Alternativním prostředkem proti pocení může být olej s hořčíkem.

Alergie na kosmetické přípravky

Alergie na kosmetické přípravky: Máte ji taky?

Retinol

Retinol stále zůstává zlatým standardem v boji proti stárnutí díky tomu, že kompenzuje negativní vlivy slunečního záření na pleť a stimuluje kolagen, který má mimo jiné významnou funkci v procesu stárnutí. Nevýhodou retinolu může být vysušení a podráždění pokožky, to se ale naštěstí stává zřídkakdy. Nicméně pokud je to váš případ, vyberte si „anti-age“ krém bez této látky.

Vůně

Vůně jsou nejčastější příčinou vzniku kožní alergické reakce. Jsou to chemické sloučeniny, které se přidávají do produktů proto, aby maskovaly jejich pach a lépe se prodávaly. Ti, co jsou alergičtí, mohou trpět otokem kůže a jejím svěděním. Ve vážných případech vám dokonce mohou natéct oční víčka tak, že máte problém přes ně vidět. Vyplatí se proto sledovat složení a vybírat případně jen produkty, v nichž jsou přírodní vonné oleje.

Konzervanty

Nacházejí se v téměř jakémkoliv produktu obsahujícím vodu. Mezi nejběžnější patří parabeny, imidazolidinyl, Quaternium-15, DMDM ​​hydantoin, phenoxyethanoil, methylchloroisothiazolinon a formaldehyd. Tyto složky zabraňují hromadění bakterií, takže má výrobek delší trvanlivost. Bohužel mohou způsobovat alergické reakce, otok nebo kopřivku. Jestliže tedy patříte mezi alergiky, používejte raději přípravky na přírodní bázi, které sice vydrží kratší dobu, ale jsou zároveň hypoalergenní.

6 nejpodivnějších kosmetických přísad

6 nejpodivnějších kosmetických přísad

Kyselina glykolová

Molekuly této kyseliny jsou tak malé, že skvěle pronikají do kůže. Z hlediska účinnosti je to báječné. Pokud je však na tuto látku někdo přecitlivělý, začne ho to rychleji dráždit. Výsledkem je zarudnutí a vysušení pokožky. Lepší volbou je kyselina mléčná, která má větší molekuly, jež se uvolňují postupně. Její předností jsou antiseptické (protihnilobné) účinky.

Sulfáty

Když laik použije slovo „sulfát“, většinou se jedná o laurylsulfát sodný. Tyto detergenty jsou především obsaženy v čisticích prostředích a šamponech. Mohou způsobit zarudnutí, vysušení nebo ekzém kůže, která je k tomu náchylná. Pokud patříte k jedincům s hypersenzitivní pokožkou, preferujte přípravky bez přítomnosti sulfátů.

Co dělat, když se objeví alergická reakce?

Rozhodně buďte opatrní při zkoušení nových přípravků. Jestli máte podezření, naneste si vzorek na kousek pokožky (raději někde na těle, například na hřbetu ruky, ne na obličeji) a sledujte, jak bude v průběhu 24 hodin reagovat.

Jestliže už se u vás nějaká nepříjemná reakce objevila, vyzkoušejte mírné lokální steroidy, jako je kortizon, nebo perorální antihistaminika – přípravky proti alergii (např. Zyrtec či Zodac).

V případě, že je reakce mnohem závažnější, např. zvětšující se otok rtů, jazyka nebo krku, dýchací obtíže či kopřivka, okamžitě vyhledejte lékaře.

Opravdu víte, co si natíráte každý den na obličej?

Sedm hříchů kosmetického průmyslu: Čemu se na hony vyhnout?

Za přírodní kosmetikou se skrývá mnohem víc, než jen příjemná vůně a kvalitní suroviny

Tajemství přírodní kosmetiky: Z čeho a jak se vlastně vyrábí?

 

Zázračný kolagen? V krémech vám moc nepomůže, ale na klouby funguje. Má to jen jeden háček.

Zázračný kolagen? V krémech vám moc nepomůže, na klouby funguje. Má to ale jeden háček.

reklama

Související témata: kosmetické produkty , alergie na kosmetiku

reklama

Přečtěte si také

reklama